5 متن عذرخواهی رسمی اداری + جزئیات


متن عذرخواهی رسمی اداری از جملاتی تشکیل شده که به صورت رسمی درخواست بخشش را مطرح می‌کند. معذرتخواهی در چنین مواقعی می‌تواند روابط همکاری در اداره را بهبود ببخشد.ستاره | سرویس سرگرمی - وقتی در روند کارهای اداری و رسمی از جانب شما کوتاهی رخ می‌دهد، چه باید بکنید؟ یک متن عذرخواهی رسمی اداری حلال مشکل است. نامه‌های اداری اصولاً ساختاری یکسان دارند و نحوه نوشتن نامه‌های اداری از روندی اصولی تبعیت می‌کند. اجزای تشکیل دهنده نامه اداری، نوع متن و انتخاب کلمات و نحوه خطاب قرار دادن فرد مورد نظر از پیش تعیین شده است، حال موضوع درخواست نامه اداری هرچه که می‌خواهد باشد. در مطلب حاضر ابتدا پنج نمونه پرکاربرد نامه اداری معذرت‌خواهی آورده‌ایم. در انتهای مطلب به شما خواهیم گفت که برای نوشتن متن عذرخواهی رسمی چه باید بکنید.

فهرست موضوعی: اگر قصد مطالعه متن‌های خاصی برای معذرت‌خواهی رسمی اداری را دارید، با کلیک بر عبارات زیر، به بخش مورد نظر خود در همین صفحه جابجا خواهید شد.

متن عذرخواهی رسمی اداری دو همکار هم‌پایه متن عذرخواهی رسمی اداری از مقام بالاتر متن عذرخواهی رسمی اداری بازگشت به کار متن عذرخواهی رسمی اداری بین دو شرکت متن عذرخواهی رسمی تقلب در مدرسه یا دانشگاه نکات اصولی در نوشتن متن رسمی اداری نکات تکمیلی برای عذرخواهی اداری


متن عذرخواهی رسمی اداری دو همکار هم‌پایه

جناب آقای ... / سرکار خانم ...
رئیس ...
پیرو نامه پیوست مراتب تأسف عمیق خود را در خصوص اتفاق تأسف بار مربوط به ... (مشکل پیش آمده در چند کلمه) ابراز می‌دارم.
همانطور که در نامه پیوست بیان شده است، این اتفاق در نتیجه .... (دلیل اتفاق) پیش آمده است. کاملاً ناراحتی و رنجشی را که این اتفاق برای شما ایجاد کرده است، درک می‌کنم.
در راستای روحیه بزرگ‌منشی صمیمانه از همکاری ارزشمند شما برای حل این موضوع و بخشش اینجانب تشکر می‌نماییم. در این ارتباط، پیشنهاد می‌نماییم جلسه‌ای را با جنابعالی در اولین زمان ممکن ترتیب دهیم و برای جبران این واقعه اقدام نمایم.
با تشکر فراوان مجدد از بابت همکاری و مساعدت شما در این خصوص،
با احترام
... (نام و نام خانوادگی شما)
... (سمت و مقام شما)
امضا


متن عذرخواهی رسمی اداری از مقام بالاتر

جناب آقای ...
رئیس محترم و معزز ...
موضوع: معذرتخواهی بابت قصور در امور
توجه آن مقام را به این موضوع معطوف می‌دارد که بنده به سبب ... (دلیل کوتاهی و اشتباه را توضیح دهید) مرتکب خطای ... شدم. آنچه در مورد اتفاق پیش‌آمده قابل ذکر است، اینست که بابت این کوتاهی از صمیم قلب پشیمان هستم و آمادگی جبران مافات را دارم.
پیشاپیش از بذل توجه و دستور مساعد و عاجل جنابعالی کمال تشکر و امتنان را دارم.
با تشکر فراوان
... (نام و نام خانوادگی)
... (سمت)
امضا


متن عذرخواهی رسمی اداری بازگشت به کار

جناب آقای...
مدیر محترم امور اداری / رییس محترم اداره کارگزینی...
موضوع: درخواست بازگشت به کار
با سلام و احترام
بدینوسیله به استحضار می‌رساند اینجانب ... به شماره کارمندی ... و به شماره شناسنامه ... که از تاریخ ... در شرکت با سمت ... در واحد ... مشغول بکار بوده‌ام متأسفانه بنا به دلایل شخصی / کاری .... تقاضای ناچار به ترک کار از تاریخ ... گردیده‌ام. با توجه به مشکلات بی‌شماری که پس از ترک شرکت با آن موجه شده‌ام، از جنابعالی تقاضای بازگشت به کار داشته و تعهد می‌نمایم در صورت موافقت با شروع به کار اینجانب به نحو احسن نسبت به انجام امور محوله اهتمام ورزم.
پیشاپیش از حسن نظر جنابعالی کمال تشکر خویش را ابراز نموده و استدعا دارم در صورت صلاحدید با بازگشت به کار اینجانب موافقت فرمایید.
با تشکر و سپاس
... (نام و نام خانوادگی)
تاریخ و امضا


