ضخامت آندومتر نرمال چقدره؟


ضخامت آندومتر نرمال چقدره؟

سونوگرافی دادم. همه موارد رو طبیعی اعلام کرد، اما ضخامت آندومتر رحم رو زده 8 میلی متر. خواستم بدونم این اندازه طبیعیه؟

سوال مخاطب نی‌نی‌بان: سلام. من متولد ۷۴ هستم و حدودا ۷ ماهه که عروسی کردم. پایین شکمم درد می کرد. سونوگرافی دادم همه موارد و طبیعی اعلام کرد اما ضخامت آندومتر رحم رو زده ۸ میلی متر. خواستم بدونم این اندازه طبیعه یا نیاز به مصرف قرص های هورمونیه؟ برای بارداری مشکلی ایجاد نمی کنه؟
پاسخ دکتر زینب توکل، دکترای تخصصی سلامت باروری:
دوست عزیز، ما نمی دانیم که مشکل شما چیست. اما به طور کلی اندازه نرمال ضخامت آندومتر در روزهای مختلف سیکل، متفاوت است. اندازه ضخامت آندومتر در روزهای اول قاعدگی باید به اندازه ۴ میلی متر، وسط سیکل ۸ میلی متر و بعد از آن حدود ۱۲ میلی متر باشد. بدون این که بگویید در چه روزی از سیکلتان هستید نمی توان در این مورد قضاوتی کرد. اما سونوگرافیست با توجه به اطلاعاتی که در مورد شما دارد می تواند به شما بگوید که ضخامت آندومترتان نرمال است یا خیر. همچنین برای اقدام به بارداری با توجه به سنتان یک سال برای باردار شدن فرصت دارید. با انتخاب روزهای مناسب برای نزدیکی و به حالت پهلو به پهلو، احتمال باردار شدنتان را بالا ببرید. در صورت عدم موفقیت بعد از یک سال تلاش، اقدامات درمانی را شروع کنید.
مهمترین مطالب در این باره:
سمت سمت داخلی دیواره رحم پوششی دارد که از غشاءهای موکوسی تشکیل شده است. اینها با هم آندومتر را تشکیل می‌دهند. آندومتر دو لایه دارد. لایه اول، لایه کارکردی است که در هر چرخه قاعدگی کنده می‌شود. لایه دیگر بنیادین است که همیشه روی رحم وجود دارد. بسته به چرخه قاعدگی، ضخامت آندومتر تغییر می‌کند.
آندومتر در فاز پرولیفراتیو، فاز لوتئال و حوالی تخمک گذاری نیز ضخامت های متفاوتی دارد.
خوب است بدانید که ضخامت آندومتر در دوره های مختلف سیکل قاعدگی تفاوت دارد و در زمان خونریزی، اندومتر کمترین ضخامت را داراست. برای اندازه گیری ضخامت آندومتر، سونوگرافی یکی از رایج‌ترین روش‌ها به شمار می رود.

