خدمت سربازی

رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست مشترک با رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ۳ توافق مهم در مورد خدمت سربازی فرزندان ایثارگران، بیمه شخص ثالث و فروش سربازی کردند.

خبرگزاری خبرآنلاین :امروز، روز سرنوشت سازی برای فرزندان ایثارگر، آزاده و جانبازی است که نزدیک به یک سال و نیم مشمول خدمت سربازی شده‌اند و در انتظار تصویب و اجرای قانونی هستند که آنان را از خدمت سربازی معاف کند. امروز قرار است علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی با سرلشگر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در این باره جلسه‌ای برگزار کنند.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ قانون جدید معافیت و کسر خدمت فرزندان جانباز، آزاده و ایثارگر سوژه شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی شده، به قدری که توانسته رتبه ۱تا ۶ برترین موضوعات توییتر را به خود اختصاص دهد. این قانون جدید پس از گذشت بیش از یک سال و نیم از طرح اولیه آن در کمیسیون‌های تخصصی مجلس و بیش از ۶ ماه از تایید نهایی شورای نگهبان هنوز به مرحله اجرایی نرسیده است و بسیاری از فرزندان جانباز، آزاده و ایثارگر را بلاتکلیف گذاشته است.
بند (د) از ماده ۸۸ قانون برنامه پنج ساله ششم، توسعه قانون جدید معافیت خدمت وظیفه عمومی را به عنوان هفتمین بند به انتهای ماده ۴۵ قانون خدمت وظیفه عمومی الحاق می‌کند. در صورت اذن فرماندهی کل قوا:

– فرزندان رزمندگان با سابقه حضور در جبهه به ازای هر ماه حضور یک ماه کسر خدمت از نظام وظیفه.
-فرزندان آزادگان به ازای هر ماه اسارت یک ماه کسر خدمت از نظام وظیفه
-فرزندان جانبازان به ازای هر درصد جانبازی یک ماه کسر خدمت از نظام وظیفه

گفتنی است با استناد بر این قانون اگر امتیازات فرزند جانباز، آزاده و ایثارگر به حد نصاب خاصی برسد ایشان کاملا از خدمت وظیفه عمومی معاف خواهد شد.

کمبود سرباز سد راه قانون جدید معافیت فرزندان ایثارگر

اما چرا این قانون همچنان پشت درهای ساختمان سبز مجلس بلاتکلیف مانده است؟ حسن نوروزی، رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس درباره علت طولانی شدن تصویب این قانون و مخالفت با آن بیان کرده است: در حال حاضر یک میلیون سرباز آماده اعزام به خدمت وجود دارد که زمانی بالغ بر ۸ ماه تا یک سال برای حضور آنها جهت انجام خدمت سربازی به طول می انجامد از این حیث سربازخانه‌ها استعداد پذیرش سرباز را ندارد. از طرف دیگر ستاد کل این موضوع را مطرح می‌کنند که براساس ماده ۸۹ برنامه ششم اگر سالانه ۶۰ الی ۷۰ هزار نفر بخواهند از قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگر استفاده کنند عملا با کاهش سرباز روبرو خواهیم شد.
با این تفاسیر از زمان طرح این قانون در برنامه ششم و بررسی آن در مجلس خبرهایی از تشکیل کمیته‌ای ۴ نفره‌ بین مجلس و ستاد کل نیروهای مسلح برای پیگیری کسر خدمت فرزندان ایثارگران و رزمندگان و جلسه رئیس مجلس با سرلشگر باقری رئیس ستاد کل نیروی‌های مسلح برای پیگیری اجرایی شدن قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگران در رسانه‌ها منتشر شده است.
آخرین پیگیری‌های نمایندگان مجلس در باره این قانون به تذکر چند تن از نمایندگان در جلسه ۳۱ مرداد ماه امسال باز می گردد که محمدی، مافی، حسینی، سعیدی مبارکه، زرآبادی، جلودارزاده نمایندگان شهررضا، تهران، مبارکه، قزوین به وزرای دفاع و کشور تذکر کتبی خود را درباره تسریع در ابلاغ آیین‌نامه‌های اجرایی قوانین مرتبط با معافیت و کسری خدمت فرزندان ایثارگران و جانبازان با وجود گذشت بیش از پنج ماه اعلام کرده‌اند.
قانون بلاتکلیف سربازی فرزندان ایثارگر در صدر موضوعات فضای مجازی
در این مدت فرزندان ایثارگر در انتظار برای اجرای قانون از طریق حضور در فضای مجازی و نرم افزارهای ارتباط جمعی از جمله توییتر و اینستاگرام خواستار اجرای سریع و بدون تغییر این قانون شده‌اند تا آنجا که کسری خدمت ایثارگران امروز برترین و داغ‌ترین موضوع توییتر بوده است. عبارات #کسری_خدمت، #معافیت_و_خرید_خدمت_فرزندان_ایثارگر رتبه ۱ تا ۶ برترین موضوعات توییتر را به خود اختصاص داده‌اند. متاسفانه خانواده‌های ایثارگر در پاسکاری‌های مکرر مسئولان و بدتر از آن بی مهری برخی از آن ها قرار گرفته اند. بسیاری از فرزندان ایثارگران در اثر عدم اجرای قانون و انتظار برای آن وارد غیبت شده‌اند، برخی از آنان شغل و درآمد خود را از دست داده‌اند، بخشی از آنان نیز برای تشکیل خانواده و ازدواج دچار مشکل شده‌اند و حتی برخی از آنان با اندوه فراوان از تحصیل در دانشگاه جامانده‌اند.
شاید امروز، روزی سرنوشت‌ساز برای فرزندان جانباز، آزاده و ایثارگر باشد. احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی روز گذشته در گفت‌وگو با مهر از جلسه روز دوشنبه علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی با سرلشگر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح که با حضور او و حسن نوروزی، رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس برگزار می‌شود خبر داده است. جلسه‌ای که قرار است در آن تصمیمات نهایی در مورد قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگران، خرید خدمت سربازی طبق قانون بودجه ۹۷، اعطای گواهینامه به سربازان و یا سرباز فراری‌ها بررسی می‌شود.

