تفاوت شاهین و قرقی در چیست؟


تفاوت شاهین و قرقی در چیست؟

شاهین و قرقی هر دو از پرنده‌های شکاری هستند که به دلیل شباهت زیادی که به هم دارند، گاها با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. تفاوت شاهین و قرقی در مواردی مانند اندازه جثه، زیست‌گاه و... است.


ستاره | سرویس گیاهان و حیوانات - شاهین و قرقی دو پرنده شکاری زیبا هستند که شباهت‌های زیادی به یکدیگر دارند. ولی حقیقت این است که این دو پرنده دارای تفاوت‌ها و ویژگی‌های متفاوتی از یکدیگر هستند. در این مقاله قصد داریم ابتدا شما را با این دو پرنده آشنا سازیم و سپس به بررسی تفاوت شاهین و قرقی بپردازیم؛ با ما باشید.

ویژگی ها و مشخصات شاهین

شاهین نام عمومی ۳۷ گونه پرنده شکاری است. شاهین‌ها در همه قاره‌های جهان به غیر از قطب جنوب زندگی می‌کنند. این پرندگان دارای چشمان کاملاً سیاه، بدن لاغر، بال‌های نوک ‌تیز، توانایی پرواز با سرعت بسیار زیاد و تغییر جهت ناگهانی هستند که همین ویژگی‌ها آن‌ها را از دیگر پرندگان شکاری متمایز می‌کند.

شاهین در سال نخست عمر خود، شاه‌پرهای بلندتری دارند تا بتوانند راحت‌تر پرواز را بیاموزند؛ آن‌ها در سال‌های بعد با تغییر شاه‌پرها، تکنیک‌های پروازی خاص را می‌آموزند. جالب است بدانید که شاهین معمولی (بحری) که بیشترین پراکندگی را در بین شاهین‌ها دارد، با رکورد سرعت ۳۲۰ کیلومتر در ساعت سریع‌ترین جاندار روی کره زمین است.

شاهین‌ از لحاظ تکنیک شکار، یک شکارچی تخصصی به شمار می‌رود. شاهین‌ها در شکار پرندگان در حال پرواز مهارت دارند و با منقار خود شکار را می‌کشند. این در حالی است که پرندگان شکاری دیگر، رژیم غذایی متفاوت‌تری دارند و با پنجه‌های خود طعمه را می‌کشند.

در گذشته از شاهین‌های رام‌شده و آموزش‌دیده برای شکار استفاده می‌شد. از ویژگی‌های این پرنده شکاری می‌توان به داشتن شهامت بالا و جسور بودن این پرنده اشاره کرد. در بسیاری از موارد شاهین به پرندگانی مانند قوش و عقاب نیز حمله می‌کند که نشان از جسارت بالای این پرنده است.

ویژگی ها و مشخصات قرقی

قرقی با نام علمی Accipiter nisus، پرنده شکاری کوچکی از خانوادهٔ عقابیان است. قرقی‌ها درمیان درختان آشیانه ساخته و برای شکار پرندگان کوچک، مانند گنجشک در لابه لای درختان و بوته‌ها زندگی می‌کنند.

قرقی در قسمت‌های وسیعی از اروپا، آسیا و شمال و شرق آفریقا زندگی می‌کند و در ایران فقط در زمستان دیده می‌شوند. از این‌رو، می‌توان گفت قرقی تنها در مناطق معتدل دیده می‌شود و غالباً یک پرنده مهاجر محسوب می‌شود؛ اما پرندگان نواحی سردسیر، زمستان‌ها به مناطق گرم‌تر مهاجرت می‌کنند. قرقی‌ها بسیار سریع پرواز می‌کنند و پرندگان کوچک را با پرواز در بالای سرشان و شیرجه روی آنان شکار می‌کنند.

قرقی اندازه کوچکی داشته و دارای بال‌های کوتاه، گردن و دم بلند است. این پرنده خط ابروی سفید و لکه سفید در پس گردن دارد. همچنین قرقی ماده حدود ۲۵ درصد از نوع نر آن بزرگ‌تر است.

