نقشه مترو تهران


نقشه جدید و کامل خطوط 1 تا 7 مترو تهران، نقشه مترو تهران 98، دانلود نقشه مترو تهران، نقشه مترو تهران

فرارو- یکی از این وسایل عمومی که مورد استفاده بسیاری از شهروندان پایتخت است و نقاط زیادی از این کلانشهر را به هم متصل می‌کند، مترو است. متروی تهران روزانه بیش از ۳ میلیون نفر را جا به جا می‌کند.

برای مشاهده نقشه جدید متروی تهران در سال ۹۸ در حالت بزرگتر روی آن کلیک کنید.

نخستین ایستگاه و خط مترو در روز شانزدهم اسفند ۱۳۷۷ با افتتاح خط ۵ (که تهران را به کرج می‌رساند) به بهره برداری رسید.امروز این سیستم حمل و نقل، در حدود ۶ خط اصلی، دو خط فرعی و ۱۱۵ ایستگاه فعال دارد و تا تیرماه ۱۳۹۷ در حدود ۸ میلیارد سفر با آن انجام شده است.

برای اطلاع از برنامه حرکت قطارها اینجا کلیک نمایید

نقشه مترو پس از تکمیل به حالت زیر درمی‌آید

روش‌های مختلف پرداخت هزینه بلیت متروی تهران

برای استفاده از متروی تهران یا باید از بلیت الکترونیک استفاده کنید یا اینکه بلیت تک سفره بخرید. برای خرید انواع بلیت‌های مترو هم می‌توانید به باجه‌های فروش بلیت در تمام ایستگاه‌های مترو مراجعه کنید و هم از دستگاه‌های ایستاده و دستگاه‌های دیواری مترو که با کارت اعتباری کار می‌کنند، کمک بگیرید.

۱- بلیت‌های تک سفره

با این بلیت تنها می‌توانید یک بار از مترو استفاده کنید. هزینه این بلیت در سال ۹۸ برابر ۱۲۰۰ تومان است.

البته اگر قصد دارید مسیری را به صورت رفت و برگشت بروید، باید دو عدد بلیت تک سفره تهیه کنید.

بلیت تک سفره حومه: این بلیت مربوط به خط ۵ مترو است که از ایستگاه کرج به ایستگاه صادقیه می‌رسد.

بلیت تک سفره فرودگاه: این بلیت برای خط فرعی فرودگاه امام خمینی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت انواع بلیت مترو

کارت بلیت‌های مبلغ دار توسط سه گروه مختلف مسافر مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ افرادی که از متروی داخل شهر تهران استفاده می‌کنند، افرادی که از متروی فرودگاه امام خمینی استفاده می‌کنند و افرادی که از حومه تهران به این شهر می‌آیند. هزینه رفت و آمد هر گروه از این افراد متفاوت است.

الف- کارت بلیت داخل شهری: نحوه تعیین هزینه این بلیت‌ها به این صورت است که قیمت آن‌ها بر حسب کیلومتر مسافت طی شده توسط شما در داخل شهر تهران محاسبه می‌شود.

* توجه کنید که پس از هر بار استفاده از کارت بلیت مدت دار و ورود به ایستگاه مترو، تا نیم ساعت نمی‌توانید دوباره از کارت خود استفاده کنید.

* در ضمن برای اینکه مبلغ بیشتری از هزینه مسافت طی شده نپردازید، حتما در زمان خروج از ایستگاه، کارت تان را در مقابل نمایشگر‌های گیت خروج یا دستگاه‌های نصب شده روی دیوار قرار دهید و بعد از ایستگاه خارج شوید.

ب- کارت بلیت مبلغ دار - فرودگاه امام خمینی: مبلغ کسر شده از موجودی کارت بلیت الکترونیک مسافران فرودگاه امام خمینی بدون در نظر گرفتن مسافت طی شده، ۹۰۰۰ تومان است.

ج- کارت بلیت مبلغ دار- حومه تهران: مبلغ کسر شده از موجودی کارت بلیت الکترونیک مسافران حومه تهران (مسافرانی که از ایستگاه‌های گلشهر، کرج، محمدشهر، اتمسفر و گرمدره) بدون در نظر گرفتن محدودیت مسافت طی شده ۱۲۰۰ تومان است.

هر بلیت فقط ۲ ساعت!

براساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران در سال ۹۸ قیمت بلیت تک سفره متروی تهران و حومه از هزار تومان به هزار و ۲۰۰ تومان و قیمت بلیت ایستگاه فرودگاه امام خمینی (ره) از ۷۵۰۰ تومان به ۹۰۰۰ تومان در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران با تاکید بر اینکه کرایه اخذ شده از مسافر صرفا جهت استفاده از مترو برای حداکثر مدت زمان لازم جهت طولانی‌ترین سفر (۲ ساعت پس از ثبت ورود) می‌باشد. شهروندان و مسافران در صورت ادامه سفر باید دوباره نسبت به تهیه بلیت و یا پرداخت از طریق کارت بلیت‌ها اقدام کنند.

