جملات زیبا درباره کتاب و کتابخوانی برای بزرگسالان و کودکان


جملات زیبا درباره کتاب و کتابخوانی برای بزرگسالان و کودکان

انسانها نیاز دارند که کارهای نیک و لزوم انجام آن به آن‌ها یادآوری شود. در این مقاله، جملات زیبا درباره کتاب و کتابخوانی را برای شما جمع آوری کرده‌ایم تا باعث انگیزه برای مطالعه بیشتر کتاب شود.

ستاره | سرویس سرگرمی - کتاب خواندن از عادات باارزشی است که باید در جامعه همه گیر شود. همه بزرگان در طول تاریخ متفق القول بوده‌اند که سعادت یک جامعه در گرو میزان علاقه‌ی مردم آن جامعه به دانستن و کسب علم به خصوص از طریق مطالعه است. به دلیل اهمیت کتاب و کتابخوانی، در مطلب پیش رو مجموعه جملات زیبا درمورد کتاب و کتابخوانی را برای شما گردآوری کرده ایم.
برای دسترسی سریع تر به مطالب می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید:
جملات بزرگان درباره کتاب جملات زیبا درباره کتاب و کتابخوانی جملات تشویقی کتابخوانی برای کودکان

جملات بزرگان درباره کتاب

کسی که با کتاب ها تسلی و آرامش یابد، هرگز آرامش خود را از دست نخواهد داد.
(امام علی علیه السلام)

⁂⁂⁂⁂⁂

مطالعه برای کسانی که قصد دارند بالاتر از حد معمول باشند، ضروری است.
(جیم ران، نویسنده و سخنران آمریکایی)

⁂⁂⁂⁂⁂

خوشبخت، کسی است که به یکی از این دو چیز دسترسی دارد: یا کتاب های خوب، یا دوستانی که اهل کتاب باشند.
(ویکتور هوگو، نویسنده فرانسوی)

⁂⁂⁂⁂⁂

ما معتقدیم به جای این که اجازه بدهیم کتاب ها دور از چشم مردم پشت نرده های آهنی بپوسند، بهتر است که اجازه دهیم با خواندن از بین بروند.
(ژول ورن، نویسنده فرانسوی)

⁂⁂⁂⁂⁂

نگاهی به یک کتاب می‌اندازی و صدایی از شخص دیگری می‌شنوی. شخصی که شاید ۱۰۰۰ سال است که مرده است. کتاب خواندن، سفر از طریق زمان است.
(کارل ساگان، اخترشناس امریکایی عضو ناسا)

⁂⁂⁂⁂⁂

جامعه وقتی فرزانگی و سعادت می‌یابد که مطالعه، کار روزانه اش باشد.
(سقراط، فیلسوف یونانی)

⁂⁂⁂⁂⁂

برای من، تعطیلات یعنی برداشتن یک کتاب، رفتن به یک کوه و خواندن آن.
(سونام کاپور، هنرپیشه هندی)

⁂⁂⁂⁂⁂

کتاب هدیه ای است که می‌توانید دوباره و دوباره آن را باز کنید.
(گریسون کلیور، خبرنگار امریکایی)

⁂⁂⁂⁂⁂

کتاب‌ها قید و بند روزگار را می‌شکنند. آن ها اثبات می‌کنند که انسان‌ها می‌توانند جادویی کار کنند.
(کارل ساگان، اخترشناس امریکایی عضو ناسا)

⁂⁂⁂⁂⁂

برگ‌های کتاب به منزله بال‌هایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز می‌دهند. هرچه بیشتر کتاب بخوانید، بیشتر از زندگی حقیقی برخوردار خواهید شد. (فرانسوا ولتر، فیلسوف و نویسنده فرانسوی)

⁂⁂⁂⁂⁂

اگر مادر نباشد، جسم انسان ساخته نمی‌شود. و اگر کتاب نباشد، روح انسان پرورش نمی‌یابد.
(پلوتارک، تاریخ‌دان و زندگینامه‌نویس یونانی)

