تزیین سفره حضرت رقیه


تزیین سفره حضرت رقیه که معمولا در ماه های محرم و صفر بیشتر پهن می شود با شرایط و آداب خاصی همراه است که با توسل به این بانوی بزرگوار انجام می گیرد، در ادامه با آداب سفره انداختن برای خانم حضرت رقیه (س) آشنا شده و می توانید تصاویری از...

تزیین سفره حضرت رقیه که معمولا در ماه های محرم و صفر بیشتر پهن می شود با شرایط و آداب خاصی همراه است که با توسل به این بانوی بزرگوار انجام می گیرد، در ادامه با آداب سفره انداختن برای خانم حضرت رقیه (س) آشنا شده و می توانید تصاویری از تزیین سفره خانم رقیه خاتون را مشاهده نمایید.

تزیین سفره حضرت رقیه (س)

انداختن سفره حضرت رقیه و توسل کردن به این بانوی گرانقدر از زمان شهادت حضرت امام حسین (ع)، بعد از واقعه کربلا و اسارت اهل بیت امام تا به امروز در بین مسلمان، به خصوص ما ایرانیان رواج پیدا کرده و بسیار گره گشا می باشد.

برای تزیین سفره های مذهبی از پارچه های سبز یا مشکی استفاده شده که بر روی آن معمولا خرما، حلوا، پرچم هایی با نام شهدا و اسیران کربلا، کتاب دعا و حتی سنگ و خار قرار می دهند، هر چه سفره ساده و محقرانه تر باشد، بهتر بوده و از معنویت بیشتری برخوردار است.

آداب پهن کردن سفره بنت الحسین (ع)

مجرب است، هر کسی که مراد و یا حاجتی دارد، به منظور برآورده شدن حاجتش به مدت سه بار و هر دفعه در شب جمعه و به هنگام غروب آفتاب، یک عدد نان را به همراه پنج سیر خرمای تازه یا خشک و کمی کاه و دو عدد شمع خریداری کرده و به منزل می برد و بعد از گرفتن وضو با خلوص نیت هسته های خرما را جدا کرده، آن را به آب روان می سپارد. سپس سفره تمیز و سفیدی را به همراه یک عدد بشقاب و نان و خرما، شمع و کاه به مسجد برده و در آنجا مشغول تزیین سفره حضرت رقیه (س) می شود.

برای این منظور، نان را به هشت قسمت تقسیم کرده و بر روی هر تکه نان، مقداری خرما قرار می دهد، سپس کاه را در داخل بشقاب قرار داده و دو رکعت نماز حاجت می خواند و پس از ختم نماز، از روضه خوانی دعوت می شود تا در کنار سفره نشسته و روضه حضرت رقیه (س) و دعای سفره حضرت را که شامل شرح مصیبت این بانوی سه ساله در ویرانه شهر شام و بی رحمی و سنگ دلی یزید بن معاویه لعین شده می باشد را بخواند سپس بعد از روضه خوانی و سوختن شمع ها، صاحب نذر در حالی که چشمانش از مصیبت حضرت رقیه گریان است، کاه های داخل بشقاب را برداشته و بر سر و صورتش می ریزد، همچنین نان و خرما ها را بین افرادی که دور سفره جمع شده و به روضه گوش سپرده اند، تقسیم کرده و از حضرت رقیه (س) طلب حاجت می کند و همه کسانی که نذری نان و خرما را دریافت کرده اند، نیز هم صدا شده و حضرت را به حق پدر و جد بزرگوارشان قسم می دهند تا هر چه زودتر صاحب نذر، حاجت روا شده و به مرادش برسد.

حال بعد از اتمام روضه، صاحب نذر، سفره را جمع کرده و به منزلش باز می گردد و شب جمعه هفته بعد نیز به همین ترتیب عمل کرده، اما در هنگام سفره سوم، آن را گرو نگاه داشته تا حاجتش برآورده شود و به محض اینکه حاجتش برآورده شد، سفره سوم را نیز انداخته با این تفاوت که اینبار، سه عدد نان، شش شمع و پانزده سیر خرما در سفره قرار می دهد.
سفره را اغلب در مکان های متبرکه، مسجد، حسینیه و تکایا برگزار می کنند، اما می توان آن را در منزل نیز پهن کرد، البته به شرطی که از طیب و طاهر بودن خانه و همه اجزای آن اطمینان حاصل شود، همچنین سفره ای که در اماکن متبرکه انداخته می شود، هر چه ساده و محقرانه تر باشد، بهتر است و معمولا از نان و خرما استفاده می شود، اما اگر این کار در منزل انجام می گیرد، می تواند از خوراکی های بیشتر و متنوع تری استفاده شود، البته اگر پخش نذری ها در اختیار خیریه ها، بهزیستی، کودکان نیازمند و بچه های کار قرار گیرد، بهتر بوده و به استجابت نیز نزدیکتر است.
در این قسمت، نمونه هایی از تزیین سفره حضرت رقیه (س) قرار داده ایم که شما عزیزان را به تماشای این تصاویر دعوت می نماییم.
سفره حضرت رقیه (س)
تزیین ساده سفره بنت الحسین (ع)
سفره محقرانه نذر حضرت رقیه (س)
پهن کردن سفره رقیه خاتون (س) در منزل
تزئین سفره و خوراکی های نذری حضرت رقیه (س)
تزئین وسایل سفره خانم رقیه (س)
تزیینات سفره نذری با توسل به حضرت رقیه (س)
تزئین سفره نذری سه ساله کربلا
تزئین سفره نذری حضرت رقیه (س)
تزئین سفره نذری با خوراکی های مختلف
تزیین سفره نذری با شمع های سبز و خوراکی ها
تزیین حلوا برای سفره نذری
تزیین شمع با روبان برای سفره نذری در منزل
تزیین سفره حضرت رقیه (س)
تزئین زیبای سفره خانم رقیه خاتون (ع)
تزیین خوراکی های نذری

در این مطلب، ضمن مشاهده تصاویری متنوع از تزیین سفره حضرت رقیه (س) با آداب سفره پهن کردن و توسل به بانوی سه ساله کربلا، بنت الحسین (ع) آشنا شدید. در صورت تمایل برای مشاهده تزیینات دیگر آرگا بر روی قسمت تزئین منزل کلیک نمایید.

منبع : آرگا

بيشترين بازديد امروز در گروه دینی و مذهبی


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location