دیگر موارد استفاده از کارت بلیت الکترونیک

*این کارت‌های مدت دار الکترونیک برای استفاده از اتوبوس‌های درون شهری در تهران نیز می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.
*از دیگر موارد استفاده کارت بلیت الکترونیک، پرداخت هزینه پارکومتر‌ها برای پارک خوردروی تان است.
*از دیگر خدمات این کارت، پرداخت هزینه‌های تاکسی‌های ایستگاه‌های مختلف مترو است. شما با استفاده از کارت بلیت الکترونیک تان می‌توانید در زمان سوار یا پیاده شدن، هزینه تاکسی را با استفاده از کارت بپردازید. در حال حاضر این خدمت تنها محدود به تاکسی‌هایی است که در خطوط مترو فعالیت می‌کنند.

۲- کارت بلیت اقشار خاص

امسال هم همانند سال گذشته بلیت اقشار خاص شامل تخفیف و کارت بلیت مدت‌دار هم بدون افزایش قیمت خواهد بود و بلیت ارائه شده به اقشار خاص و... صرفا جهت استفاده همان شخص معتبر بوده و چنانچه در اختیار فرد دیگری قرار گیرد از ورود وی جلوگیری می‌گردد.

معرفی اجمالی خطوط مترو تهران:

خط ۱ | خط تجریش-کهریزک

این خط از تجریش در شمال تهران آغاز شده و به کهریزک در جنوب تهران ختم می‌شود. رنگ این خط قرمز است و در ایستگاه شهید بهشتی با خط ۳، در ایستگاه دروازه دولت با خط ۴ و در ایستگاه میدان امام خمینی با خط ۲ تعویض خط دارد. از خط یک همچنین می‌توانید برای رسیدن به فرودگاه امام خمینی و شهر پرند استفاده کنید. این خط ۳۹ کیلومتر طول دارد و مجموع زمان مسافرت در خط یک در حدود ۷۲ دقیقه است.

شروع ساعت کاری: ۰۵:۳۰
اتمام ساعت کاری: ۲۲:۳۰

خط ۲ | خط صادقیه-فرهنگسرا

این خط از صادقیه در غرب تهران آغاز می‌شود و در پایان به ایستگاه فرهنگسرا می‌رسد. رنگ مورد استفاده این خط آبی پررنگ است و از سمت ایستگاه صادقیه به متروی کرج وصل شده است. این خط در ایستگاه‌های شادمان و دروازه شمیران با خط ۴، ایستگاه نواب صفوی با خط ۶ و امام خمینی با خط ۱ تعویض خط دارد. مسافرت در خط ۲۵ کیلومتری صادقیه به فرهنگسرا در حدود ۴۷ دقیقه طول می‌کشد.

شروع ساعت کاری: ۰۵:۳۰
اتمام ساعت کاری: ۲۲:۳۰

خط ۳ | خط قائم-آزادگان

این خط از ایستگاه آزادگان در جنوب تهران شروع می‌شود و به ایستگاه قائم در شمال شرق تهران می‌رسد. رنگ مورد استفاده این خط آبی کمرنگ است. این خط در ایستگاه شهید بهشتی با خط ۱، ایستگاه تئاتر شهر با خط ۴ و ایستگاه مهدیه با خط ۶ تعویض خط دارد. مسافت خط سه، ۳۳ کیلومتر است و قطار‌های مترو این راه را در زمان ۶۳ دقیقه طی می‌کنند.

شروع ساعت کاری: ۰۵:۳۰
اتمام ساعت کاری: ۲۲:۳۰

خط ۴ | خط ارم سبز-شهید کلاهدوز

این خط از ایستگاه ارم سبز در غرب تهران آغاز شده و به ایستگاه کلاهدوز در شرق ختم می‌شود. رنگ مورد استفاده این خط زرد است و در ایستگاه دروازه دولت با خط ۱، ایستگاه‌های دروازه شمیران و شادمان با خط ۲ و تئاتر شهر با خط ۳ تعویض خط دارد. در ضمن با استفاده از این خط می‌توانید به فرودگاه مهرآباد دسترسی پیدا کنید. مسافت خط چهار، ۲۱ کیلومتر است و ۴۳ دقیقه طول می‌کشد تا یک نفر از ایستگاه ابتدایی به ایستگاه انتهایی برسد.