⁂⁂⁂⁂⁂

کتاب، همنشینی است که تو را خسته و ملول نمی‌سازد. دوستی است که تو را فریب نمی‌دهد. و رفیقی است که به تو آزار نمی‌رساند.
(شکسپیر، شاعر و نویسنده انگلیسی)

⁂⁂⁂⁂⁂

خواندن بی اندیشه بیهوده است؛ و اندیشه بدون خواندن خطرناک.
(کنفوسیوس، فیلسوف و نظریه پرداز چینی )

⁂⁂⁂⁂⁂


کتاب راستین همان است که پا به تنهایی ما می‌گذارد. چشم‌داشتی که باید از یک کتاب داشت، این است که شفاف باشد و نور را بازتاباند.
(کریستین بوبن، نویسنده فرانسوی)

⁂⁂⁂⁂⁂

اتاق بدون کتاب، همچون بدن بدون روح است.
(سیسرون، سیاست مدار و فیلسوف رومی)

⁂⁂⁂⁂⁂

کتاب، سفینه‌ای است که اقیانوس بیکران زمان را درمی‌نوردد.
(فرانسیس بیکن، فیلسوف و سیاستمدار انگلیسی)

⁂⁂⁂⁂⁂

کتاب، مونس و غمخوار اوقات حزن و خستگی است که غم و اندوه را به سرور و شادمانی تبدیل می‌کند؛ رنج و غم را از آینه‌ی خاطر زدوده و گنجینه‌ی ذهن را پر از گوهرهای گرانبها می‌کند.
(ساموئل اسمایلز، شاعر و نویسنده بریتانیایی)

⁂⁂⁂⁂⁂

کتاب راستگوترین، بی‌توقع‌ترین، مفیدترین و همیشگی‌ترین رفیق برای هر انسان است.
(مارک تواین، نویسنده و طنزپرداز امریکایی)

⁂⁂⁂⁂⁂

مطالعه کتاب یعنی تبدیل ساعت‌های ملالت‌بار به ساعت‌های لذت‌بخش.
(شارل دو مونتسکیو، متفکر سیاسی فرانسه)

⁂⁂⁂⁂⁂

مطالعه، یگانه راهی است برای آشنایی و گفتگو با بزرگان روزگار که قرن‌ها پیش در دنیا به سر برده و اکنون در زیر خاک منزل دارند.
(دکارت، ریاضی دان و فیلسوف فرانسوی)

⁂⁂⁂⁂⁂

مطالعه، اندیشیدن با ذهن دیگری است.
(آرتور شوپنهاور، فیلسوف آلمانی)
دانشگاه واقعى، جایى است که مجموعه‌اى از کتاب در آن جمع‌آورى شده باشد.
(کارلایل، فیلسوف و نویسنده اسکاتلندی)

⁂⁂⁂⁂⁂

آدم تنها در بهشت هم باشد، به او خوش نمى‌گذرد، ولى کسى که به کتاب یا تحقیق علاقه‌مند است، هنگامى که به مطالعه یا تفکر مشغول است، جهنم نیز براى او بهترین بهشت‌هاست.
(موریس مترلینگ، شاعر و فیلسوف بلژیکی)

