چاقی بعد از هیسترکتومی، حقیقت دارد؟


هیسترکتومی ، عمل جراحی برداشتن رحم است و با سه روش واژینال، شکمی و لاپاراسکوپی، انجام می‌شود.

هیسترکتومی ، عمل جراحی برداشتن رحم است و با سه روش واژینال، شکمی و لاپاراسکوپی، انجام می‌شود. از هیسترکتومی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها، از سرطان گرفته تا اندومتریوز، استفاده می‌شود. این عمل جراحی عوارض جانبی بسیاری در پی دارد; برای مثال، دیگر نمی‌توانید بچه‌دار شوید و قاعدگی شما نیز متوقف می‌شود.
اما آیا باعث کاهش وزن نیز می‌شود؟ هیسترکتومی به طور مستقیم باعث کاهش نمی‌شود. اما، بسته به وضعیتی که به دلیل آن، این عمل انجام می‌شود، برخی افراد ممکن است کاهش وزن را تجربه کنند; این کاهش وزن، ضرورتاً به خود عمل جراحی مرتبط نیست.
در ادامه دربارۀ اثر هیسترکتومی بر روی کاهش وزن، بیشتر توضیح می‌دهیم. با ما همراه باشید.

آیا هیسترکتومی باعث کاهش وزن می‌شود؟
کاهش وزن، از عوارض جانبی هیسترکتومی نیست. برخی افراد بعد از عمل، چند روزی دچار استفراغ می‌شوند. این استفراغ می‌تواند به دلیل درد بوده یا از عوارض جانبی بیهوشی در عمل باشد. برای برخی افراد، این استفراغ، غذا خوردن را مشکل کرده و در نهایت موجب کاهش وزن می‌شود.
این تصور غلط که هیسترکتومی باعث کاهش وزن می‌شود، شاید با استفاده از آن برای درمان انواعی از سرطان‌ها، مرتبط باشد. از جمله:
سرطان دهانه رحم
سرطان رحم
سرطان تخمدان
سرطان اندومتری
در برخی موارد، این عمل جراحی در کنار شیمی‌درمانی انجام می‌شود. شیمی‌درمانی عوارض جانبی بسیاری دارد; از جمله استفراغ و کاهش وزن. برخی افراد، عوارض ناشی از شیمی‌درمانی را با هیسترکتومی اشتباه می‌گیرند.
هیسترکتومی همچنین می‌تواند درد مزمن و خونریزی شدید ناشی از فیبروئیدها، اندومتریوز و سایر بیماری‌ها را، کاهش دهد. وقتی این علائم بعد از عمل برطرف شدند، متوجه خواهید شد که انرژی بیشتری برای فعالیت فیزیکی دارید که به طور بالقوه، به کاهش وزن منتهی می‌شود.
اگر اخیراً عمل هیسترکتومی انجام داده‌اید و وزن شما به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. به خصوص اگر عواملی را در نظر دارید که ممکن است موجب کاهش وزن در شما شده باشند.

آیا هیسترکتومی باعث افزایش وزن می‌شود؟
در حالی که هیسترکتومی مستقیماً به کاهش وزن مرتبط نیست، ممکن است باعث افزایش وزن در برخی از افراد شود. پژوهشی در سال ۲۰۰۹ نشان می‌دهد زنانی که قبل از یائسگی عمل هیسترکتومی انجام داده‌اند، در مقایسه با زنانی که جراحی نکرده‌اند، ریسک بالاتری برای افزایش وزن دارند. برای درک کامل پیوند احتمالی بین هیسترکتومی و افزایش وزن، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.
اگر تخمدان‌های شما در طی عمل جراحی برداشته شود، بلافاصله وارد یائسگی خواهید شد. این فرآیند چندین سال طول می‌کشد، اما بعد از گذر از یائسگی، به طور متوسط ۲٫۲ کیلوگرم (۵ پوند) افزایش وزن رخ خواهد داد.
همچنین بعد از عمل نیز ممکن است مقداری وزن اضافه کنید. بسته به رویکردی که پزشک شما از آن استفاده می‌کند، شما باید برای چهار تا شش هفته، از هرگونه فعالیت شدیدی، اجتناب کنید; هنوز هم می‌توانید به انجام فعالیت روزانه بپردازید، اما از انجام ورزش‌های سنگین، خودداری کنید. اگر به طور مرتب ورزش می‌کنید، این استراحت می‌تواند وزن شما را موقتاً تحت تأثیر قرار دهد.

چگونه از افزایش وزن بعد از هیسترکتومی، جلوگیری کنیم؟
برای کاهش ریسک افزایش وزن بعد از هیسترکتومی، از پزشک خود در مورد انجام فعالیت‌های ورزشی سوال کنید. بسته به روند و سلامتی شما، ممکن است بتوانید پس از چند هفته شروع به انجام تمرینات سبک کنید. نمونه‌ای از ورزش‌های سبک عبارتند از:
شنا و ورزش‌های آبی
یوگا
تای چی
پیاده‌روی
همچنین بعد از عمل، رژیم غذایی خود را تحت نظر داشته باشید؛ هم برای جلوگیری از افزایش وزن و هم برای ریکاوری بدن. در طی دوران ریکاوری، از خوردن هله هوله پرهیز کنید و تا جایی که می‌توانید، حبوبات، میوه و سبزیجات تازه و غذاهای پروتئین‌دار مصرف کنید.
به خاطر داشته باشید که هیسترکتومی، عمل جراحی سنگینی است. پس سستی را از خود دور کرده و روی بهبودی خود تمرکز کنید. در عرض چند هفته حالتان احساس بهتری خواهید داشت. حتی اگر چند کیلویی به وزنتان اضافه شده باشد!

سایر عوارض جانبی هیسترکتومی کدام‌اند؟
هیسترکتومی می‌تواند اثرات جانبی دیگری نیز، داشته باشد. این عوارض به وزن شما مرتبط نیستند. بعد از هیسترکتومی، دیگر قاعدگی رخ نمی‌دهد (پریود نمی‌شوید). همچنین دیگر نمی‌توانید باردار شوید. برای برخی افراد، از دست دادن قابلیت بارور شدن و قاعدگی، یک مزیت به حساب می‌آید. اما برای برخی دیگر، این موضوع چندان خوشایند نیست. چراکه بدون اینکه بخواهید، توانایی مادر شدن از شما گرفته می‌شود.
بعد از هیسترکتومی، یائسگی را تجربه خواهید کرد. علائم آن:
بی‌خوابی
نوسانات اخلاقی
گُر گرفتن بدن
خشکی واژن
کاهش میل جنسی
خود عمل جراحی نیز، عوارض جانبی کوتاه مدتی دارد. از جمله:
درد در محل عمل
التهاب، قرمزی یا کبودی محل عمل
سوزش و خارش در ناحیه عمل
احساس کرخی در نزدیکی محل عمل یا پایین پا
این علائم به تدریج کاهش یافته و در نهایت، بعد از بهبودی شما، ناپدید می‌شوند.

حرف آخر
ارتباطی بین هیسترکتومی و کاهش وزن، وجود ندارد. کاهش وزن بعد از عمل هیسترکتومی، احتمالاً دلیل دیگری دارد. برای یافتن علت کاهش وزن خود، به پزشک مراجعه کنید. چراکه ممکن است دلیل خطرناکی داشته باشد.

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


منتخب امروز

بيشترين بازديد امروز در گروه سلامت مادر و نوزاد


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
این تازه عروس و داماد دل ایران را لرزاندند ! + فیلم داستان کافه مری متروپل آبادان