یکی از وسایل ضروری که جزئی از اقلام لیست سیسمونی نوزاد محسوب می شود پیشبند نوزاد می باشد که در رنگ ها و طرح های مختلفی طراحی شده است و انتخاب جنس مناسب آن بسیار مهم و ضروری می باشد. بر همین اساس قصد داریم در این زمینه شما عزیزان را با آموزش دوخت پیشبند نوزاد به روشی بسیار ساده و راحت آشنا کنیم.

تهیه سیسمونی برای نوزاد یکی از لذت بخش ترین فعالیت هاست که اغلب توسط والدین کودک انجام می گیرد. که اغلب والدین سعی می کنند برای صرفه جویی در هزینه ها، اقدام به دوخت برخی از اقلام سیسمونی نمایند. از جمله این موارد می توان به لباس های نوزادی، دوخت بالش شیردهی و بالش نوزاد، دوخت سرویس خواب برای نوزاد، دوخت پیشبند و پاپوش و… اشاره نمود. برای این کمک به این عزیزان قصد داریم در این مطلب شما را با نحوه دوختن پیشبند برای کودکان آشنا نماییم که یکی از آموزش های مفید و کاربردی برای والدین محسوب می گردد.

آموزش دوخت پیشبند نوزاد

پیشبند نوزاد در واقع وسیله ای ضروری و کاربردی است که به منظور تمیز نگه داشتن لباس نوزادی در هنگام غذا دادن به کودک مورد استفاده قرار می گیرد. انتخاب جنس و مدل مناسب پیشبند به نوعی باعث راحتی نوزاد در هنگام استفاده از آن است. بسیاری از مادران تمایل دارند با کمک الگویی ساده در منزل به دوخت پیشبند برای نوزاد خود بپردازند.

برای انجام این کار بهتر است که از پارچه هایی با جنسی نرم و لطیف استفاده کنید تا کودک شما به هیچ عنوان دچار اذیت و ناراحتی نشود. از این رو در ادامه این مبحث سعی داریم با استفاده از روشی بسیار راحت نحوه دوخت یک پیشبند زیبا و بامزه را به شما عزیزان آموزش دهیم.

وسایل لازم :

پارچه نخی در رنگ دلخواه سفره کاغذ برای برش الگو خط کش نخ و سوزن قیچی سوزن ته گرد

مراحل دوخت :

در اولین مرحله ابتدا در یک گوشه از کاغذ موردنظر یک مستطیل با طول ۴۰ سانتی متر و عرض ۱۴ سانتی متر رسم کنید.

سپس همانند شکل زیر حاشیه های آن را گرد کرده تا بدین صورت نیمه ای از بیضی برای شما شکل گیرد.

بعد از آن یک حالت اریب و نیم دایره در بخش بالایی بیضی رسم کنید. پس از این کار شکل رسم شده را با استفاده از قیچی برش بزنید.

برای درست کردن این مدل پیشبند می توانید از پارچه هایی با طرح و جنس های متفاوت استفاده نمایید.

به طور مثال اگر از پارچه حوله ای یا چرمی و یا مخمل استفاده می کنید در این صورت دیگر احتیاجی به لایه نایلونی برای قسمت پشت آن ندارید.

در مرحله بعدی پارچه را تا بزنید و الگوی موردنظر را در بخش تا خورده پارچه بگذارید. این کار به منظور ایجاد یک شکل قرینه دار شبیه الگو است.

با استفاده از صابون و یا یک خودکار شکل موردنظر را بر روی پارچه رسم کنید و سپس آن را برش بزنید.

در مرحله بعدی نایلون و سفره را نیز به همین شکل قیچی بزنید. اکنون پارچه برش خورده و سفره را بر روی یکدیگر بگذارید.

سپس آن ها را با یک سوزن ته گرد به یکدیگر متصل نموده تا از روی هم سر نخورند.

بخش بالایی پیشبند را کاملا به صورت وارونه بدوزید.

در بخش پایین ۴ سانتی متر را به منظور برگرداندن پیشبند در نظر گرفته و ندوزید.

سپس حاشیه ها را کاملا مرتب کنید و با استفاده از قیچی هم اندازه نمایید تا برای برگرداندن پیشبند و هم چنین اتو کشیدن آن با مشکلی برخورد نکنید.

بعد از این که پیشبند را برگرداندید آن را به طور کامل اتو بکشید چرا که در واقع اتو کشیدن زیبایی کار شما را دو چندان خواهد کرد.

اکنون با استفاده از نخ و سوزن و به شکلی خیلی ظریف حاشیه ندوخته شده را بدوزید.

پس از آن در قسمت پشت گردن پیشبند یک دکمه نامرئی بدوزید. هم چنین در صورت دلخواه می توانید بند نیز بدوزید. می توانید هر کدام از این دو مدل را با توجه به راحتی کودکتان انتخاب نمایید.

امیدواریم که در مطلب ارائه شده با نحوه دوخت پیشبند نوزاد با الگویی بسیار ساده و راحت به طور کامل آشنا شده باشید و بتوانید در صورت نیاز با توجه به مهارتی که در خیاطی دارید این پیشبند زیبا را برای فرزندتان بدوزید و از آن استفاده نمایید.