مراسم اختتامیه هفتاد و ششمین جشنواره فیلم ونیز از حدود ساعت ۲۱:۳۰ شنبهشب در حال برگزاری است.
در این مراسم داوران بخشهای مختلف برندگان بخش مسابقه بینالملل، بخش افقها و بهترین فیلم اول را معرفی میکنند و برندگان بخش کلاسیکهای ونیز و بخش واقعیت مجازی نیز معرفی خواهند شد.
امسال ۲۱ فیلم در بخش مسابقه بینالملل برای دریافت جایزه شیر طلایی و جوایز شیر نقرهای رقابت کردند که شامل تازهترین ساختههای فیلمسازانی چون رومن پولانسکی، اولیویه آسایاس، آتوم اگویان، استیون سودربرگ، روی آندرشون و هیروکازو کوره-ادا است. لوکرسیا مارتل کارگردان آرژانتینی رئیس داوران این بخش است.
"متری شیش و نیم" به کارگردانی سعید روستایی از ایران یکی از ۱۹ فیلم بخش افقها بود، اما موفق به دریافت جایزه نشد.
پیش از برگزاری مراسم اختتامیه، برندگان بخشهای جنبی معرفی شدند.
جشنواره فیلم ونیز که قدیمیترین جشنواره سینمایی دنیاست، در سالهای اخیر به ویترینی برای نمایش فیلمهای مطرح در فصل جوایز سینمایی در هالیوود تبدیل شده است. "جاذبه"، "بردمن"، "لا لا لند"، "سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری"، "رسیدن"، "سوگلی"، "شکل آب" و "ستارهای متولد میشود" جزو فیلمهایی هستند که در سالهای اخیر در جشنواره ونیز روی پرده رفتند و بعداً در فصل جوایز سینمایی موفق ظاهر شدند.
هفتاد و ششمین جشنواره فیلم ونیز ۲۸ اوت تا ۷ سپتامبر (۶ تا ۱۶ شهریور) برگزار شد.
فهرست برندگان جشنواره فیلم ونیز ۲۰۱۹ به این شرح است:
بخش مسابقه بینالملل (ونیز ۷۶)
شیر طلای بهترین فیلم:
جایزه بزرگ هیئت داوران:
شیر نقرهای بهترین کارگردان:
جایزه کوپا ولپی بهترین بازیگر مرد:
جایزه کوپا ولپی بهترین بازیگر زن:
جایزه مارچلو ماسترویانی بهترین بازیگر مرد یا زن جوان جشنواره: توبی والاس برای "دندانهای شیری" (Babyteeth) به کارگردانی شانون مورفی (استرالیا)
جایزه بهترین فیلمنامه: یونفان برای "چری لین شماره ۷" (No.7 Cherry Lane) به کارگردانی خودش (هنگ کنگ)
جایزه ویژه هیئت داوران: "مافیا دیگر مانند سابق نیست" (The Mafia Is No Longer What It Used to Be) به کارگردانی فرانکو مارسکو (ایتالیا)
بخش مسابقه افقها:
بهترین فیلم: "آتلانتیس" (Atlantis) به کارگردانی والنتین واسیانوویچ (اوکراین)
بهترین کارگردان: تیو کورت برای "سفید روی سفید" (White On White) – (اسپانیا/شیلی/فرانسه/آلمان)
جایزه ویژه هیئت داوران: "حکم دادگاه" (Verdict) به کارگردانی ریموند ریباس گوتیرس (فیلیپین)
بهترین بازیگر مرد: سامی بوعجیله برای "یک پسر" (A Son) به کارگردانی مهدی البرساوی (تونس/فرانس/لبنان/قطر)
بهترین بازیگر زن: مارتا نیتو برای "مادر" (Madre) به کارگردانی رودریگو سوروگوین (اسپانیا/فرانسه)
بهترین فیلمنامه: جسیکا پالو و فیلیپ لیوره برای "Revenir" به کارگردانی جسیکا پالو (فرانسه)
بهترین فیلم کوتاه: "عزیز" (Darling) به کارگردانی صائم صادق (پاکستان)
شیر آینده - جایزه لوییجی دی لورنتیس بهترین فیلم اول: "در ۲۰ سالگی خواهی مرد" (You Will Die at 20) به کارگردانی امجاد ابو الالى (سودان/فرانسه/مصر/آلمان/نروژ)
کلاسیکهای ونیز:
جایزه بهترین فیلم ترمیمشده: "سرخوشی" (Ecstasy) به کارگردانی گوستاوف ماخاتی (۱۹۳۳، چکسلواکی)
جایزه بهترین مستند درباره سینما: "بابنکو: بگو من کی میمیرم" (Babenco: Tell Me When I Die) به کارگردانی باربارا پاز (برزیل)
بخش واقعیت مجازی:
بهترین واقعیت مجازی (VR): "کلید" (The Key) به کارگردانی سلین تریکارت (آمریکا/عراق)
بهترین تجربه واقعیت مجازی (VR): "A Linha" به کارگردانی ریکاردو لاگانارو (برزیل)
بهترین داستان واقعیت مجازی (VR): "دختران چیبوک" (Daughters of Chibok) به کارگردانی جوئل کاچی بنسن (نیجریه)
جوایز ویژه:
جایزه شیر طلایی یک عمر دستاورد: پدرو آلمودوار کارگردان اسپانیایی و جولی اندروز بازیگر بریتانیایی
جایزه یک عمر دستاورد "افتخار فیلمساز ژژر لوکولتر": کوستا-گاوراس کارگردان فرانسوی/یونانی
جایزه عشق به فیلم کامپاری: لوکا بیگاتزی فیلمبردار ایتالیایی برای "پاپ جدید" به کارگردانی پائولو سورنتینو (ایتالیا/اسپانیا/فرانسه)
برخی جوایز جنبی:
جایزه فیپرشی (انجمن منتقدان بینالمللی):
بهترین فیلم بخش مسابقه بینالملل: "یک افسر و یک جاسوس" (An Officer and a Spy) به کارگردانی رومن پولانسکی (فرانسه/ایتالیا)
بهترین فیلم بخش افقها و بخشهای موازی: "سفید روی سفید" (White On White) به کارگردانی تیو کورت (اسپانیا/شیلی/فرانسه/آلمان)
هفته منتقدان فیلم بینالمللی ونیز:
جایزه تماشاگران: "این همه پیروزی" (All This Victory) به کارگردانی احمد غصین (لبنان/فرانسه)
جایزه بزرگ هفته منتقدان فیلم بینالمللی ونیز – SIAE: "این همه پیروزی" (All This Victory) به کارگردانی احمد غصین (لبنان/فرانسه)
روزهای ونیز:
جایزه SIAE: مارکو بلوکیو برای "خائن" (The Traitor)، (ایتالیا/فرانسه/برزیل/آلمان)
جایزه SIGNIS (انجمن جهانی کاتولیک): "دندانهای شیری" (Babyteeth) به کارگردانی شانون مورفی (استرالیا)
تقدیر: "در انتظار بربرها" (Waiting For The Barbarians) به کارگردانی سیرو گرا (ایتالیا)
جایزه سینماهای اروپا: "Corpus Christi" به کارگردانی یان کوماسا (لهستان)
جایزه اینترفیلم گفتوگوی تمدنها: "یک پسر" (A Son) به کارگردانی مهدی البرساوی (تونس/فرانس/لبنان/قطر)
این خبر با اعلام برندگان هر بخش کامل میشود...