زایمان طبیعی یا سزارین، کدام بهتر است؟


زایمان طبیعی یا سزارین، کدام بهتر است؟

برای برتری هر کدام از این موارد هم دلایلی منطقی و گاهی هم غیر منطقی وجود دارد، اما در نهایت پزشک معالج است که توصیه هایی را به مادر می کند و اگر شرایط مناسب باشد، انتخاب نحوه زایمان را به عهده مادر می گذارد.

زایمان طبیعی یا سزارین؛ کدام بهتر است؟

در بعضی مواقع از ابتدای دوران بارداری و گاهی در ماه های پایانی آن یکی از مهم‌ترین مسائلی که خانواده‌ها را درگیر می کند، نحوه زایمان خانم باردار است. این‌که زایمان طبیعی شرایط مناسب‌تری دارد یا سزارین؟ برای برتری هر کدام از این موارد هم دلایلی منطقی و گاهی هم غیر منطقی وجود دارد، اما در نهایت پزشک معالج است که توصیه هایی را به مادر می کند و اگر شرایط مناسب باشد، انتخاب نحوه زایمان را به عهده مادر می گذارد.

زایمان طبیعی یا سزارین، کدام بهتر است؟

لوئیس سیلورتن، مدیر مامایی در کالج سلطنتی ماماها (RCM) در بیانیه ای عقاید خود را در این رابطه اینطور بیان کرده است: این واقعیت است که زایمان سزارین اثر خیلی کمی بر باروری مجدد خانم‌ها دارد. آن دسته از خانم‌هایی که سزارین انجام می دهند، می توانند برای بارداری مجدد اطمینان داشته باشند. نتیجه اینکه سزارین در خانم‌های باردار، رابطه کمی با بارداری های مجدد و فواصل بین بارداری دارد.

دکتر محمود طاهر معتقد است سن مادر در اولین سزارین، در بارداری های مجدد و انجام سزارین تاثیر می گذارد. این بزرگترین مطالعه کوهورت در ارتباط با نوع زایمان و باروری می باشد که صورت گرفته است.

نتایج مطالعات نشان می دهد، سزارین سبب افزایش احتمال شکل‌گیری جفت سر راهی، پره اکلامپسی، اکلامپسی و همچنین افزایش فشار و قند خون در خانم‌های باردار می شود.

همچنین، محققان دریافتند که زنانی که با انواع سزارین زایمان کرده اند، در مقایسه با کسانی که زایمان طبیعی داشته‌اند، شاهد کاهش شانس بارداری های مجدد بوده اند. کاهش جزئی برای انجام سزارین برای نوزادان بریچ در میان خانم‌هایی که دوران بارداری سالمی داشته‌اند، مشاهده شده است. بنا به دلایل پزشکی کاهش در میزان باروری مجدد خانم‌ها که سزارین انجام داده اند نیز صورت می گیرد. اما محققان به این نتیجه رسیده اند که دلیل توجیه کننده ای برای این امر وجود ندارد، و سزارین اثر کمی بر باروری های بعدی دارد.

زایمان طبیعی یا سزارین، کدام بهتر است؟

لوئیس سیلورتن از RCM معتقد است: با این که، سزارین عوارض کمی بر باروری های بعدی دارد اما نمی توان سایر اثرات منفی سزارین را در نظر نگرفت و باید خانم‌ها از عواقب احتمالی سزارین آگاه باشند که در شرایط غیر ضروری از انجام سزارین اجتناب کنند.

شواهد زیادی وجود دارد که بیانگر پیامدهای منفی سزارین در خانم‌های باردار و نوزادان می باشد. چراکه، سزارین جراحی بزرگی است که می تواند منجر به بروز عوارض جدی برای مادر شود.

در نتیجه، بهتر است تلاش ها برای کاهش انجام سزارین در مادرانی که اولین بارداری خود را تجربه می کنند صورت گیرد. همچنین، در صورت امکان مادران برای زایمان طبیعی در بارداری بعدی تشویق شوند. یکی از راه های ترویج زایمان طبیعی و انجام کمتر سزارین، مراقبت مداوم خانم باردار توسط ماما می باشد.

RCM با استفاده از راهنمای NICE ، خانم‌ها را برای مشاوره با متخصص زنان و زایمان و ماماها در مورد پیامدهای ناشی از سزارین به ویژه در شرایطی که خانم باردار برای زایمان طبیعی مشکلی ندارد تشویق می کند.

مرکز باروری و درمان ناباروری مام

پیشرفته ترین مرکز درمان ناباروری و سلامت باروری در خاورمیانه

زایمان طبیعی یا سزارین، کدام بهتر است؟

۰۲۱-۴۲۵۰۰

زایمان طبیعی یا سزارین، کدام بهتر است؟

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه سلامت مادر و نوزاد

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


منتخب امروز

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته


دانلود آهنگ خاص و بی نظیر اجتماعی سارینا از شاهین نجفی