دلیل تحمیل جنگ اقتصادی به ملت ایران از زبان جلیلی


عضو مجمع تشخیص مصلحت گفت: تحمیل جنگ اقتصادی به ملت ایران، یعنی برآورد دشمن از یگان‌های اقتصادی ما آن‌ها را متقاعد کرده تا از این طریق به اهداف خود برسند.

خبرگزاری فارس: سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، به همراه تیم‌های اقتصادی دولت سایه در نشستی چند ساعته به توضیح نقاط دارای اهمیت برای عملیات‌های دانشجویی و مطالبه‌گری پرداخت.

دانشجویان شرکت کننده در طرح‌های دانشجویی نظیر «طرح شهید دیالمه»، «طرح رسانه‌ای نباء» و «طرح ۱۴۳۵» میزبان این مراسم بودند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ابتدای این نشست با تشبیه جنگ اقتصادی امروز به دوران دفاع مقدس، تشکیل جبهه اقتصادی را لازمه بی اثرسازی تحریم‌ها دانست و ابراز داشت: تحمیل جنگ اقتصادی به ملت ایران بدین معناست که برآورد دشمن از یگان‌های اقتصادی ما آن‌ها را متقاعد کرده تا از این طریق به اهداف خود برسند، کما اینکه ضعف در نیروی نظامی پس از وقوع انقلاب اسلامی، صدام و پشتیبانان او را به این نتیجه رساند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: برای مبارزه با این جنگ تحمیلی در حوزه اقتصاد همه ما از جمله دانشگاه و تشکل‌های دانشجویی باید در جبهه‌های جنگ اقتصادی حضور پیدا کنیم و نسبت خود و نقش موثر و حداکثری خود را تعریف و ایفاء کنیم.

وی افزود: اردوی تشکیلاتی برای آمادگی پیش از عملیات است؛ منطق، نقشه، مختصات و نقش‌های عملیاتی در این اردو‌ها باید تعیین گردد و خرمشهر‌های پیش رو برای آزادسازی مشخص شوند تا دشمن همانند دفاع مقدس از تهدید و حمله ناامید گردد.

جلیلی، آزادسازی افکار عمومی از تحلیل‌های سراپا غلطی که دشمنان القا می‌کنند را یکی دیگر از خرمشهر‌های پیش‌رو خواند و تصریح کرد: دشمن بر روی نقاط ضعف و قوت ما متمرکز است و سعی در تضعیف نقاط قوت ما و ضربه از سوی نقاط ضعف ما دارد. اینکه کشور‌هایی نظیر فرانسه و آمریکا در پی شکل دادن مذاکرات جدید بر سر موضوعاتی نظیر موشکی و منطقه هستند به همین خاطر است تا نقاط قوت ملت ایران را هدف قرار دهند.

وی با اشاره به فرمان آتش به اختیار رهبرانقلاب خاطر نشان کرد: نباید معطل کسی ماند؛ جلیلی و دیگران فرقی ندارند. گفتمانی که ما تحت عنوان «دولت سایه» آن را پیگیری میکنیم و مدعی هستیم که سایه به سایه باید مسائل کشور را دنبال کرد و به تناسب موضوع به تایید، تصحیح یا تکمیل آن‌ها پرداخت در هر دانشکده و دانشگاهی نیز قابل پیگیری توسط تشکل‌های دانشجویی است.

جلیلی با دعوت از همکاران خود برای ارائه نقطه نظراتشان اظهار داشت: نکاتی که امروز عنوان خواهد شد، صرفا مثال‌هایی است که دانشجویان میتوانند مشابه آن در سایر موضوعات اقدام نمایند.

وی افزود: کارگروه‌های نفت و گاز، نیرو، اقتصاد دانش بنیان و کشاورزی در این نشست پیشنهاد‌های خود را ارائه خواهند داد تا ان‌شاءالله به عنوان چند صورت مسئله مورد توجه شما عزیزان قرار بگیرد.

در ادامه «کهتری»، کارشناس سیاست‌گذاری حوزه انرژی با توضیح فرصتِ با اهمیت احداث پتروپالایشگاه در کشور به منظور بی اثر سازی تحریم فروش نفت خام و ارزآوری به مراتب بیشتر، مطالبه در این حوزه را از جمله اقدامات پیشنهادی برای دانشجویان قلمداد کرد.

