راهنمای نگهداری و پرورش گل ناز یخی و نحوه تکثیر آن


راهنمای نگهداری و پرورش گل ناز یخی و نحوه تکثیر آن

محیطی آفتابی با سایه کم، خاک حاصلخیز لومی شنی، آبیاری منظم و یکبار در هفته از شرایط نگهداری و پرورش گل ناز یخی در منزل است. این گل به راحتی از طریق کاشت بذر و قلمه زدن ساقه تکثیر می‌شود.


ستاره |
سرویس گیاهان و حیوانات - نگهداری و پرورش گل ناز یخی یا ناز رونده یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کسانی است که در کار پرورش گل و گیاه باغبانی مبتدی هستند یا فرصت کافی برای رسیدگی به گیاهان خود را ندارند. ناز یخی به راحتی از طریق کاشت بذر و قلمه ساقه تکثیر می‌شود و از اوایل بهار تا اواسط پاییز به طور دائمی گل داشته، در مدت زمان کوتاهی فضای بزرگی را پوشش می‌دهد. در این مقاله به طور کامل شرایط نگهداری، نحوه آبیاری، کاشت و تکثیر این گل دوست داشتنی را شرح و به مشکلات رایج در زمینه پرورش این گیاه پاسخ می‌دهیم.در این مطلب می‌خوانید:
معرفی گل ناز یخی شرایط نگهداری و پرورش گل ناز یخی نحوه تکثیر گل ناز پاسخ به مشکلات رایج

معرفی گل ناز یخی

گل ناز یخی (Aptenia cordifolia) که با نام ناز فرانسوی نیز شناخته می‌شود، گیاهی رونده و علفی با گل‌های ریز قرمز و صورتی رنگ است که به خوبی با شرایط کم آبی و دمای بالای هوا سازگار است. برگ‌های کوچک ناز یخی همانند خانواده ساکولنت‌ها، گوشتی و پر آب است و به همین دلیل به راحتی در برابر خشکی مقاومت می‌کند. این برگ‌ها دارای پوششی کرک مانند هستند که با تابش نور خورشید به آن‌ها باعث انعکاس نور شده و از دور منظره‌ای شبیه به کریستال‌های یخ ایجاد می‌کنند؛ به همین دلیل آن را ناز یخی نامگذاری کرده‌اند. کاشت این گل زیبا به دلیل مقاومت به خشکی، گرمای هوا و عدم نیاز به کوددهی، با استقبال چشمگیری در کشور ما روبه‌رو شده است.

شرایط نگهداری و پرورش گل ناز یخی

۱. خاک مناسب برای پرورش گل ناز

بهترین خاک برای پرورش و تکثیر ناز یخی همان خاک باغچه مرغوب است. البته ترکیبی از ماسه، خاکبرگ و ورمی‌کمپوست یا کود آلی نیز برای پرورش این گل در گلدان استفاده می‌شود. به طورکلی این گل در انواع خاک می‌تواند رشد کند، ولی در خاک‌های سنگین و همیشه مرطوب، رشد مناسبی نخواهد داشت.

۲. نحوه آبیاری ناز یخی

گل ناز، گیاهی مقاوم به خشکی است و از این رو یکی از بهترین گل‌ها برای پرورش در باغچه و فضای سبز مناطق مختلف کشور ما است که با مشکل کم آبی به طور جدی مواجه هستند. در بیشتر مناطق، هفته‌ای یکبار آبیاری و در مناطق گرم و خشک و در نور شدید آفتاب، هفته‌ای دو بار آبیاری توصیه می‌شود. اگر گل ناز را در گلدان کاشته‌اید از وجود زهکش مناسب در کف گلدان اطمینان حاصل کنید، زیرا باقی ماندن آب در پای گیاه باعث پوسیدگی ریشه و از بین رفتن گل خواهد شد.
توجه داشته باشید: در فاصله بین دو آبیاری، حتما باید خاک سطح گلدان در فاصله دو تا سه سانتیمتری خشک شده باشد.

۳. نور مورد نیاز گل ناز

گل ناز گیاهی آفتاب دوست است و گل‌های آن در معرض تابش مستقیم نور خورشید باز می‌شوند. این گل برای رشد بهینه به دریافت نور مستقیم خورشید به مدت ۶ تا ۸ ساعت در روز نیاز دارد. البته گرمای بیش از حد هوا و تابش مستقیم نور خورشید برای مدت طولانی در تابستان، می‌تواند باعث خشک شدن گیاه شود. بهترین مکان برای نگهداری از گل ناز در منزل، پشت پنجره‌های آفتابگیر جنوبی است.

۴. دمای مناسب برای پرورش و نگهداری گل ناز

ناز یخی برخلاف نامش به سرمای هوا حساس است و در دمای کمتر از ۵- درجه سانتیگراد آسیب می‌بیند، بنابراین توصیه می‌شود در سرمای زمستان، گیاه را به خانه منتقل کنید و یا از تدابیر حفظ گیاهان در برابر سرما برای حفاظت گیاه کمک بگیرید.

۵. مهمترین آفات و بیماری‌های گل ناز

گل ناز از گیاهان مقاوم است و کمتر دچار آفت و بیماری می‌شود با این وجود یکی از مهمترین مشکلات این گیاه شته و بیماری‌های قارچی است. برای مبارزه با آن می‌توانید از سم مالاتیون یا دیازینون رقیق شده استفاده کنید.

