نقش خاتم سلیمان چیست و استفاده از آن چه آدابی دارد؟


نقش خاتم سلیمان چیست و استفاده از آن چه آدابی دارد؟

نقش خاتم حضرت سلیمان، شکلی است که باید بر روی یک لوح ترجیحا برنجی با آداب خاصی حکاکی شده و همراه با آداب خاصی به گردن انداخته شود.


ستاره
| سرویس مذهبی _ نقش خاتم سلیمان چیست و چه کاربردی دارد؟ انگشتر حضرت سلیمان مانند عصای موسی، از جمله سمبل‌های حکومت پیامبران الهی بر جن، انس، انسان‌ها و سرزمین‌هاست. معروف است که بر روی انگشتر حضرت سلیمان، نقشی وجود داشته که جن و انس را مطیع خود می‌کرده و قدرت تسلط بر جهان را به او ارزانی می‌داشته‌است. امروزه ورد‌ها و نقش‌های زیادی با عنوان نقش انگشتر حضرت سلیمان، در بازار‌های دعانویسی فروخته می‌شود که ریشه در این حکایت سمبولیک دارد. در این مقاله قصد معرفی این نقش، کاربرد‌ها و آداب آن را داریم.


نقش خاتم حضرت سلیمان

این نقش، در اصل وردی است که با شیوه خاصی بر روی نقره یا برنج حک شده و با آداب مخصوصی ساخته و پرداخته می‌شود و به دست استفاده‌کننده می‌رسد. درباره اصالت این نقش و فواید مربوط به آن، باید گفت که سند دقیقی از ریشه تاریخی این نقش یا سند قابل‌ارجاعی از فواید آن در دست نیست و کلیت این عمل، مانند دیگر ورد‌ها و طلسم‌های مرسوم در میان دعانویسان، در هاله‌ای از ابهام و مسائل غیرعلمی قرار دارد.


نحوه حکاکی نقش خاتم سلیمان

شیوه خاصی برای حکاکی این ورد، بر روی ورقه‌های فلز برنج (هفت‌جوش) وجود دارد.در این قسمت به معرفی این شیوه می‌پردازیم:
فلزی از جنس برنج (هفت‌جوش) و در ابعاد یک پلاک گردن خالی از نقش تهیه کنید. از سه روز قبل از حکاکی روزه بگیرید در هنگام شب، این فلز را در زیر بالشت خود قرار دهید. قبل از شروع حکاکی، دو رکعت نماز مستحبی بجاآورید. وضو بگیرید و برای شروع کار، رو به قبله بنشینید. سه مرتبه آیه‌ الکرسی را قرائت کنید و پس از آن، چهار مرتبه زمزمه کنید:
«یا حفیظ، یا حافظ، یا وکیل، یا متین.»
پس از سه روز روزه، در یکی از ساعات سعد، نقش را بر روی برنج حکاکی کنید. برای انجام حکاکی، فلز را برروی پای راست خود قرار دهید. قبل از شروع حکاکی زمزمه کنید:
«یا الله یا الله یا الله یا الله یا الله یا الله یا الله یا الله یا الله یا الله
یا ارحم الرحمین یا ارحم الرحمین یا رحمن یا رحمن
لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم الهم ایاک نعبد و ایاک نستعین.»
هنگام انجام‌دادن حکاکی، بخورات خوش‌بو دود کنید. (مانند بخور کُندر) ده هزار تومان، بابت زکات این عمل به نیازمندان پرداخت کنید. اکنون در یک طرف فلز، مطابق با تصویر، نقش سمت راست و در طرف دیگر، نقش سمت چپ را حک کنید.
نکته : توجه داشته باشید که اسامی موکل‌ها (میکائیل، اسرافیل، جبریل و اسرافیل) باید در چهار گوشه جدول، مطابق با سمت راست تصویر، بنویسید.

ساعت‌های سعد

در جمله هفتم دستورالعمل حکاکی، اشاره‌ای به ساعات سعد شده‌است. منظور از ساعات سعد، ساعت‌ها و زمان‌هایی است که در نظر دعانویسان، ساعت‌های مناسبی برای انجام عمل‌های ماورایی هستند. ساعت‌های سعد، روز‌های یک‌شنبه، دوشنبه، چهارشنبه، پنج‌شنبه و جمعه اند. البته بهترین این روزها، یک‌شنبه، پنج‌شنبه و جمعه هستند. همچنین ده روز اول ماه قمری، نسبت به بقیه ایام ماه، جایگاه بهتری دارند.