تفاوت شاهین و قرقی

ویژگی

شاهین

قرقی

رژیم غذایی انواع حیوانات کوچکتر

مانند: مار، مارمولک، ماهی، موش، خرگوش، سنجاب، پرندگان و ...

120 گونه پرنده کوچک جثه (پرنده ماده، پرندگانی چون کبک و قرقاول را نیز شکار می‌کند.)

17 گونه پستاندار از جمله خرگوش، خفاش و موش

طول پرنده 32 تا 58 سانتی‌متر قرقی ماده: 37 سانتی‌متر

قرقی نر: 30 سانتی‌متر

زیستگاه مناطق کوهستانی، جنگل‌ها، صخره‌ها

خارج از فصل تولید مثل: حاشیه تالاب‌ها، میان صخره‌ها و گاهی آشیانه‌های قدیمی خود

نواحی پر درخت، جنگل‌ها و گاهی در بوته‌های بلند یا در بیشه‌ها

زمستان‌ها: در فضای باز و یا حتی کم درخت

لانه سازی مکان‌های بلند و در کوهستان‌های دور دست

صخره‌های کوهستانی

مناطق جنگلی و علفزارهای باز

در بالای درختان و بعضاً در لبه‌ی پرتگاه‌ها

حالت بال‌ها کشیده و نوک تیز

همین شاخصه، این پرنده را در پرواز با سرعت بالا و تغییر جهت‌های ناگهانی یاری می‌دهد.

در مقایسه با شاهین قدری کوتاه‌تر بوده و حالت گردی دارد
حالت دم بلند و دراز و کشیده دم قرقی نیز مانند شاهین دراز و کشیده است و در این ویژگی هر دو پرنده‌ یکسان هستند.
آوا معمولاً ساکت

در هنگام خطر: دارای صدایی جیغ مانند و خشن، بریده بریده و به شکل کک کک

صدای قرقی از صدای شاهین زیباتر است و می‌توان گفت در مقایسه با شاهین دارای صدایی خوش است. صدای قرقی پیوسته و آرام است.
تفاوت اندازه بین نر و ماده شاهین نر مقداری کمی از شاهین ماده کوچک‌تر است. قرقی ماده حدود ۲۵ درصد از نر آن بزرگ‌تر است. چنین تفاوت اندازه بین نر و ماده هیچ پرنده‌ای دیده نمی‌شود.
زیست‌گاه همه قاره‌های جهان به غیر از قطب جنوب قسمت‌های وسیعی از اروپا، آسیا و شمال و شرق آفریقا
شکل ظاهری قرنیه‌ مشکی

پرهای زرد و خاکستری

خال‌های تیره‌ای در زیر گلو و شکم

بخش فوقانی بال‌ها و قسمت پشت پرنده ماده قرقی به رنگ خاکستری و در پرنده نر رنگ این قسمت‌های قهوه‌ای متمایل به خاکستری است. عموماً در پشت گردن قرقی نر یک لکه سفید رنگ دیده می‌شود و بخش شکمی آن متمایل به قهوه‌ای است.
تیره و خانواده فالکو عقابیان
تعداد گونه 37 4

سخن آخر

در این مطلب به تفاوت شاهین و قرقی پرداخته شد؛ این دو پرنده در بسیاری از موارد با هم فرق دارند؛ برای مثال آن‌ها از لحاظ اندازه جثه با هم متفاوت هستند و قرقی دارای آواز خوش‌تری نسبت به شاهین است. آیا شما تفاوت دیگری از شاهین و قرقی می‌شناسید؟ لطفا نظرات خود را با ما و سایر کاربران سایت ستاره به اشتراک بگذارید.

در صورت تمایل می‌توانید تفاوت یابو با اسب را نیز بخوانید.

 

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه حیات وحش

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید
منتخب امروز

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته

خیانت همسر “ناتالی پورتمن” با دختر 25 ساله لو رفت!