برای زود باردار شدن، چه قرصی بخورم؟


برای زود باردار شدن، چه قرصی بخورم؟

برای تسریع در باردار شدن از دکتر خواستم برام دارو بنویسن که قرص متفورمین500 و لتروزول نوشتن ازشب 3پریود تاشب10 که خوردم اما باردارنشدم ماه اول بود که جلوگیری نکردم.

سوال مخاطب نی‌نی‌بان: ماه قبل برای باردار شدن دکتر رفتم که سونو و آزمایش خون و ادرار انجام دادم که جواب سونو به این شرح است. رحم به ابعاد۳۱×۷۱میلی متر اکوژنیسیته میومتر یکنواخت ضخامت آندومتر۸٫۵mm هردوتخمدان باابعاد وحجم طبیعی مشاهده شدتخمدان راست حاوی فولیکول ۲۳mm در آدنکس ضایعه ای دیده نشد. حدود ۲ccمایع در فضای کلدوساک خلفی دیده شد. و جواب ازمایش خون و ادرار گفتن خوبه . من ۲۵سالمه و برای فرزند اول میخاهم اقدام کنم درضمن ازدواج دومم هست ازدواج اولم درسن کم اتفاق افتاد اما فرزند نداشتم که جدا شدم و۵سال بعدش مجرد بودم که الان دو ساله از ازدواج دومم می گذره میترسم باردار نشم . من برای تسریع در باردار شدن ازشون خواستم برام دارو بنویسن که قرص متفورمین۵۰۰و لتروزول نوشتن ازشب ۳پریود تاشب۱۰ که خوردم اما باردارنشدم ماه اول بود که جلوگیری نکردم. توی برنامه تلویزیونی امروز دیدم می گفتن نباید دارو برای تخمک گذاری خورد پس اگر یکی دوماه انجام دادم اما باردارنشدم چیکارکنم؟ واقعا نباید برم برای تحریک تخمک گذاری؟

پاسخ دکتر مرجان قاجار، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی:
دوست عزیز، شانس بارداری در هر ماه حدود ۲۰ درصد است به همین دلیل شما باید یکسال کامل رابطه داشته باشید زیر یک سال نباید به هیچ عنوان دارویی برای تسریع بارداری استفاده کنید اما اگر بعد از یکسال باردار نشدید باید بررسی کامل از شما و همسرتان صورت گیرد. برای بارداری عجله نکنید، استرس نداشته باشید.
مهمترین مطالب در این باره
داروهای باروری برای خانم ها
برای بسیاری از زوج ها که مشکل بارداری دارند، داروهای باروری اولین گام درمان برای افزایش باروری هستند. داروهای باروری باعث افزایش هورمونهای خاصی در بدن می شوند و به بلوغ و آزادسازی یک یا چند تخمک در ماه (تخمک گذاری) کمک می کند. اگر تخمک گذاری شما به ندرت و یا نامنظم اتفاق می افتد، داروهای باروری به شما کمک می کند. داروهای باروری همچنین برای درمان مشکل باروری از روش IVF استفاده می شود.
برخی داروهای باروری در روش درمانی IVF استفاده می شود زیرا آزادسازی تخمک از تخمدان را کنترل کرده و شانس موفقیت را افزایش می دهد.
بسیاری از داروهای باروری سال ها است استفاده می شوند. اما برخی باعث عوارض جانبی، مانند سندرم تخمدان می شوند و یا احتمال حاملگی چندقلو را افزایش می دهند. به یاد داشته باشید نظارت متخصص باروری با استفاده از سونوگرافی، احتمال این خطر را کاهش می دهد.