وی تصریح کرد: با احداث سه یا چهار پالایشگاه دیگر در کشور، نه تنها مشکل فروش نفت خام و تحریم‌های آن برطرف خواهد شد، بلکه میتوانیم با خرید نفت منطقه میتوانیم تنگه هرمز را به صورت اقتصادی ببیندیم.

پیگیری و مطالبه برای اتمام فاز ۱۱ پارس جنوبی از طریق پیمانکار داخلی، از دیگر پیشنهاد‌های کهتری به شرکت کنندگان اردوی تشکیلاتی بسیج دانشجویی کشور در طرح شهید دیالمه بود.

وی در این‌باره عنوان کرد: ۷۰ درصد گاز کشور از میدان مشترک ما با کشور قطر یعنی پارس جنوبی تامین میگردد که ۴۰ درصد آن سهم ایران و مابقی در اختیار قطری هاست. از ۲۴ فاز تعریف شده در این میدان، فاز یکم تا دهم آن تکمیل شده و فاز‌های دوازدهم تا بیست و چهارم آن تقریبا در انتهای کار است.

کهتری ادامه داد: اگرچه سال‌های پیشرفت این فاز‌ها عمدتا در اوج تحریم‌ها بوده، اما با همت پیمانکاران داخلی این فاز‌ها توسعه یافتند، ولی متاسفانه فاز یازدهم این میدان که مرزی‌ترین فاز ما با کشور قطر میباشد، حدود ۱۰ سال است که توسعه پیدا نکرده است؛ عدم النفع توسعه این فاز بالای ۱۰ میلیارد دلار بوده است. در نتیجه میتوان گفت هرگاه به توان داخل تکیه کرده‌ایم و از پیمانکار داخلی کشور بهره برده‌ایم، پیشرفت کردیم و آنجا که منتظر خارجی‌ها بودیم، ضرر نمودیم.

میردامادی نیز با شرح موضوع مصرف بهینه انرژی و مدل تخصیص یارانه ها، مطالبه این موضوع از سوی دانشجویان را مغتنم دانست و گفت: با مصرف بهینه انرژی و فروش مازاد آن به کشور‌های اطراف چند اتفاق مبارک حاصل خواهد شد؛ اول آنکه از اسراف منابع انرژی کشور جلوگیری میشود، دوم آنکه درآمد چند میلیارد دلاری عاید کشور خواهد شد و سوم اینکه قاچاق در مرز‌ها به صادرات تبدیل میگردد.

وی افزود: کارت هوشمند سوخت کار بزرگی بود که تحریم بنزین را شکست و نهایتا به تولید و خودکفایی و اکنون صادرات بنزین ختم شده است.

در ادامه، «خجسته» با اشاره به خودکفایی ۹۰ درصدی در تجهیزات صنعت برق کشور، صادرات برق به کشور‌های همسایه را یک عرصه بزرگ برای مطالبه‌گری جهت بهبود وضعیت اقتصادی خواند و افزود: ظرفیت ۶ میلیارد دلاری صادرات برق مازاد نیاز به کشور‌های همسایه نظیر افغانستان و عراق در کوتاه مدت میتواند جهش خوبی در راستای درآمد‌های دولتی باشد.

ذبیحی نیز با اشاره به تابش بسیار خوب نور خورشید در سطح کشور (دو برابر اروپا) برای سرمایه گذاری در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر را یک فرصت مهم خواند؛ چرا که دانش فنی لازم و مواد اولیه ساخت سلول‌های خورشیدی در کشور فراهم است.

وی با ابراز امیدواری درخصوص مطالبه‌گری دانشجویان نسبت به جلوگیری از خام فروشی مواد اولیه سلول‌های خورشیدی بدون فرآوری، تشکیل زنجیره تولید صفحه‌های خورشیدی را نیازمند پیگیری از دستگاه‌های اجرایی دانست.

وحید بازارگان، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، تکیه به توان داخلی و منابع ملی را الگویی دانست که کشور‌های اروپایی با عمل به آن توانسته‌اند اقتصاد خود را از طریق شرکت‌های دانش بنیان بهبود بخشند.

بازارگان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیگیری مبحث شفافیت نسبت به موضوعات مختلف اقتصادی در کشور از جمله پیگیری خرید کالای ایرانی توسط دستگاه‌های دولتی از طریق مباحث دانش بنیان، از دانشجویان شرکت کننده در این همایش دعوت به همکاری برای مطالبه شفافیت کرد.

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه سیاسی

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته

نماد معاملاتی فولاد مبارکه در بورس تعلیق شد