آداب دریافت و نگه‌داری لوح خاتم سلیمان

پس از اینکه با رعایت موارد مربوط به حکاکی، حکاکی این نقش را انجام دادیم، باید با آداب خاصی این لوح را دریافت کنیم و خود را آماده استفاده از این لوح بکنیم.
اولین قدم در این راستا، فراهم‌کردن آب باران، آب چشمه یا مقداری آب تمیز همراه با مقداری گلاب است.
آب باران، آب چشمه یا مقداری آب همراه با گلاب را در ظرف تطهیرشده‌ای بریزید و لوح را در آن قرار دهید بر آن ظرف، هفتاد بار سوره مبارک حمد، سوره حمد، سوره فلق و ناس را بخوانید. پس از گذشت یک روز، لوح را از داخل ظرف بردارید و داخل یک گردنبند چرمی قرار بدهید. به مدت هفت روز، صبح و شب، یک پیاله از آب آن کاسه میل کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه خواندن دعای فلفل سیاه برای مهر و محبت

روزه فکری‌ روحی

پس از انجام‌دادن فرایند بالا، باید خود را برای یک چله‌نشینی چهل روزه آماده کنید. البته این روزه چهل‌روزه، مقداری با دیگر روزه‌ها متفاوت است. در این چهل روز، شما می‌توانید بخورید، بیاشامید، به میهمانی یا سرکار بروید و همه کار‌های روزمره‌تان را انجام دهید، بجز مواردی که در این قسمت ذکر خواهد شد:

ابتدا نیت کنید که قسمت انجام یک روزه فکری‌روحی چهل‌روزه را دارید.

در مدت این چهل روز، باید تمرکز خود را بر انجام‌دادن دستورات زیر بگذارید:

دروغ نگویید؛ غیبت دیگران را نکنید؛ هیچ صحنه حرامی به چشمانتان نخورد؛ نباید به هیچ حرف دروغ یا به هیچ غیبتی گوش کنید؛ بد دهانی را کنار بگذارید؛ مجادله با دیگران را کنار بگذارید؛ سعی‌تان بر این باشد که در این چهل روز کمتر صحبت کنید و تنهایی را به جمع ترجیح دهید؛ نهایت سعی خود را بکنید که به هیچ‌یک از مسائل حرام فکر نکنید و اگر احیانا اشتباهی از شما سر زد و یکی از این موارد را مرتکب شدید، ده مرتبه به درگاه خداوند استغفار کنید؛ دائم‌الوضو باشید، هرگاه وضوی شما باطل شد، از نو وضو بگیرید؛ تمام نماز‌های این چهل روز (مخصوصا نماز صبح) را سروقت بخوانید. حتی یک مورد خطا روزه را باطل می‌کند. هر صبح، پس از نماز صبح، دو رکعت نماز حاجت بخوانید. این نماز دقیقا شبیه به نماز واجب صبح است. فقط در پایان نماز حاجت خود را از خداوند طلب کنید.


نتایج عملی خاتم سلیمان

مطابق با توضیحاتی که درباره فواید این طلسم وجود دارد، اگر آداب بالا را با دقت‌نظر و صدق دل انجام دهید و اشتباهی مرتکب نشوید، پس از چهل روز، رفته رفته مشکلات زندگیتان حل خواهد شد، اتفاقات خارق‌العاده زیادی در زندگیتان رقم خواهد خورد و به آرامش‌خاطر بزرگی دست خواهید یافت.


آیا خاتم سلیمان خرافه است؟

چنانکه در ابتدای مقاله بیان شد، داستان حضرت سلیمان و خاتم او، شبیه به داستان عصای حضرت موسی است. درست است که در قرآن اشاره‌ی مختصری به این دو پیامبر شده‌، ولی ریشه اصلی داستان‌های مربوط به سلیمان و خاتم او یا موسی و عصایش در اسرائیلیات است. اسرائیلیات، به مجموعه کتب مربوط به ادیان پیش از اسلام می‌گویند. کتاب‌های مربوط به دین مسیحیت یا یهودیت، در حوزه اسرائیلیات قرار می‌گیرند. مخلص کلام این است که این لوح و آداب مربوط به او، سندیت دقیقی ندارد و مشخص نیست که از نظر تاریخی ربطی به حکایت تمثیلی حضرت سلیمان دارد یا ریشه‌اش در خرافه‌های عام است.


سخن آخر

در این مقاله، به معرفی خاتم سلیمان و آداب حکاکی و استفاده از آن پرداختیم. برای استفاده از این لوح، باید دستور عملی خاصی را دنبال کنید که در این مقاله بصورت کامل این دستور عملی را توضیح دادیم. اگر به حرز و دعاهای مخصوص حفاظت و رفع بلا علاقه‌مند هستید، خواندن حرز امام جواد را فراموش نکنید. مشتاق خواندن نظرات و پیشنهادات شما عزیزان در قسمت "نظرات و پرسش ها" هستیم...


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید

بيشترين بازديد امروز در گروه گوناگون


کامنت‌ها (1)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ببخشید اونوقت خانمهایی که عذرشرعی دارن تو این چهل روز چند روزش نمیتونن نماز بخونن آیا چهله درسته؟واینکه بعده بار خوندن اون سوره ها فوت کنیم به اب؟

کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
راهکارهای عشوه‌گری جنسی برای مرد