قرص های باروری در دسترس برای خانم ها
رایج ترین داروهای باروری برای خانم ها عبارتند از:
- کلومیفن سیترات
- هیدروکلراید متفورمین
- گنادوتروپین
- گونیست های دوپامین
همه این قرص ها به تخمک گذاری کمک می کند، اما داروی مناسب شما به دلیل مشکل و میزان تخمک گذاری و باروری شما بستگی دارد، و این که آیا قرص به لقاح کمک می کند یا خیر.
کلومیفن سیترات
کلومیفن سیترات اثر هورمون استروژن در مغز را از بین می برد. این تاثیر بدن را گول می زند و باعث می شود هورمون های ضروری برای تخمک گذاری افزایش بیابند. این دو هورمون عبارتند از:
- هورمون محرک فولیکول
- هورمون لوتنزینگ
هورمون محرک فولیکول باعث می شود تخمک در تخمدان به کمال برسد و آماده آزاد شدن باشد. هورمون لوتنزینگ باعث آزاد شدن یک یا چند تخمک بالغ از تخمدان می شود. این تخمک یا تخمک ها به داخل لوله های رحم می روند و با اسپرم بارور می شوند.
شما معمولا کلومیفن را در اوایل پریودی خود به مدت پنج روز تا شش ماه استفاده می کنید. نام های تجاری برای کلومیفن سیترات، کلومیفن و کلومید هستند.
متفورمین هیدروکلرید
متفورمین هیدروکلرید دارویی است که بدن را نسبت به هورمون انسولین حساستر می کند. این قرص برای درمان دیابت استفاده می شود؛ البته این قرص منجر به سندرم تخمدان پلی کیستیک می شود.
این قرص برای خانم های چاق مناسب است زیرا به احتمال زیاد این افراد سطح انسولین خون نامناسبی دارند.
شما متفورمین را روزانه در چندین دوز مصرف می کند. این قرص باعث کاهش سطح انسولین در خون می شود. این قرص بین سطح تستوسترون و استروژن تعادل برقرار می کند و به بدن برای تخمک گذاری کمک می کند. ممکن است متفورمین تحت نام تجاری گلوکوفاژ برای شما تجویز شود.
گنادوتروپین
هورمون لوتنزینگ و هورمون محرک فولیکول، هورمون های گنادوتروپین هستند. هورمون لوتنزینگ و هورمون محرک فولیکول به طور مستقیم تخمدان را تحریک کرده و باعث تولید تخمک می شود. گنادوتروپین معمولا برای زنان مبتلا به PCOS و یا زنان تحت درمان IVF استفاده می شود.
می توانید هورمون لوتنزینگ و هورمون محرک فولیکول را هر ده روز به 12 روز تزریق کنید. این تزریق ها باعث می شود تخمدان رشد کرده و فولیکول تخمک بالغ شود. تزریق گنادوتروپین همراه با تزریق یکی دیگر از هورمون ها به نام گنادوتروپین جفتی انسان انجام می شود.
هورمون گنادوتروپین جفتی انسان به تخمدان می گوید تخمک را به بلوغ برساند. تخمک بالغ در داخل بدن آزاد می شود. هورمون لوتنزینگ فولیکول را تحریک به آزادسازی تخمک می کند. هورمون گنادوتروپین جفتی انسان مطمئن می شود فولیکول در شرایط مناسب برای آزادسازی تخمک بالغ است و پروژسترون برای کمک بارداری تولید می کند.
نام های تجاری گنادوتروپین:
- مریونال و منوپار
- بمفولا، فوستیمون، گونال اف، پرگووریس، پورگون
- چوراگون، اویترل و پرگنیل
آگونیستهای دوپامین
بروموکریپتین و کابرگولین هر دو آگونیست های دوپامین هستند که برای اصلاح عدم تعادل هورمونی ناشی از سطوح بالای هورمونی به نام پرولاکتین استفاده می شود. سطح پرولاکتین بالا مانع از تولید استروژن و تخمک توسط تخمدان های شما می شود. این داروها باعث تحریک گیرنده های دوپامین در مغز و سرکوب آزادی پرولاکتین از غده هیپوفیز می شود.
اگر هورمون پرولاکتین در بدن شما زیاد باشد از مصرف بروموکریپتین یا کابرگولین بهره مند می شوید. پرولاکتین بیش از حد سطح هورمون استروژن را کاهش می دهد. این مسئله منجر به مشکلات تخمک گذاری و بارداری می شود.
وقتی از IVF استفاده می شود، کابرگولین باعث کاهش خطر ابتلا به سندرم تخمدان می شود و تاثیری بر بارداری نمی گذارد.
شما معمولا این داروها را به صورت قرص مصرف می کنید. نام تجاری برای بروموکریپتین، پارلودل است و نام تجاری برای کابرگولین، دوستینکس است.
بيشترين بازديد امروز در گروه سلامت مادر و نوزاد


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location