بزرگ‌ترین یاخته‌ ها چه نام دارند؟ (نام بزرگترین سلول‌ ها)


تحقیق در مورد بزرگترین یاخته‌ ها (سلول‌ها) همیشه یکی از جذاب‌ترین مباحث زیست شناسی و علوم تجربی بوده است. آگاهی از بزرگترین سلول‌های موجود در جهان هستی شما را متعجب خواهد ساخت.

ستاره | سرویس علوم - بدون مقدمه می‌گوییم که بزرگ‌ترین یاخته جهان، تخم شترمرغ است. بعضی اوقات وزن این تخم به ۳ پوند (۱ کیلو و ۳۶۲ گرم) می‌رسد و این در حالی است که تخم شترمرغ، مانند تخم دیگر حیوانات تخم گذار، فقط از یک سلول تشکیل شده است.

تخم شتر مرغ بزرگترین یاخته جهان است


تخم شترمرغ باید فضای کافی را برای رشد و پرورش جوجه حجیم داخل آن داشته باشد، پس صد البته که باید هم بزرگ باشد. شترمرغ‌ها در میان تمام انواع پرندگان، بزرگترین پرنده زنده محسوب می‌شوند. وزن این پرنده حتی تا ۱۳۶ کیلوگرم هم افزایش می‌یابد، بنابراین هنگامی که شترمرغ مادر روی تخم می‌خوابد، باید توان تحمل وزن سنگین مادر را داشته باشد. اما در مقابل این یاخته حجیم، قطر تخمک‌های انسان، که می‌توان آن را با چشم غیر مسلح مشاهده کرد، حدود یک دهم میلی‌متر است. حتی می‌شود تخم شترمرغ را به عنوان ماده غذا مصرف کرد. این تخم برابر با ۲۴ تخم مرغ است، پس اگر می‌خواهید تخم مرغ آب پز بخورید، باید آن را به مدت یک ساعت روی اجاق رها کنید تا بپزد!

تصویر بالا: تخم شتر مرغ استرالیایی
تخم مرغ‌ها می‌توانند بسیار کوچک هم باشند. کوچکترین تخم، که اتفاقاً پوسته سختی هم دارد، توسط زنبورعسل ماده تولید می‌شود. حجم این تخم‌ها در حدود یک نخود ریز است. در نتیجه می‌توانیم ۴۷۰۰ تخم زنبور عسل ماده را در یک تخم شترمرغ جای دهیم!


بزرگترین یاخته بدن انسان کدام است؟


تخمک جنس مونث (زن) بزرگترین یاخته‌ بدن انسان است. در حالت عادی این یاخته را می‌توان با چشم غیرمسلح و بدون کمک میکروسکوپ یا دیگر دستگاه‌های درشت نما مشاهده کرد. قطر تخمک زنان تقریبا ۰.۱ میلی‌متر است.


تصویر بالا: تخمک در حال خارج شدن از فولیکول تخمدان زن

اگر قطر یاخته را مد نظر قرار دهیم، بزرگترین یاخته در بدن انسان، تخمک است (یاخته تخمی انسان که به نام تخمک شناخته می‌شود). دلیل ذکر کلمه "قطر" این است که چند نورون در بدن ما وجود دارند که ممکن است تا یک متر طول داشته باشند (منظور نورون‌هایی است که از ستون فقرات شروع شده و تا پا‌های ما امتداد دارند). در هر صورت، قطر تخمک ۱۰۰ میکرومتر است و می‌توان آن را با چشم غیر مسلح هم مشاهده کرد.


بزرگترین یاخته در مرد‌ها


بزرگترین یاخته در مرد‌ها نورون یا به طور خاص، نورون حرکتی است. این یاخته همچنین بلندترین یاخته در بدن انسان محسوب می‌شود. طول آکسون این یاخته حدود ۱ متر و قطر آن ۱۰۰ میکرون است.


بزرگترین یاخته باکتریایی

اسم این باکتری تیومارگاریتا نامیبین سیس است و بلندترین باکتری کشف شده محسوب می‌شود. قطر این باکتری در بین ۰.۱ الی ۰.۳ میلی‌متر (۱۰۰ الی ۳۰۰ میکرومتر) است، اما بعضی اوقات به ۰.۷۵ میلی‌متر (۷۵۰ میکرومتر) هم می‌رسد. یاخته باکتری تیومارگاریتا نامیبین سیس به اندازه‌ای بزرگ است که می‌توان آن را با چشم غیر مسلح مشاهده کرد.


بزرگترین یاخته در گیاهان

اسم بزرگترین یاخته گیاهان، کولرپا تکسیفولیا (Caulerpa taxifolia) است. زیست شناسان برای مطالعه سرشت ساختار و شکل گیاهان از بزرگترین ارگانیسم تک یاخته‌ای جهان، یک جلبک آبزی به نام کولرپا تکسیفولیا، بهره گرفته اند. این یک یاخته خاص است که طول آن حتی به شش تا دوازده اینچ هم می‌رسد.روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید

بيشترين بازديد امروز در گروه علمی


کامنت‌ها (1)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
This comment was minimized by the moderator on the site

ممنون واقعا خیلی بهم کمک کرد مطالب

کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
دانشمندان به معجونی علیه پیری دست یافته‌ اند؟