 

پس از جلسه امروز

خبرگزاری مهر نوشت: رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست مشترک با رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ۳ توافق مهم در مورد خدمت سربازی فرزندان ایثارگران، بیمه شخص ثالث و فروش سربازی کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دفتر رئیس مجلس شورای اسلامی، برای چگونگی اجرای بند (د) ماده ۸۸ قانون برنامه ۵ساله ششم توسعه جلسه ‌ای به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و با حضور سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به همراه چند نفر از مسئولان ستاد کل و نمایندگان مجلس از جمله آقایان نوروزی، امیرآبادی و جعفرزاده ایمن آبادی امروز(دوشنبه ۱۷ مهرماه) در دفتر رئیس مجلس شورای اسلامی تشکیل شد که پس از بررسی جوانب گوناگون این موضوعات مقرر گردید.
۱- با توجه به تأکید قانون گذار بر رعایت مصالح و نیازهای نیروهای مسلح مقرر گردید مشمولان بند (د) ماده ۸۸ قانون برنامه ۵ ساله ششم توسعه در طول برنامه سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر را بر اساس بالاترین درصد و سهم جانبازی، آزادگی و رزمندگی که در این قانون مشخص گردیده از معافیت‌های مقرر در آن بهره‌مند گردند.
۲- بند (۵) تبصره ۱۱ قانون بودجه سال ۹۶ هر چه سریعتر اجرایی گردد.
۳- بند (هـ) ماده ۵۴ قانون بیمه شخص ثالث توسط نیروی انتظامی در اسرع وقت اجرایی گردد.

