آموزش کور کردن شال گردن و ریشه زدن آن


آموزش کور کردن شال گردن و ریشه زدن آن

کور کردن شال گردن و ریشه زدن آن آخرین مراحل بافت شال گردن هستند. کورد کردن بافتنی به این طریق انجام می‌شود که باید در هنگام بافت آخرین رج، یکی یکی از دانه‌ها کم کنیم تا انتهای شال کاملا بسته شود.

ستاره | سرویس خانه‌داری - بافتنی هنری جذاب و لذت بخش است که در آن با ابزاری ساده می‌توان انواع پوشاک مانند کلاه بافتنی، شال گردن، شنل، پلیور و... را خلق کرد. یکی از اصول بافتنی کور کردن انتهای کار است، اگر شما هم در این بخش توانایی لازم را ندارید، با ما همراه باشید. در ادامه روش کورد کردن شال گردن و ریشه زدن آن را همراه با تصویر شرح خواهیم داد.

در این مطلب می‌خوانید:

کور کردن شال گردن ریشه زدن شال گردن

کور کردن شال گردن

با هر نوع بافتی که شال گردن را با دو میل بافته‌اید، وقتی به انتهای کار رسیدید و بلندی شال گردن به اندازه دلخواه بود، باید به اصلاح بافت را کور کنید. برای این منظور در آخرین رج کار مراحل زیر را انجام دهید.

در مابقی رج‌ها اولین دانه بافته نمی‌شود، اما برای کور کردن باید از نخستین دانه شروع کنید. با میلی که آزاد است دو دانه را باهم بگیرید و از زیر ببافید. به این ترتیب دو دانه را یکی می‌کنید.دانه بافته شده که روی میل سمت راست است، را به میل دیگر منتقل کنید و سپس دوباره دو دانه را با هم بگیرید و از زیر ببافید.مرحله دو را آنقدر تکرار کنید تا در نهایت تنها یه دانه باقی بماند. دانه آخر که در میل مانده است را کمی بکشید تا دانه بزرگ شود.
کاموا را قیچی کنید، به طوری‌که حدود ۱۰ سانت آن باقی‌بماند.
سپس کاموا را از آخرین دانه رد کرده و بکشید تا حلقه کاملا روی شال ثابت شود.


کور کردن شال کردن به همین سادگی بود. اکنون نخ باقیمانده را می‌توانید مابین بافت‌ها پنهان کنید، برای این منظور از یک قلاب بافتنی استفاده نمایید. به علاوه می‌توانید آن را رها کنید تا مابین ریشه‌هایی که به شال اضافه می‌کنید پنهان شود.

ریشه زدن شال گردن

برخی ترجیح می‌دهند شال گردن ریشه نداشته باشد، اما برخی دیگر آن را با ریشه دوست دارند. ریشه زدن برای شال پس از تکمیل بافت و کور کردن آن انجام می‌شود. برای این منظور از کاموایی که با آن شال را بافته‌اید باید استفاده کنید. البته می‌توانید از یک رنگ مکمل نیز بهره ببرید تا شال گردن جلوه بیشتری داشته باشد. برای شال‌هایی که با دو یا چند رنگ بافته می‌شود، نیز می‌توانید تنها از یک رنگ برای ریشه تا از ترکیب رنگ‌های بکار رفته در شال استفاده کنید.

برای ریشه زدن شال مراحل زیر را دنبال کنید:

ابتدا به اندازه دلخواه شروع به برش زدن کاموا کنید. توجه کنید ریشه‌های بیش از حد بلند یا بیش از حد کوتاه چندان زیبا نیست. به طور معمول برای هر دانه یک ریشه در نظر گرفته می‌شود، اما این کاملا به نظر شما بستگی دارد که تعداد ریشه‌ها را کاهش یا افزایش دهید. اکنون به یک قلاب بافتنی نیاز دارید. برای زیبایی کار بهتر است، برای هر دانه دو ریشه را باهم گرفته و به شال متصل کنیم. ریشه را از وسط تا بزنید. قلاب بافتنی را درون یکی از دانه‌های رج آخر که کور کردید ببرید و وسط ریشه را بیرون بکشید.پس از آنکه ریشه را از میان شال رد کردید، باید یک حلقه مانند تصویر زیر درست شود.مابقی ریشه را از حلقه بیرون بیاورید و بکشید تا محکم شود.این روند را تا انتها ادامه دهید.

پس از اینکه ریشه زدن کار تمام شد، بهتر است انتهای ریشه را با فندک کمی حرارت دهید تا نخ‌های آن از هم باز نشود. برای اینکار با دقت عمل کنید تا انتهای ریشه نسوزد.

سخن آخر

ریشه زدن و کور کردن شال گردن به همین سادگی بود. اگر به هنر بافتنی علاقه دارید یا قصد دارید هنر دست خود را به دوست یا عزیزی هدیه بدهید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب آموزش دو مدل زیبای بافت شال گردن با دو میل را از دست ندهید. در این مطلب دو مدل زیبا و ساده را به شما آموزش خواهیم داد و پس از آن با روش‌های یاد گرفته در این مطلب می‌توانید انتهای کار را کور کرده و ریشه بزنید. شما چه روش‌های دیگری برای ریشه زدن و کور کردن شال گردن بلد هستید؟ در پایان فراموش نکنید می‌توانید سوالات و پیشنهادات خود را با ما و سایر همراهان ستاره به اشتراک بگذارید.

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه بافتنی

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته

خرازی: برخی از برنامه‌های هماهنگ کشور در زمینه روابط خارجی ناآگاهند