شروع ساعت کاری: ۰۵:۳۰
اتمام ساعت کاری: ۲۲:۳۰

خط ۵ | خط صادقیه-گلشهر

این خط از صادقیه در تهران شروع و به ایستگاه گلشهر در استان البرز می‌رسد و با رنگ سبز شناخته می‌شود. این خط در ایستگاه ارم سبز با خط ۴ و ایستگاه صادقیه با خط ۲ تعویض خط دارد. خط پنج، ۴۵ کیلومتر طول دارد و در مجموع زمان مسافرت در این خط در حدود ۵۷ دقیقه است.

همچنین طبق اعلام شرکت متروی تهران، از خرداد سال جاری تعطیلی متروی گلشهر به تهران در روز‌های جمعه لغو شده و ساعت حرکت مترو در روز‌های جمعه بین ۸ صبح الی ۲۰ خواهد بود.
شروع ساعت کاری: ۰۴:۴۵
اتمام ساعت کاری: ۲۱:۳۰

قطار‌های سریع السیر گلشهر به صادقیه و برعکس

تعدادی از قطار‌های خط ۵ به صورت تندرو از کرج (ایستگاه گلشهر) به تهران (ایستگاه صادقیه) و برعکس، مسافران را بین دو این شهر جابه‌جا می‌کنند. این قطار‌ها ساعت حرکت مشخص و دقیقی دارند و مسافران می‌توانند زمان رفت و آمدشان را با آن‌ها تنظیم کنند. با استفاده از این لینک پی دی اف می‌توانید از ساعت دقیق حرکت این قطار‌ها مطلع شوید.

خط ۶ | حرم شاه عبدالعظیم-شهدای کن

این خط از حرم شاه عبدالعظیم آغاز شده و پس از طی یک مسیر جنوب به شمال در ایستگاه متروی شهدای هفده شهریور با خط هفت، در ایستگاه متروی میدان شهدا با خط چهار، در امام حسین با خط دو، در ایستگاه متروی شهدای هفت تیر با خط یک در ایستگاه متروی میدان ولیعصر با خط سه و در ایستگاه متروی دانشگاه تربیت مدرس با خط هفت تقاطع خواهد داشت و سپس به سمت غرب امتداد مسیر داده و به محدوده شمال غربی تهران خواهد رسید.

شروع ساعت کاری: ۰۵:۳۰
اتمام ساعت کاری: ۲۲:۳۰

خط ۷ | خط نواب صفوی-مهدیه

این خط که با رنگ بنفش از ایستگاه نواب صفوی شروع می‌شود و با گذشتن از ایستگاه‌های رودکی، کمیل، بریانک و هلال اهمر به ایستگاه مهدیه می‌رسد. بسیاری از ایستگاه‌های خط ۷ هنوز افتتاح نشده و در حال ساخت هستند. این خط در ایستگاه نواب صفوی با خط ۲ و در ایستگاه مهدیه با خط ۳، خط عوض می‌کند. مسافت فعلی این خط، ۱۰ کیلومتر است و طی کردن آن ۱۰ دقیقه زمان می‌برد.

شروع ساعت کاری: ۰۵:۳۰
اتمام ساعت کاری: ۲۲:۳۰

خط فرودگاه مهرآباد

خط فرودگاه مهرآباد، خط فرعیِ خط ۴ متروی تهران است که از ایستگاه بیمه انشعاب پیدا می‌کند و دو ایستگاه دارد. ایستگاه‌های پایانه ۱ و ۲ فرودگاه مهرآباد و پایانه ۳ و ۴ فرودگاه مهرآباد که امکان دسترسی به بخش‌های مختلف این فرودگاه را برای شما فراهم می‌کند. مسافت این خط ۲.۵ کیلومتر است و زمان مسافرت آن ۵ دقیقه برآورد شده است.

شروع ساعت کاری: ۰۵:۳۷
اتمام ساعت کاری: ۲۲:۳۰

خط فرودگاه امام خمینی و شهر پرند

خط فرودگاه امام خمینی، خط فرعیِ خط ۱ متروی تهران است و از ایستگاه شاهد-باقرشهر انشعاب پیدا می‌کند. این خط شامل ایستگاه‌های نمایشگاه آفتاب، واوان، فرودگاه امام خمینی و شهر پرند می‌شود. طول این خط ۳۱ کیلومتر است و طی آن به ۳۵ دقیقه زمان نیاز دارد.

شروع ساعت کاری: ۰۶:۱۰
اتمام ساعت کاری: ۲۰:۴۵

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!بيشترين بازديد امروز در گروه چندرسانه ای


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
فیلم/ جزئیات انفجار در یک جشن تولد در شهریار تهران