تبصره ۱۱ قانون بودجه سال ۹۶

به گزارش خبرگزاری مهر، در تبصره ۱۱ بودجه ۹۶ آمده است: «الف- به‌منظور تأمین کسری اعتبارات دیه محکومان معسر با اولویت زنان معسر و مواردی که پرداخت خسارات برعهده بیت‌المال یا دولت باشد، وزیر دادگستری مجاز است با تصویب هیأت نظارت صندوق تأمین خسارت‌های بدنی حداکثر تا سه هزار و پانصد میلیارد (۳.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال از منابع درآمد سالانه موضوع بندهای (ث) و (ج) ماده (۲۴) قانون بیمه اجباری خسارات واردشده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه مصوب ۲۰/۲/۱۳۹۵ را از محل اعتبارات ردیف ۵- ۱۱۰۰۰۰ جدول شماره (۷) این قانون دریافت و هزینه کند. مدیرعامل صندوق مزبور مکلف است با اعلام وزیر دادگستری مبلغ یادشده را به‌نسبت در مقاطع سه‌ماهه در اختیار وزارت دادگستری قرار دهد.
ب- به دولت اجازه داده می‌شود کلیه مشمولان خدمت وظیفه عمومی که بیش از هشت‌ سال غیبت دارند را با پرداخت جریمه مدت زمان غیبت به‌صورت نقد و اقساطی که تا پایان سال ۱۳۹۶ تسویه می‌شود، معاف کند.
تمام درآمدهای حاصل از اعطای معافیت‌های مشمولان مذکور به حساب درآمد عمومی کشور موضوع ردیف ۱۵۰۱۲۸ نزد خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود و تا سقف پانزده هزار میلیارد (۱۵.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال در قالب ردیف ۱۳۰- ۵۳۰۰۰۰ جدول شماره (۹) این قانون به صورت مساوی به ردیفهای ذی‌ربط تقویت بنیه دفاعی نیروهای مسلح مطابق موافقتنامه متبادله با سازمان بـرنامه و بودجه کشور اختصاص می‌یابد.
میزان جریمه مشمولان غایب برای صدور کارت معافیت نظام وظیفه به شرح جدول زیر می‌باشد:
۱- به ازای هر سال غیبت مازاد بر هشت سال، ده‌درصد (۱۰%) به مبالغ جریمه پایه اضافه و مدت غیبت بیش از شش‌ماه، یک‌سال محسوب می‌شود.
۲- برای مشمولان متأهل، پنج‌درصد(۵%) و برای مشمولان دارای فرزند نیز به‌ازای هر فرزند، پنج‌درصد(۵%) از مجموع مبلغ جریمه کسر می‌شود.
۳- مشمولان غایبی که به‌صورت اقساطی و یا نقدی برای صدور کارت پایان خدمت اقدام نموده‌اند، می‌توانند گواهینامه رانندگی أخذ نمایند.
۴- محرومیت‌های مندرج در بند(ط) تبصره(۱۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۴ کل کشور در مورد دارندگان کارت معافیت ناشی از اجرای حکم بند مذکور از ابتدای سال ۱۳۹۶ لغو می‌گردد.
۵- فرزندان ایثارگران مشمول ماده(۴۵) قانون خدمت وظیفه عمومی علاوه بر امتیاز مذکور در این ماده مشروط به عدم غیبت آنها و نیز انجام خدمت وظیفه عمومی پدر آنان با هر مقطع تحصیلی، مشمول ردیف اول جدول با اعمال پنجاه‌درصد(۵۰%) تخفیف می‌شوند.
۶- مشمولان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی از پنجاه درصد(۵۰%) تخفیف بهره‌مند می‌شوند.
ج- در صورت پرداخت و تسویه‌حساب قبوض جریمه‌های رانندگی توسط مالکان خودرو تا پایان آذرماه ۱۳۹۶، جریمه دیرکرد ناشی از عدم پرداخت تا پایان سال ۱۳۹۵ بخشیده می‌شود. مبلغ وصولی از این محل به حساب درآمد عمومی موضوع ردیف ۱۵۰۱۲۳ جدول شماره (۵) این قانون واریز می‌شود و از محل ردیف ۱۴۸- ۵۳۰۰۰۰ جدول شماره (۹) این قانون به مصرف می‌رسد.
د- در راستای اجرای بند (ب) ماده (۴۳) قانون برنامه ششم توسعه از محل ردیف ۲-۵۳۰۰۰۰ مبلغ سه‌هزار و پانصد میلیارد(۳.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال آن در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران «ایمیدرو») قرار می‌گیرد تا با رعایت سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی در احداث و یا تکمیل طرحهای نیمه‌تمام صنایع معدنی با مشارکت بخش خصوصی در مناطق غیربرخوردار هزینه نماید.
هـ- یک‌درصد(۱%) از اعتبار ردیف هزینه‌ای ۱۳۰-۵۳۰۰۰۰ در جدول شماره (۹) جهت آموزش‌های مهارتی پرسنل وظیفه در پادگان‌ها به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای اختصاص یابد.
و- صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مکلف است دیه زندانیان حوادث رانندگی که به دلیل محدودیت سقف تعهدات شرکتهای بیمه و صندوق مذکور در زندان به‌سر می‌برند و قبل از لازم‌الاجراء شدن قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه مصوب ۲۰/۲/۱۳۹۵ زندانی شده‌اند را تأمین نماید تا پس از معرفی ستاد دیه کشور به‌صورت بلاعوض نسبت به آزادی آنها اقدام کند.
ز- به‌منظور ارتقای سطح فرهنگ ترافیکی کشور، پنج‌درصد(۵%) از ردیفهای ۶۵-۵۳۰۰۰۰ و ۶۶-۵۳۰۰۰۰ موضوع درآمدهای حاصل از جرائم رانندگی، جهت فرهنگ‌سازی رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی از طریق تولید و پخش برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی به‌منظور کاهش آسیبهای ناشی از تصادفات به سازمان صدا و سیما اختصاص می‌یابد.»

ماده ۵۴ قانون بیمه شخص ثالث نیروی انتظامی جمهوری اسلامی

همچنین بر اساس ماده ۵۴ قانون بیمه شخص ثالث نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مکلف است ظرف مدت سه ماه از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون ترتیبی اتخاذ کند که امکان دسترسی به بانکهای اطلاعاتی آن نیرو در ارتباط با موضوعات مورد نیاز از قبیل مشخصات وسایل نقلیه و دارندگان آنها و گواهینامه های صادرشده و همچنین سوابق تخلفات و تصادفات رانندگان، از طریق سامانه های الکترونیکی به صورت برخط برای مراجع قضائی، صندوق و بیمه مرکزی فراهم شود. اخذ گواهینامه نیازمند کارت پایان خدمت و معافیت سربازی نیست.

امارگیر سایت