متن عذرخواهی رسمی اداری بین دو شرکت

جناب آقای ...
مدیر محترم شرکت ...
موضوع : رفع سوء تفاهم فی مابین
با سلام و احترام
بدینوسیله از اینکه برداشت نادرست از نامه ارسالی این شرکت موجب رنجش جنابعالی گردیده است و نتوانسته مقصود حقیقی از ارسال نامه را به روشنی بیان نماید، صمیمانه از شما پوزش می‌خواهم. از جنابعالی تقاضا دارم بار دیگر نامه را مطالعه فرمایید تا مطلب روشن‌تر دریافت شود؛ در صورت ابهام در جلسه‌ای به صورت حضوری مراتب نامه را توضیح خواهیم داد. در خاتمه مجدداً از سوء تفاهم بوجود آمده عذرخواهی می‌نمایم.
با تشکر و سپاس
.... (نام و نام خانوادگی)
رییس شرکت ...
امضا


متن عذرخواهی رسمی تقلب در مدرسه یا دانشگاه

جناب آقای…
مدیر محترم مدرسه... / مدیر گروه...
موضوع: عذرخواهی از بابت اشتباه سرزده و تقلب در امتحان
با سلام
احتراماً به اطلاع جنابعالی می‌رساند اینجانب … دانش‌آموز / دانشجوی مقطع … با وجود مطالعه دروس بعلت استرس زیاد و نگرانی فراوان از نتیجه امتحان، اشتباه بسیار بزرگی را مرتکب شده و برگه‌ای را که تقلب محسوب می‌شد با خود همراه داشتم که همین امر باعث شد با وجود آنکه از برگه تقلب استفاده ننمودم بعنوان متخلف شناخته شوم و باعث آزردگی و رنجش خاطر معلم / دبیر/ استاد محترممان گردم.
اینجانب مسئولیت اشتباه خود را بعهده گرفته و از بابت اشتباه خودم پشیمان و نادم هستم و متعهد می‌گردم که دیگر چنین اشتباهی را مرتکب نشوم. لذا از شما خواهشمندم عذرخواهی اینجانب را بپذیرید و فرصتی دیگر جهت جبران اشتباهاتم در اختیارم بگذارید.
با تشکر و تقدیم احترام
... (نام و نام خانوادگی)
امضا


نکات اصولی در نوشتن نامه رسمی اداری

نامه اداری را در یک طرف صفحه بنویسید و حاشیه آن را با فاصله دو سانتیمتر سفید بگذارید. متن نامه را باید با نهایت دقت بنویسید و شایسته فرد گیرنده باشد. حتی در انتخاب پاکت نامه پست و مقام شغلی و سازمانی فرد گیرنده باید در نظر گرفته شود. شیوایی سخن و روانی مطلب را رعایت کرده و از لغات قدیمی و نامأنوس استفاده نکنید. به هیچ وجه کلمات و جملات عامیانه بکار نبرید. یک نامه اداری باید خالی از اطناب، کلمات غیرضروری و جملات زائد باشد. از نشانه‌های قراردادی و علائم نگارشی همچون گیومه، ویرگول، نقطه و... درست و به‌جا استفاده کنید. از جملات توهین آمیز، تهدید آمیز و مشکل آفرین خودداری کنید. نامه را در کاغذ A4 بنویسید تا امکان ارجاع و حاشیه‌نویسی داشته باشد. نامه حتی‌الامکان باید تایپ شود یا حداقل با خط خوانا نوشته شود. اگر نامه به وسیله اینترنت مکاتبه شود؛ دقت کنید که از رنگ‌های ملایم مثل آبی استفاده شود. تایپ همه نامه با فونت بزرگ یک نوع توهین محسوب می‌شود. ارسال تعداد زیادی ایمیل برای یک مکان درست نیست.


نکات تکمیلی برای عذرخواهی اداری

برای شروع ابتدا باید مشخصاً بدانید که مخاطب شما کیست و سِمَت و جایگاه او چیست. همچنین دقیقاً باید بدانید که چه کار اشتباهی از شما سرزده است و عواقب و پیامدهای آن چیست. این موضوع اهمیت دارد که اگرچه نامه‌ای رسمی و اداری می‌نویسید اما به هر حال احساسات طرف مقابل شما جریحه‌دار شده است و ادب حکم می‌کند که درعین عذرخواهی از رفتارتان اظهار پشیمانی کنید. مسئولیت اشتباهتان را برعهده بگیرید. درصدد توجیه اشتباهتان نباشید. در انتها قول بدهید که جبران اشتباه خواهید کرد و دیگر چنین خطایی تکرار نخواهد شد. پس از قبول معذرت‌خواهی بر سر قول و عهد خود پایبند باشید و اشتباهتان را جبران کنید. انتظار نداشته باشید که طرف مقابل به خاطر اینکه از او معذرتخواهی کرده‌اید از شما تشکر کند. در حقیقت اوست که به شما لطف می‌کند و عذرتان را می‌پذیرد. به طرف مقابلتان برای پاسخ دادن به نامه معذرت‌خواهی، فرصت دهید و صبور باشید.

آیا تاکنون نامه عذرخواهی رسمی نوشته‌اید؟ کدام‌یک از متن‌های عذرخواهی رسمی اداری برای شما مفید بود؟ برای پذیرفته شدن معذرت‌خواهی رسمی، رعایت چه مواردی را ضروری می‌دانید؟ از طریق ارسال نظر دیدگاه‌هایتان را با دیگر مخاطبان ستاره به اشتراک بگذارید.

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید
منتخب امروز

بيشترين بازديد امروز در گروه گوناگون


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
10 تا از زیباترین زنان جهان | May 2022!