برطرف کردن جای سوختگی سیگار روی مبل با 6 روش موثر


جای سوختگی سیگار روی مبل ممکن است تنها باعث لکه شود یا آنقدر عمیق باشد که پارچه مبل را سوراخ کند. خوشبختانه برطرف کردن جای سوختگی سیگار روی مبل با استفاده از جوش شیرین، گلیسیرین، براکس و... امکان‌پذیر است.

ستاره | سرویس خانه داری - ریختن خاکستر سیگار یا افتادن سیگار روی مبل می‌تواند باعث لکه شدن مبل یا سوراخ شدن پارچه آن شود. متاسفانه این لکه‌ها ظاهر زشتی به مبل می‌دهند و باید فکری به حالشان کرد. نگران نباشید اکثر این لکه‎‌ها را می‌توان با روش‌هایی ساده در منزل برطرف کرد. بنابراین ابتدا سعی کنید خودتان جای سوختگی را رفع کنید و در صورتی‌که موفق نشدید به فکر تعویض پارچه مبل یا خود مبل باشید. در این مطلب انواع روش‌های برطرف کردن جای سوختگی سیگار روی مبل را شرح خواهیم داد، با ما همراه باشید.
در این مطلب می خوانید:
انواع جای سوختگی سیگار روی مبل برطرف کردن جای سوختگی سیگار روی مبل برطرف کردن جای سوختگی عمیق سیگار

انواع جای سوختگی سیگار روی مبل

جای سوختگی روی مبل دو حالت دارد. این دو حالت عبارتند از:
سوختگی ناشی از خاکستر سیگار که در حد لکه بوده و با استفاده از مواد شیمیایی خاصی قابل پاک کردن است. سوختگی عمقی که در اثر آن الیاف پارچه مبل از بین رفته و باعث سوراخ شدن آن شده است. در این حالت با استفاده از وصله دوزی یا پچ کردن، می‌توان جای سوختگی سیگار را برطرف کرد.

برطرف کردن جای سوختگی سیگار روی مبل

اگر سوختگی سیگار روی مبل شدید نباشد و پارچه را از بین نبرده باشد، به یکی از شیوه‌های زیر عمل کنید.

۱. شستشو با مایع پاک کننده

مواد و وسایل مورد نیاز:
برس مخصوص شستشوی پارچه مواد شوینده مایع سفید کننده اکسیژن یا کلر
روش کار:
برس لباس را خیلی آرام بر روی جای سوختگی سیگار بکشید تا خاکستر‌ها از پارچه مبل جدا شوند. مایع شوینده را روی لکه سیکار ریخته و با یک دستمال تمیز آن را بر روی لکه بمالید تا مواد سوختگی در آن حل شوند. با توجه به برچسب مراقبت پارچه مبل، آن را شستشو داده و اجازه دهید در دمای محیط خشک شود. در صورتی که پارچه مبل جدا می‌شود، می‌توانید برای شستشوی آن از ماشین لباسشویی استفاده کنید. پس از انجام مراحل فوق اگر باز هم جای سوختگی سیگار روی مبل مشهود بود باید از پاک کننده‌های قوی تری مانند پاک کننده‌های اکسیژن یا کلر استفاده کنید. پاک کننده کلر را با توجه به رنگ پارچه انتخاب کنید و در نظر داشته باشید که این پاک کننده‌ها بر روی پارچه‌های روشن به خوبی جواب می‌دهند. پس از مالیدن پاک کننده کلر بر روی محل سوختگی، با توجه به برچسب مراقبت پارچه، آن را شسته و اجازه دهید خشک شود.

اگر پس از انجام مراحل فوق هنوز هم جای سوختگی سیگار روی مبل وجود دارد، باید به سراغ روش‌های دیگر بروید.

۲. شستشو با گلیسیرین

مواد و وسایل مورد نیاز:
روغن گلیسیرین سبزیجات آب یک تکه پارچه تمیز
روش کار:
آب و گلیسیرین سبزیجات را به نسبت مساوی مخلوط کرده و پارچه را با آن خیس کنید. پارچه را روی محل سوختگی بکشید و سپس آن را روی محل سوختگی قرار دهید تا کاملا خیس شود. اجازه دهید محلول گلیسیرین به مدت چند ساعت روی لکه سوختگی بماند، سپس آن را با پارچه دیگری پاک کرده و با آب بشویید.

۳. شستشو با براکس

براکس یک ماده شیمیایی به فرمول (Na2B4O7+10 H2O) است که معمولا برای رفع جای سوختگی روی مبل پیشنهاد می‌شود و می‌تواند به تنهایی یا پس از شستشو با گلیسیرین موثر باشد.

مواد و وسایل مورد نیاز:
براکس آب یک تکه پارچه
روش کار:
یک قاشق غذاخوری براکس را با ۲ فنجان آب گرم مخلوط کنید. محلول حاصل را با استفاده از یک تکه پارچه بر روی جای سوختگی بمالید تا کاملا به آن آغشته شود. محلول موجود بر روی ناحیه سوختگی را با یک پارچه خشک، پاک کنید. ناحیه مورد نظر را با آب ساده شسته و با یک پارچه خشک کنید.

