2 انشا درباره طعم خورشت قرمه سبزی طنز و غیرطنز


2 انشا درباره طعم خورشت قرمه سبزی طنز و غیرطنز

انشا درباره طعم خورشت قرمه سبزی با توصیف سبزی‌های این خورشت و طبخ آن‌ها یا تعریف یک خاطره مربوط به قرمه سبزی با چاشنی طنز نوشته می‌شود.

ستاره | سرویس سرگرمی - انشا درباره طعم خورشت قرمه سبزی مانند انشا در مورد بوی سیر با لحنی توصیفی و یا همراه با تعریف خاطره نوشته می‌شود. اگر تصمیم داشته باشید یک انشای تمام عیار نوشته و شنوندگان خود را جذب کنید، باید در تمام طول انشا، عطر خورشت قرمه سبزی تداعی شده و به مشام برسد! در حقیقت نوع نوشتار شما باید به شکلی باشد که بتوان از لابه‌لای جملاتتان، طعم و بوی این غذای لذیذ را احساس و استشمام کرد. در ادامه به ذکر دو نمونه انشا درباره طعم خورشت قرمه سبزی با لحن طنز و غیر طنز می‌پردازیم.

۱) انشا توصیفی درباره طعم خورشت قرمه سبزی

بند مقدمه (زمینه‌سازی)

شاید به جرات بتوان گفت که یکی از لذت بخش‌ترین رایحه‌های خوراکی، عطر و بوی قرمه سبزی است که گاه و بیگاه در فضای خانه می‌پیچد. نیازی نیست که درست مقابل قابلمه پخت قرمه سبزی ایستاده باشید! وقتی یکی از همسایه‌ها قرمه سبزی پخته باشد، عطر آن در راه پله‌ها می‌پیچد و می‌توانید طعم قرمه سبزی را در دهان خود احساس کنید!

بندهای بدنه (متن نوشته)

درست نمی‌دانم راز عطر و طعم قرمه سبزی چیست که باعث می‌شود این طور رنگ و بوی آن تا هفت خانه آن طرف‌تر برود؟ شاید سبزی‌های معطری که در پخت این خورشت ایرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، باعث ایجاد چنین طعمی باشند. اگر دقت کرده باشید قرمه سبزی با دست پخت‌های مختلف، طعم‌های گوناگونی دارد و شاید هرگز نتوانیم دو قرمه سبزی شبیه به هم را در سراسر ایران پیدا کنیم.

سبزی تره، جعفری، گشنیز، شنبلیله و ... در قرمه سبزی، معجونی خوش آب و رنگ ایجاد می‌کنند. وقتی این سبزی‌ها را خرد کرده و با هم سرخ می‌کنیم، طعم آن‌ها به شکلی با هم ترکیب می‌شود که نمی‌توان مزه هیچ یک را به تنهایی تشخیص داد. نوع لوبیای مورد استفاده شما نیز در طعم قرمه سبزی تاثیر خاصی خواهد داشت. برخی از لوبیا قرمز استفاده کرده و برخی دیگر لوبیا چیتی را ترجیح می‌دهند. مادربزرگ من معتقد است که قرمه سبزی باید با لوبیا چیتی پخته شود، اما پدرم فقط لوبیا قرمز را در این خورشت به رسمیت می‌شناسد!

مادر من از گوشت گوساله در پخت قرمه سبزی استفاده می‌کند، ولی مادربزرگم گوشت گوسفند را مناسب می‌داند. راستش را بخواهید من فکر می‌کنم عطر و بو و طعم خورشت قرمه سبزی با گوشت گوسفند به مراتب بیشتر است، اما مادرم معتقد است که به این شکل خورشت بوی ناخوشایندی می‌گیرد. اختلاف نظرها در شکل طبخ قرمه سبزی در خانواده ما همیشه بالا می‌گیرد و در نهایت بعضی اوقات آشپز دو تا شده و قرمه سبزی ما یا شور می‌شود یا بی‌نمک!

