بازگردانی شعر شیر خدا به نثر ساده و روان


بازگردانی شعر شیر خدا به نثر ساده و روان

با بازنویسی شعر شیر خدا به نثر ساده، این سروده‌ شهریار را که در آن به مدح حضرت علی (ع) و توصیف ویژگی‌های او می‌پردازد به زبانی امروزی در می‌آوریم.

ستاره | سرویس فرهنگ و هنر - شعر شیر خدا از اشعار سروده شده در مقام حضرت علی علیه السلام است. این شعر از سروده‌های شاعر بلند پایه، شهریار است و در آن به زیبایی تمام خصایص حضرت علی به نظم درآورده شده است. در اینجا قصد داریم شعر شیر خدا به نثر ساده را بازنویسی کرده و نظم خوش آهنگ شهریار را به زبانی ساده و روان برگردانیم.

شعر شیر خدا به نثر ساده

بیت اول

علی آن شیر خدا شاه عرب
الفتی داشته با این دل شب

"حضرت علی مانند یک شیر شجاع و قوی، در راه خداوند قدم برداشته و در میان مردان عرب، برترین و ممتازترین آن‌ها بوده است. مولا علی با سیاهی شب، همراهی و انس داشته و رازهای خود را با شب می‌گفته است."

بیت دو

شب ز اسرار علی آگاه است
دل شب محرم سرالله است

"شب رازدار حضرت علی است و این امام بزرگوار غم‌ها و رازهای زمینی و آسمانی خود را با سیاهی شب در میان می‌گذاشت."

بیت سوم

شب شنفته است مناجات علی
جوشش چشمه‌ی عشق ازلی

"شب سعادت این را داشته که شنونده مناجات‌های علی(ع) با پروردگار باشد و چشمه جوشان عشق پروردگار، در وجود ایشان را ببیند و بشنود."

بیت چهارم

کلماتی چو دُر آویزه‌ی گوش
مسجد کوفه هنوزش مدهوش

"کلماتی همچون مروارید تابان که از عشق و نیایش پروردگار در صحن مسجد کوفه از دهان حضرت علی جاری شده و مسجد کوفه همچنان از این کلمات الهی، مدهوش مانده است."

بیت پنجم

فجر تا سینه‌ی آفاق شکافت
چشم بیدار علی خفته نیافت

"خورشید تابان از مشرق بالا آمد و به میان پهنه آسمان رسید (صبح شد)، اما علی علیه السلام هنوز چشم روی هم نگذاشته و همچنان به نیایش بیدار مانده است."

بیت ششم

ناشناسی که به تاریکی شب
می‌برد شام یتیمان عرب

"حضرت علی به صورت کاملا ناشناس در ظلمات شب، قرص‌های نان را بین کودکان یتیم و بیوه زنان تقسیم کرده و کسی از این عمل نیک او باخبر نیست."

بیت هفتم

عشق‌بازی که هم آغوش خطر
خفت در خوابگه پیغمبر

"علی همان کسی است که فداکارانه به جای پیامبر در بستر ایشان خوابید تا پیکرش هدف نیزه‌های کفار گردد. او از این تهدید نترسید و با عشق به خداوند و پیامبر، تن به خطر سپرد."

بیت هشتم

آن دم صبح قیامت تاثیر
حلقه‌ی در شد از او دامن گیر

"در آن سپیده دمی که علی به محراب مسجد می‌رفت و روز ضربت خوردن وی بود، حتی حلقه‌ی در هم زاری کرده و به دامن علی چنگ زد (لباس حضرت علی به در گیر کرد) تا بلکه از خانه بیرون نرود و به مسجد پا نگذارد."

بیت نهم

دست در دامن مولا زد، در
که علی بگذر و از ما مگذر

"در با گرفتن ردای حضرت علی علیه السلام، به او التماس می‌کرد که از رفتن صرف نظر کند و از چهارچوب آن رد نشود. (به مسجد نرود.)"

بیت دهم

شب‌روان مست ولای تو علی
جان عالم به فدای تو علی

"ای علی، تمام جهان غرق در عشق تو بوده و بنده ولایت تو هستند."

کلام آخر

شما چطور این شعر را به صورت نثر بازنویسی کرده و چه مفاهیم دیگری از آن برداشت می‌کنید؟ مفاهیم مورد نظر خود را با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید. پیشنهاد می‌کنیم معنی شعر شیر خدا + متن کامل شعر را نیز در ستاره بخوانید.روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید

بيشترين بازديد امروز در گروه گوناگون


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
در مزارع مخفی "پرورش سوسک" چین چه خبر است؟!