۶. نحوه کوددهی گل ناز

برای کمک به رشد بهتر این گل استفاده از دو بار کوددهی در طول فصل گلدهی یکی اوایل بهار و بار دیگر اوایل تابستان توصیه می‌شود.
توجه داشته باشید: استفاده مکرر و طولانی از کود برای گل ناز باعث کاهش گلدهی و افزایش رشد رویشی خواهد شد؛ بنابراین بهتر است از غلظت کم کود، در بازه زمانی بیشتر استفاده شود.

نحوه تکثیر گل ناز

کاشت بذر و قلمه زدن ساقه گیاه، از روش‌های تکثیر گل ناز است که مراحل آن به شرح زیر است:

کاشت بذر گل ناز

بذر گیاه را در اواخر فصل زمستان تا اوایل بهار داخل گلدان حاوی خاک مناسب و در عمق ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتری بکارید. تا زمان جوانه زدن بذر، سطح خاک را همواره مرطوب و نه خیس و غرقابی حفظ کنید و در هنگام آبیاری توجه داشته باشید که آب را با کمک آبپاش و به آرامی به گیاه بدهید تا بذر‌ها در داخل خاک جابه جا نشوند. بعد از سبز شدن جوانه‌ها، گلدان را به فضای باز یا محلی با نور بیشتر منتقل کنید.

قلمه زدن گل ناز

ابتدا ساقه هایی از گیاه به طول ۶ تا ۷ سانتیمتر که دارای ۲ تا ۳ برگ انتهایی و ۴ تا ۵ بند (محل اتصال برگ به ساقه) است را انتخاب کنید. ساقه را از محل مورد نظر به صورت اریب بریده، برگ‌های اضافی را جدا کنید و تنها دو تا سه برگ باقی بگذارید تا بیشتر انرژی گیاه صرف ریشه‌زایی شود. قلمه را در مخلوطی از ماسه بادی رودخان‌های یا پرلیت با خاکبرگ و یا خاک کمپوست قلمه به عنوان بستر کاشت بکارید.
توجه داشته باشید، حداقل یک سوم قلمه در بستر فرو رود. تا زمان ریشه‌دار شدن، بستر قلمه‌ها را همیشه مرطوب نگه دارید، همچنین می‌توانید با کشیدن یک پلاستیک شفاف روی گلدان یا بستر قلمه، شرایط گلخانه‌ای ایجاد کنید. قلمه گل ناز به راحتی ریشه‌دار می‌شود و پس از گذشت چند روز شاهد رویش برگ‌های جدید خواهید بود.

بیشتر بدانید: نحوه قلمه زدن گل ناز و نگهداری آن


پاسخ به مشکلات رایج درباره نگهداری گل ناز

علت گل ندادن ناز یخی چیست؟

یکی از علت‌های اصلی به گل نرفتن ناز یخی عدم دریافت نور کافی خورشید است؛ بنابراین برای افزایش گلدهی گیاه لازم است آن را در محلی با نور بیشتر نگهداری کنید، زیرا اگر نور کافی بدان نرسد، گیاه فقط برگ می‌دهد.

علت زرد شدن برگ‌های ناز یخی چیست؟

یکی از مهمترین دلایل زرد شدن و ریزش برگ‌های ناز یخی، آبیاری نادرست و بیش از اندازه است. توجه داشته باشید خاک همیشه مرطوب، باعث زرد و رنگ پریده شدن برگ‌ها می‌شود، بنابراین حتما در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید خاک گلدان کاملا خشک شود.

چرا قلمه گل ناز نگرفته است؟

کاشت قلمه در خاک سنگین و نامناسب و آبیاری بیش از اندازه، از دلایل اصلی نگرفتن قلمه گل ناز است.

بلند شدن بیش از اندازه ساقه گل ناز به چه دلیل است؟

برای ایجاد رشد رویشی مناسب و به گل رفتن گیاه، لازم است گل ناز را سالی دو تا سه مرتبه هرس کنید؛ به ویژه زمانی که ساقه‌ها بیش از اندازه بلند شده‌اند. همچنین توجه داشته باشید که در هر بار هرس کردن دو تا سه شاخه را بیشتر هرس نکنید، چون باعث وارد آمدن تنش به گیاه می‌شود.

بهترین زمان کاشت گل ناز چه وقت است؟

بهترین فصل برای کاشت این گیاه اواخر زمستان است.

زمان تعویض گلدان گل ناز کی است؟

سن گیاه و حجم ریشه و ساقه معرف زمان تعویض گلدان است. با این وجود از آنجایی که رشد ریشه این گل، نسبتا زیاد است باید به طور مرتب گلدانش تعویض شود.

سخن پایانی

نگهداری و پرورش گل ناز یخی نیاز به مهارت خاصی ندارد و می‌توانید در کل سال از زیبایی آن در فضای منزل خود بهره‌مند شوید و از آن به شکل گیاهان آویزی در گلدان‌ها و همچنین گیاهی پوششی در باغچه و یا بالکن استفاده کنید. فراموش نکنید تجربیات و پرسش‌های خود درباره این گیاه و سایر گیاهان زینتی را از طریق بخش نظرات و پرسش‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید

بيشترين بازديد امروز در گروه گوناگون


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
راز زن 760 ساله زنده در جنوب ایران فاش شد ! + عکس تتوهایش کتیبه تاریخی اند !