انگلیس در 6 ماه اخیر، 650 میلیون پوند سلاح به عربستان سعودی فروخته است


انگلیس در 6 ماه اخیر، 650 میلیون پوند سلاح به عربستان سعودی فروخته است

روزنامه ایندیپندنت با انتقاد از دولت لندن نوشت، دولت انگلیس طی شش ماه، 650 میلیون پوند سلاح و تجهیزات نظامی به رژیم عربستان سعودی فروخته است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، روزنامه «ایندیپندنت» در گزارشی نوشت: وزرای انگلیسی طی شش ماه گذشته بیش از ۶۵۰ میلیون پوند مجوز فروش سلاح به عربستان سعودی صادر کرده‌اند، درست از زمان قتل ددمنشانه «جمال خاشقچی» روزنامه نگار سعودی در سفارت این کشور در استانبول.

این روزنامه در ادامه نوشت: منتقدان دولت لندن می‌گویند که علیرغم محکومیت شدید قتل خاشقچی از سوی «جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس، دولت این کشور تجارت با رژیم سعودی را خیلی عادی مثل سابق ادامه داده است.

براساس آمارهای تحلیلی «کمپین مخالفت با تجارت اسلحه» (CAAT)، انگلیس مجوز فروش 648 میلیون پوند سلاح به پادشاهی سعودی را بین ماههای اکتبر 2018 تا مارس 2019 صادر کرده است.

از این میزان، 551 میلیون پوند آن مربوط به فروش بمب، موشک، راکتها، اژدرها و دیگر مواد منفجره و مهمات است. 9.2 میلیون پوند آن نیز مجوز فروش قایقهایی است که برای استفاده نظامی و دیگر تجهیزات نیروی ویژه دریایی است.

این آمارها در حالی منتشر شده است که اخیرا نیز منتقدان، دولت انگلیس را به خاطر دعوت از عربستان سعودی برای حضور در نمایشگاه تسلیحاتی لندن که اواخر سال جاری میلادی برگزار می‌شود مورد هجمه و سرزنش قرار داده‌اند.

«ورا هاب‌هوس» نماینده لیبرال دموکرات پارلمان انگلیس درباره دعوت از ریاض گفت:‌ «دعوت از نماینده سعودی‌ها به نمایشگاه لندن، پیامی کاملاً اشتباه را می‌فرستد و این امر را متبادر می‌کند که ما هنوز در انجام معاملات با آن‌ها روی باز داریم و به رژیم سعودی‌ها مهر تأییدی مخفی می‌زنیم».

ایندیپندنت در ادامه افزود: در حال حاضر دولت انگلیس درگیر مقابله با دادگاهی است که در ماه ژوئن با صدور حکمی، فروش سلاح به عربستان سعودی را غیرقانونی خوانده بود. برخی از احزاب مخالف حزب حاکم محافظه کار نیز با تعلیق فروش تسلیحات نظامی به آل سعود موافق هستند و در حال فشار آوردن به لندن برای همراهی با رای دادگاه هستند.

انتقادات به فروش تسلیحات به عربستان سعودی پس از آن بالا گرفته است که مشخص شده است ائتلاف سعودی در جنگ علیه یمن از تسلیحات غربی به ویژه بمبهای خوشه‌ای انگلیسی و دیگر تسلیحات فرانسوی و آلمانی در کشتار علیه غیرنظامیان در یمن استفاده می‌کند.

«اندرو اسمیت» از رهبران کمپین CAAT میگوید، «وزیر خارجه قتل جمال خاشقچی را شدیدا محکوم می‌کند اما در ماههای پس از آن تجارت شرکتهای خصوصی و دولتی انگلیس با حکومت سعودی مثل قبل ادامه پیدا میکند! در همان زمان که ریاض در حال پنهانکاری درباره قتل خاشقچی است، وزرای کابینه انگلیس مجوز فروش تسلیحات به این کشور را صادر می‌کنند.»

وی در ادامه افزود: «تسلیحات انگلیسی نقش پررنگ و بسیار مخربی در بمباران یمن دارند. دهها هزار نفر از مردم بیگناه کشته شده‌اند و زیرساختهای حیاتی نابود شده‌اند. این حجم از نابودی نمی‌تواند بدون همراهی و حمایت قراردادهای تسلیحاتی کشورهایی مثل انگلیس انجام شود.»

به دنبال افشای این مساله، یک سخنگوی دولت انگلیس در توجیه آن گفته، «آمارهای مربوطه در زمینه صدور مجوز سلاح، در سه ماهه اول سال 2019 صادر شده و قبل از رای دادگاه تجدید نظر بوده است. و بسیاری از تصمیمات مربوط به درخواستهایی است که در سال 2018 تایید شده اند.»

انتهای پیام/ق

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه بین‌الملل

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید
منتخب امروز

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته

اطلاعاتی در مورد پوزیشن 69 در رابطه جنسی (ویژه متاهلین 18+)