نقطه ویرگول نماد چیست و در چه مواردی استفاده می‌شود؟


نقطه ویرگول نماد چیست و در چه مواردی استفاده می‌شود؟

رعایت اصول استفاده از نقطه ویرگول (نماد) در هر متنی لازم است و عدم استفاده و یا استفاده اشتباه از این نشانه‌ می‌تواند معنی کلام را مختل کند.


ستاره |
سرویس علوم - فلسفه استفاده از علائم سجاوندی یا همان نشانه‌گذاری‌ها در زبان فارسی، کمک به رسایی متن و جلوگیری از سوءتفاهم‌های احتمالی برای خواننده است؛ بنابراین استفاده افراطی و بدون دلیل از آن‌ها نه تنها متن ما را ارتقا نمی‌دهد که مانع روانی و رسایی پیام خواهد شد. حتی در برخی مواقع استفاده نادرست از این علائم سوءتفاهم ایجاد می‌کند. اگر فکر می‌کنید در زمینه‌ استفاده از علائم نگارشی و تولید محتوا نیاز به آموزش دارید، می‌توانید با این مقاله از ستاره همراه شوید تا شما را با نقطه ویرگول (نماد) بیشتر آشنا کنیم.

در این مطلب می‌خوانید:

نقطه ویرگول نماد چیست کاربرد نقطه ویرگول در زبان فارسی کاربرد نقطه ویرگول در زبان انگلیسی تایپ نقطه ویرگول در ورد معنای تتوی نقطه ویرگول

نقطه ویرگول نماد چیست؟

علامت گذاری کمک بسیاری به درک مطالب در زبان فارسی می‌کند و فهم آن ساده‌تر می‌شود. نقطه ویرگول یکی از نمادهای نشانه گذاری است. یک نویسنده زمانی از علامت نقطه ویرگول در نوشته‌های خود استفاده می‌کند که او نوشته و جمله خود را تمام کرده است و دیگر لازم به ادامه دادن به جمله نیست اما باز نویسنده تصمیم به ادامه دادن به نوشته خود می‌کند. در ادامه قصد داریم معنی کلمه نقطه و ویرگول را جداگانه توضیح دهیم.

نقطه (.)

در پایان جمله‌های کامل قرار می‌گیرد و علامت مکث طولانی است. گاهی اوقات در جمله به عنوان مخفف نیز کاربرد دارد.

ویرگول (،)

ویرگول علامت مکث کوتاه است. گاهی در جمله جانشین (و) می‌شود.

نقطه ویرگول (؛)

علامت مکث یا توقف میانه جمله است که در جمله برای جدا کردن دو عبارت که با هم ارتباط دارند به کار می‌رود.


نقطه ویرگول در زبان فارسی چه کاربردی دارد؟

نقطه ویرگول، نشانه مکثی بیشتر از ویرگول و کمتر از نقطه است. این علامت موارد استفاده کمی دارد و جز در مواقعی که به کار بردن آن موجب روشنی معنا و رفع ابهام می‌شود، استفاده از آن توصیه نخواهد شد.

۱. وابستگی دو جمله جدا

وقتی جمله تمام شده و نقطه می‌خواهد اما به جمله یا جملات بعدی وابسته است. در واقع استفاده از نقطه ویرگول برای جدا کردن جمله‌ها و عبارت‌های متعدد یک کلام طولانی است که به ظاهر مستقل اما در معنی به یکدیگر وابسته و مربوطند.

فریب دشمن مخور و غرور مداح مخر؛ که این، دام زرق نهاده است.

۲. بعد از عبارات خاص

گاهی نیز بعد از کلماتی مانند عبارت‌اند از، از این قرار است، برای نمونه، اما، زیرا، چرا که، یعنی، به عبارت دیگر و برای مثال می‌آید.
مال و جاه هیچ‌گاه نمی‌توانند آرامش بخش روان انسان باشند؛ چرا که تنها با یاد خدا دل‌ها آرامش می‌یابند.

۳. استفاده از ویرگول متعدد

هرگاه بین اجزای مختلف یک جمله ویرگول‌های متعدد به کار رفته باشد، نقطه ویرگول برای جدا کردن مجموعه آن قسمت‌ها از یکدیگر به کار می‌رود.

مواردی که باعث دور شدن فرد از افسردگی می‌شود شامل: ورزش؛ تفریح؛ شنا است.


نقطه ویرگول در زبان انگلیسی چه کاربردی دارد؟

علامت نقطه ویرگول (نماد) در زبان انگلیسی نیز کاربرد دارد و کاربرد آن به شرح زیر است:

اگر یک جمله مرکب حرف ربط نداشته باشد، باید دو بخش جمله مرکب را با نقطه ویرگول از هم جدا کرد. شما می‌توانید قبل از واژه‌هایی مانند however،for example، that is علاوه بر ویرگول از نقطه ویرگول استفاده کنید. بهتر است زمانی از نقطه ویرگول استفاده کنید که بعد از این کلمات جمله کامل باشند. هنگامی که در یک جمله مرکب، یکی از جملات دارای علامت ویرگول باشد، برای جدا کردن دو بخش جمله می‌توان از علامت نقطه ویرگول استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: املای صحیح کلمات پرکاربرد فارسی


چگونگی تایپ نقطه ویرگول در ورد؟

اگر قصد نوشتن یک پایان نامه یا نامه اداری را دارید رعایت صحیح علائم نگارشی بسیار حائز اهمیت است. برای تایپ نقطه ویرگول در ورد لازم است از کلید میانبر «شیفت+غ» یا همان «Shift+Y» استفاده کنید.


تتوی نقطه ویرگول به چه معنی است؟

امروزه افراد زیادی هستند که با تتو کردن علامت نقطه ویرگول روی دستان خود می‌خواهند این مفهوم را به افرادی که قصد خودکشی دارند یا درگیر اعتیاد هستند برسانند که زندگی در حال جریان است و باید به فکر ادامه زندگی بود. همچنین پروژه‌ای مرتبط با همین مطلب وجود دارد که به افراد در سراسر دنیا این پیام را می‌رساند که با تاتو کردن علامت نقطه ویرگول درجایی از پوست بدنشان همراهی و حمایت خود را از افرادی که در دام مشکلاتی مانند اعتیاد، افسردگی و خودکشی افتاده‌اند نشان دهند.


سخن آخر

اگر می‌خواهید جمله‌ای که می‌نویسید درک بهتری برای مخاطب داشته باشد و مفهوم را بهتر و دقیق‌تر به مخاطب برساند پیشنهاد می‌شود از علائم نگارشی مانند «نقطه ویرگول» استفاده کنید. همچنین می‌توانید برای آشنایی با سایر علائم نگارشی و کاربرد آن‌ها در زبان فارسی و انگلیسی، نگاهی به اصول استفاده از علائم نگارشی با مثال‌های کاربردی نیز بیاندازید و آگاهی‌های لازم را در این زمینه کسب کنید. در انتها، مشتاق دریافت دیدگاه‌ها و تجربیات شما در این خصوص هستیم. از اینکه تا پایان همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم.


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید

بيشترين بازديد امروز در گروه گوناگون


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
کاظم غریب آبادی معاون بین‌الملل قوه قضاییه شد