⁂⁂⁂⁂⁂

جملات زیبا درباره کتاب و کتابخوانی

اگر می‌خواهی راحت باشی کمتر بدان و اگر میخواهی خوشبخت باشی بیشتر بخوان ؛ با این حال، خوشبختی را بر راحتی‌های زودگذر ارجح بدان. برگهای سبز با رگبرگهای سفید، باعث میوه دادن درخت می‌شوند؛ و برگهای سفید با رگبرگهای سیاه، باعث ثمر دادن مغزها. کتابها مانند فرشتگانی با بالهای سفید بسیار هستند که می‌توانند انسان را سوار بر بالهای خود به آن سوی خیال ببرند. مطالعه کتاب یعنی استحمام مغز! کتاب را نخوانید که بخوابید، کتاب را بخوانید که بیدار شوید… جامعه وقتی فرزانگی و سعادت می‌یابد که خواندن، کار روزانه اش باشد. کتاب معلمی است که بدون عصا و تازیانه ما را تربیت می‌کند. کتابِ خوب در حکم رفیق خوب است. خواندن، انسان را کامل می‌کند و سخنرانی و گفتگوی او را پخته‌تر و سلیس‌تر می‌کند. کتاب برای جوانان راهنمایی است که آنها را به سوی شرافت و فضیلت می‌کشاند. هیچ وقت به کتابهایی که خوانده اید مغرور نشوید. به کتابهایی که نخوانده اید، فکر کنید. انسان‌های بزرگ می‌توانند دو دقیقه بدون هوا، دو هفته بدون آب و یک عمر بدون پول زندگی کنند، اما بدون «کتاب» نمی‌توانند حتی یک لحظه زنده بمانند. کتاب، رسولی ست که زندگی را در دستانت به تماشا می گذارد تا لحظه های تنهایی ات را با خویش خلوت کنی و دل به معبود بسپاری.

کتاب، غذای روح است و روح از کتاب زنده است. کتاب، یار مهربانی ست که در همه احوال، دستگیر و همدم دلتنگی‌هاست؛ یاری که اگر تو بخواهی، هیچ گاه رهایت نمی‌کند. کتاب، مونس و غمخوار اوقات حزن و خستگی است که غم و اندوه را به سرور و شادمانی تبدیل می‌کند؛ رنج و غم را از آینه خاطر زدوده و گنجینه ذهن را پر از گوهرهای گرانبها می‌کند. گوهر علم در گرانبهاترین صدف تاریخ، یعنی کتاب جای گرفته است. کتاب تنها رفیقی است که تو را با آنچه که هستی و در هر زمان می پذیرد. کتابی که می‌خوانی، نباید به جای تو فکر کند، بلکه باید تو را به اندیشیدن وادارد. کتابی را که می‌توانید امروز بخوانید، هرگز تا فردا کنار نگذارید. هر چه بیشتر مطالعه کنید، چیزهای بیشتری خواهید فهمید. و هر چه بیشتر یاد بگیرید، مکان‌های بیشتری خواهید رفت. قبل از صحبت کردن فکر کنید. قبل از فکر کردن مطالعه کنید. لباس قدیمی ات را بپوش. اما کتاب جدید را بخر. هرگاه حس کردید دنیا چیز جدیدی ندارد تا به شما نشان دهد، یک کتاب جدید بردارید تا دری به روی شما بگشاید.

جملات تشویقی کتابخوانی برای کودکان

دلت می‌خواهد به کهکشان‌ها، بالای ابرها و عمق دره ها سفر کنی؟ با کتاب‌ها دوست شو و به حرف‌هایشان گوش کن. کتاب مثل یک هواپیمای شخصی، تو را سوار می‌کند و به ناشناخته ترین نقاط جهان می‌برد. با کتاب می‌توانی مثل «آلیس در سرزمین عجایب»، به همه‌ی مکانهای غیر قابل ورود، وارد شوی و با همه موجودات هم ‌صحبت شوی. به محض اینکه خواندن را یاد بگیری برای همیشه آزاد خواهی بود. راههای زیادی وجود دارد که دنیای خودت را بزرگ کنی. عشق به کتاب یکی از بهترین آنهاست. در کودکی کتاب بخوان تا در بزرگسالی رهبری دیگران را به عهده بگیری. کتاب خواندن مثل رویا دیدن، اما با چشم‌های باز است.

سخن آخر

امیدواریم که این جملات زیبا درباره کتاب و کتابخوانی، حتی به مقدار اندک در انگیزۀ شما برای مطالعه بیشتر کتاب مؤثر بوده باشد. از این جملات برای تشویق دوستان و خانواده به مطالعه، در پیامک‌ها و در گروه‌های مجازی استفاده کنید. کدام یک از این جملات را بیشتر پسندیدید؟ نظر با ما در میان بگذارید! پیشنهاد می‌کنیم جملاتی زیبا درمورد حکمت خدا را نیز در ستاره مطالعه کنید.


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
فال روز: فال حافظ در روز دوشنبه 26 مهر 1400