بند نتیجه‌گیری (جمع‌بندی)

این روزها غذاهای زیادی به منوی تغذیه خانواده‌ها افزوده شده و تنوع غذایی از شکل سنتی خود فاصله گرفته است. با این همه، غذاهایی همچون خورشت قرمه سبزی و طعم بی‌نظیر آن، هرگز از سفره‌های ما حذف نخواهد شد.

۲) انشا طنز درباره طعم خورشت قرمه سبزی

بند مقدمه (زمینه‌سازی)

حالا که معلم به ما گفته انشایی درباره طعم خورشت قرمه سبزی بنویسیم، یاد خاطره‌ای خنده دار و شاید کمی تراژدی در ذهنم زنده شده است. درست یک سال پیش روزی همگی خانه مادربزرگم دعوت بودیم. بزرگان فامیل نیز دعوت شده بودند؛ عمه بزرگ مادرم، آقا بزرگ و دیگران. مادربزرگم چند مدل غذا درست کرده بود و در میان آن‌ها عطر و طعم خورشت قرمه سبزی بیش از سایرین مشام را قلقلک می‌داد.

بندهای بدنه (متن نوشته)

زمان گستردن سفره از راه رسید و من که می‌خواستم ضمن کمک کردن، خودی در میان جمع نشان دهم، به آشپزخانه رفتم تا در چیدن سفره به مادربزرگ و مادرم کمک کنم. خورشت‌ها یکی پس از دیگری در بشقاب‌ها ریخته می‌شد. مادرم دستمالی به دست داشت و دور بشقاب‌ها را پاک می‌کرد تا کاملا تمیز و مرتب به چشم آیند.

اول از همه دیس‌های برنج را داخل سفره گذاشتیم. من دقت داشتم که خیلی آرام قدم بردارم که حتی دانه‌ای برنج از دیس بیرون نریزد. سفره بزرگی پهن شده بود و گذاشتن دیس برنج در بخش میانی آن، کار راحتی به نظر نمی‌رسید، اما آن را به خوبی انجام دادم. دور بعدی، نوبت به بشقاب‌های خورشت رسید. من خورشت قرمه سبزی را برداشتم. عطر و بوی آن مشامم را پر کرده و سبزی تیره رنگ آن که روغن رویش وسوسه‌انگیز به چشم می‌آمد، اشتهایم را حسابی باز کرده بود.

همان طور آرام آرام پیش رفتم. اما درست نزدیک به سفره، نوک انگشتان پایم به فرش گیر کرد و هر چه تلاش کردم نتوانستم خودم را حفظ کنم. ناگهان زمین خوردم و بشقاب از دستم به میان سفره پرتاب شد! نمی‌توانستم چشم‌هایم را باز کنم. می‌توانستم حدس بزنم چه وضعی به وجود آمده است. تمام سفره پر از خورشت قرمه سبزی شده و همه چیز بهم ریخته بود. حتی کمی قرمه سبزی روی صورت خودم پاشیده بود و در عین ناراحتی، طعم خوشمزه آن را هم احساس می‌کردم!

بند نتیجه گیری (جمع بندی)

آبرویی برایم نماند. در عین حال که می‌خواستم کمکی کرده باشم، همه چیز خراب شد. مادرم سریع جلو آمد و سفره را تمیز کرد. او لباس‌های مرا تعویض کرد و به من گفت که هیچ ایرادی ندارد. اما من در تمام مدت آن میهمانی دیگر حال خوشی نداشتم و در گوشه‌ای نشستم تا آن روز به پایان برسد.

سخن پایانی

انشا درباره طعم خورشت قرمه سبزی مانند انشا درباره طعم بستنی یخی، حال و هوایی جذاب و طنزآلود دارد. نوشتن انشاهای توصیفی یا خاطره انگیز، همیشه از بهترین و دوست داشتنی‌ترین انشاها بوده و می‌توان در نوشتن آن‌ها تخیل زیادی به کار گرفت. شما چطور نوشتن این موضوع انشا را برنامه‎ریزی می‌کنید؟

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه گوناگون

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته

وجود بازارچه‌های مد نیاز طراحان لباس زنجانی