۴. شستشو با جوش شیرین

این روش مخصوصا برای پارچه‌های ابریشمی موثر است و شما می‌توانید برای برطرف کردن جای سوختگی سیگار روی مبل با این روش شروع کنید یا پس از به کار بردن روش‌های دیگر، آن را به کار برید.

مواد و وسایل مورد نیاز:
جوش شیرین آب جاروبرقی
روش کار:
کمی آب به جوش شیرین اضافه کنید تا به شکل خمیر درآید. محل سوختگی را با خمیر تهیه شده از جوش شیرین بپوشانید و صبر کنید تا کاملا خشک شود. محل سوختگی را جارو برقی بکشید و سپس با یک دستمال مرطوب پاک کنید. مجددا محل سوختگی را جارو برقی بکشید تا جای سوختگی به کلی از بین برود.

بیشتر بخوانید: 14 کاربرد حیرت انگیز جوش شیرین

۵. شستشو با پراکسید هیدروژن

از آنجایی که پراکسید هیدروژن ممکن است بر روی برخی از پارچه‌ها تاثیر نامطلوبی داشته باشد، ابتدا آن را بر روی قسمت کوچکی از پارچه مبل که جلوی چشم نیست، امتحان کنید. شستشو با پراکسید هیدروژن در بسیاری از موارد نتیجه مطلوبی در پی دارد، اما با این وجود بهتر است ابتدا آن را تست کنید.

مواد و وسایل مورد نیاز:
پراکسید هیدروژن آب یک تکه پارچه اتو
روش کار:
آب و پراکسید هیدروژن را به نسبت ۳ به یک (۳ قسمت آب و یک قسمت پراکسید هیدروژن) مخلوط کنید. ابتدا محلول حاصل را به شیوه ذکر شده تست کنید، اگر باعث تغییر رنگ پارچه مبل نشد، یک تکه پارچه را با محلول پراکسید خیس کنید و سپس پارچه را فشار دهید تا فقط مرطوب شود. پارچه را مرطوب کرده و روی ناحیه سوختگی قرار دهید. اتو را روی حرارت متوسط روشن کرده و چندین بار روی پارچه مرطوب بکشید. مراقب باشید اتو را روی اطراف محل سوختگی نکشید. وقتی جای سوختگی از بین رفت، محل مورد نظر را با آب شسته و خشک کنید.

برطرف کردن جای سوختگی عمیق سیگار روی مبل

در صورت سوختگی عمیق و سوراخ شدن جای سوختگی می‌توانید از این روش استفاده کنید.

مواد و وسایل مورد نیاز:
قیچی ناخن چسب پارچه کاغذ مومی (وکس) یک کتاب یا یک جسم سنگین
روش کار:
قسمت سوخته شده را به دقت با استفاده از یک قیچی ناخن بریده و جدا کنید. یک تکه پارچه از پشت مبل و از قسمت‌هایی که جلوی چشم نیست، جدا کنید و آن را داخل سوراخ قرار دهید. دور لبه داخلی سوراخ را چسب پارچه بزنید و روی سوراخ یک کاغذ مومی قرار دهید. یک کتاب یا یک جسم سنگین روی سوراخ بگذارید تا دو لبه پارچه کاملا به هم بچسبد. صبر کنید تا چسب خشک شود، سپس کتاب را برداشته و کاغذ مومی را با احتیاط جدا کنید.

علاوه بر روش‌های ذکر شده در فوق روش ساده دیگری برای برطرف کردن جای سوختگی سیگار روی مبل وجود دارد و آن پوشاندن محل سوختگی با یک تکه پارچه مبلی متناسب با رنگ مبل و دکوراسیون منزل است.

بیشتر بخوانید: آموزش تمیز کردن مبلمان و صندلی منزل

سخن آخر

همانطور که مطالعه کردید روش‌های بسیاری برای رفع جای سوختگی سیگار وجود دارد که با توجه به نوع سوختگی باید یکی از آن‌ها را انتخاب کرد. علاوه بر رفع جای سوختگی سیگار، برطرف کردن لکه جوهر از روی مبل نیز یکی از متداول‌ترین مشکلات در خانه‌داری است. در صورتی‌که شما هم با این مشکل مواجه هستید، توصیه می‌کنیم مطلب آموزش پاک کردن لکه جوهر از روی مبل پارچه‌ای، چرمی و مخملی را از دست ندهید.
در این مقاله سعی کردیم همه راهکار‌های موثر در برطرف کردن جای سوختگی سیگار روی مبل را معرفی کنیم. کدامیک از راهکارهای ذکر شده برای شما موثر بود؟ چه روش دیگری را برای رفع جای سوختگی سیگار روی مبل می‌شناسید؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما و سایر همراهان ستاره به اشتراک بگذارید.

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید
منتخب امروز

بيشترين بازديد امروز در گروه گوناگون


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
هشدار: ریزگردها منجر به مرگ بر اثر این بیماری خطرناک می شود