یکی از ایده های جالب و سرگرم کننده درست کردن یک کتاب قصه فانتزی و زیبا برای کودکان با استفاده از ساده ترین وسایل است که می توانید با کمک یک روش بسیار ساده این کار را انجام دهید. بر همین اساس قصد داریم در این مطلب شما عزیزان را با نحوه ساخت کتاب داستان با استفاده از روشی بسیار راحت و آسان آشنا کنیم.

ساخت کاردستی کودکانه با کاغذ و مقوا برای همه والدین و بچه ها جالب است، به طور مثال ساخت فرفره کاغذی یا بادبادک برای بچه ها، ساخت کاردستی خانه کاغذی، ساخت کارت پستال و کارت تبریک و… علاوه بر جذابیت، آموزش های متنوع و جذابی برای بچه ها می باشد.

آموزش ساخت کتاب داستان برای کودکان

بسیاری از کودکان با توجه به نقاشی های فانتزی و طرح های مختلفی که در انواع کتاب داستان وجود دارد و هم چنین به دلیل این که این نوع کتاب ها حاوی مطالب سرگرم کننده و جذاب نیز می باشند علاقه زیادی به کتاب داستان دارند. ساخت کتاب داستان به همراه کودکان و با مشارکت آن ها قطعا برای آن ها لذت بخش و هیجان انگیز خواهد بود.

برای انجام این کار نیاز به کمی خلاقیت و ذوق هنری دارید و لازم نیست مهارت خاصی در این زمینه داشته باشید. شما می توانید با استفاده از وسایلی بسیار ساده هم چون کاغذ و مقوا به درست کردن هر مدلی از آن در هر ابعادی که می خواهید با توجه به سلیقه فرزندتان بپردازید.

اگر تمایل دارید در منزل به همراه فرزندتان یک کتاب داستان زیبا و آموزنده بسازید و از این طریق مطالب مختلفی را به کودکتان آموزش دهید، پیشنهاد می کنیم که در ادامه این مطلب ما را همراهی نموده و با روش درست کردن یک کتاب قصه جذاب و زیبا آشنا شوید.

وسایل مورد نیاز :

کاغذ سفید سایز A4 چسب حرارتی مقوا کاغذ طرح دار چسب ماتیکی مداد قیچی

روش درست کردن کتاب داستان :

در مرحله اول ابتدا چند عدد کاغذ سایز A4 برداشته و بر روی یکدیگر قرار دهید و سپس آن ها را یک مرتبه به شکل عرضی و بعد به شکل طولی از قسمت وسط تا بزنید.

در گام بعدی کاغذهای موردنظر را از محلی که تا خورده اند برش بزنید.

سپس کاغذهای برش خورده را از قسمت وسط و به شکل طولی از بخش وسط تا بزنید و قسمت تا خوردگی را به طور کامل فشار دهید.

در گام بعدی کاغذهای تا زده را بر روی یکدیگر بگذارید به شکلی که کاملا دقیق و مرتب بر روی هم قرار گیرند. سپس کناره های کاغذ را با استفاده از گیره کاغذ کاملا فیکس نمایید.

لبه هایی که در قسمت روبروی گیره کاغذ قرار دارند و در واقع همان لبه های تا خورده کاغذ هستند را با کمک چسب حرارتی به طور کامل آغشته نمایید.

طبق مراحل گفته شده در واقع تا اینجا ساختار کلی کتاب به طور کامل شکل گرفته است. اکنون نوبت درست کردن جلد کتاب داستان است.

به منظور انجام این کار باید از قسمت روی بدنه کتاب، جلد آن را بر روی یک مقوا اندازه گیری نمایید. به این صورت که تکه ای از مقوا را که حدودا نیم سانتی متر از هر طرف بزرگتر از سایز بدنه کتاب است را اندازه گیری نمایید. برای درست کردن این کتاب به دو تکه مقوا با این سایز احتیاج دارید.

در مرحله بعدی یک کاغذ A4 دیگر برداشته و مثل مرحله اول درست کردن کتاب داستان حدود یک چهارم آن را جداسازی نمایید. برای این بار دو خط تا در قسمت وسط کاغذ درست کنید.

به منظور درست کردن این دو خط تا باید در عوض تا زدن کاغذ از وسط هر دفعه لبه کاغذ را با فاصله حدود ۱ سانتی متر از لبه دیگری بگذارید.

سپس دو قطعه مقوا را همانند شکل پایین با استفاده از چسب ماتیکی بر روی کاغذی که دو تا در قسمت وسط دارد چسب بزنید. به این صورت ساختار کلی جلد کتاب درست خواهد شد.

در مرحله بعدی یک تکه کاغذ طرح دار برداشته که از هر سمت تقریبا ۱/۵ سانتی متر بزرگتر از جلد کتاب درست شده برای کتاب داستان باشد. در صورتی که تمایل دارید روی جلد کتاب داستان را خودتان طراحی و نقاشی نمایید می توانید به جای استفاده از کاغذ طرح دار یک کاغذ ساده را جایگزین آن نمایید. سپس آن را متناسب با سلیقه خودتان و برگرفته از موضوع کتاب داستان طراحی نمایید.

قسمت لبه های کاغذ رنگی را به طرف داخل و بر روی مقوا تا بزنید و با کمک چسب ماتیکی به آن چسب بزنید. هم چنین می توانید برای مقاومت بیشتر کار از چسب های قوی تری نیز استفاده نمایید.

در مرحله پایانی کار باید ساختار کلی کتاب داستان را به جلد کتاب چسب بزنید. به منظور این کار سطح بیرونی اولین و آخرین برگ از کتاب را کاملا به چسب آغشته نموده و آن ها را به قسمت سطح داخلی جلد کتاب چسب بزنید.

اکنون کتاب داستان شما آماده شده است. شما می توانید این کتاب داستان را در هر سایزی که بخواهید به راحتی بسازید که برای انجام این کار به طور مثال تنها کافی است کاغذ A4 را به جای این که دو مرتبه تا بزنید فقط به شکل طولی تا کنید تا کتاب داستان شما سایزی به اندازه کاغذ A5 به خود بگیرد.

امیدورایم که در مطلب ارائه شده با نحوه ساخت کتاب داستان به شیوه ای بسیار ساده و راحت آشنا شده باشید و بتوانید مطابق آنچه یاد گرفتید این کتاب داستان زیبا را در منزل به همراه فرزندتان بسازید و از هنر دست خود لذت ببرید.