ضخامت آندومتر
رحم قسمت ضخیمی از مجاری تناسلی زن بوده که بین لوله رحم و واژن قرار دارد . عضوی گلابی شکل و مختصری از عقب به جلو پهن بوده . طول آن حدود 7 ، عرض آن 5 ( در پهن‌ترین قسمت ) و ضخامت آن 2 تا 3 سانتیمتر است. دو قسمت اصلی در آن میتوان تشخیص داد که عبارتند از : قسمت پهن بالا به نام جسم رحم و دیگر قسمت استوانه ای شکل پایینی به نام دهانه رحم که قسمتی از آن به نام بخش واژینال به داخل واژن برجسته می‌شود . فوندوس رحم انتهای فوقانی و گرد جسم رحم است که لوله‌های رحم از آن به خارج می روند. ناحیه باریکی که بین جسم و دهانه رحم قرار دارد ایسموس ( تنگه ) نامیده می‌شود. جدار رحم شامل سه لایه است که از خارج به داخل به ترتیب عبارتند از : سروزیا پریمتریوم ، طبقه عضلانی یا میومتریوم و مخاط یا اندومتریوم.
پریمتریوم: یک لایه سروزی است شامل یک ردیف سلولهای مزوتلیال که با لایه نازکی از بافت همبند پشتیبانی می‌شود. این لایه در طرفین رحم با پریتوان رباط پهن ادامه یافته اما در نیمه تحتانی ، سطح قدامی رحم که مجاور مثانه است وجود ندارد .
میومتریوم: لایه ضخیمی از عضله صاف به ضخامت حدود 12 تا 15 میلیمتر است . الیاف عضلانی به صورت دسته‌های مجزا بوده و بین انها بافت همبند قرار دارد .سلول‌های عضلانی درشت هستند و طول آنها بین 40 تا 90 میکرون متغیر است . در موقع حاملگی اندازه سلولها بزرگتر شده و طول انها ممکن است به 600 میکرون یا بیشتر برسد .
در میومتریوم سه لایه عضلانی ممکن است بتوان تشخیص داد گرچه که به علت وجود الیاف رابط حد آنها کاملا مشخص نیست . این سه لایه عبارتند از یک لایه طولی در داخل ، یک لایه ضخیم حلقوی و مایل با رگهای خونی فراوان در وسط و یک لایه طولی نازک در خارج که بلافاصله زیر پریمتریوم قرار دارد.
اندومتریوم: اندومتریوم یا مخاط که در سونوگرافی اکوژن می باشد، به میومتریوم چسبیده در ارتباط با فعالیت ترشحی تخمدان دچار تغییرات دوره ای می‌گردد. این تغییرات با نابودی نسبی مخاط که منجر به نکروز و خونریزی شده و قاعدگی نام دارد به اوج می‌رسد.
قاعدگی معمولا هر 28 روز یکبار و به مدت 3 تا 5 روز ادامه دارد . اولین روز قاعدگی، اولین روز سیکل می‌باشد اندومتریوم از دو لایۀ فانکشنال و بازال تشکیل شده است. لایۀ فانکشنال ضخامت ثابت نداشته و در طول قاعدگی دستخوش تغییراتی در ضخامت و اکو می‌گردد. لایۀ بازال که در سونوگرافی اکوژن می‌باشد، حاوی عروق اسپیرال است که پس از ضخیم شدن لایۀ فانکشنال مسئولیت خونرسانی به این لایه را بر عهده دارند. تشکیل لایۀ فانکشنال تحت اثر استروژن است در حالیکه، پروژسترون مسئول حفظ اندومتریوم و فعالیت ترشحی آن در فاز ترشحی است.

ضخامت اندومتر در دوره های مختلف سیکل قاعدگی در زمان سنین باروری
قاعدگی: این دوره روز اول تا ششم قاعدگی را شامل می‌شود. در دورۀ خونریزی، اندومتر کمترین ضخامت را دارد و در سونوگرافی از طریق واژن به صورت یک نوار باریک هایپراکو دیده می شود. معمولاً ضخامت اندومتر به 1 تا حداکثر 4 میلی متر می‌رسد. این نوع سونوگرافی ضخامت اندومتر را دقیق تر اندازه گیری می‌کند.
فاز پرولیفراتیو: در این فاز همزمان با رشد فولیکول تخمدانی، اندومتر نیز رشد کرده و ضخامت آن افزایش پیدا می‌کند. از روز 6 قاعدگی شروع می‌شود و تا روز 14 قاعدگی ادامه دارد. به طوریکه در روز 7-8 چرخۀ قاعدگی ضخامت اندومتر به حد قابل ملاحظه‌ای می‌رسد. علت این مرحله اثر استروژن بر غدد و سلولهای اندومتر و افزایش جریان خون لایۀ فانکشنال است. در پایان این فاز ضخامت اندومتر ممکن است به 4 تا 8 میلی متر( 2± 8/5) برسد.
فاز حوالی تخمک گذاری: یک اندومتر سه لایۀ 6 تا 10 میلی متری که احتمالاً در نتیجۀ عدم و فعالیت غدد ترشحی این نما ایجاد می‌شود.
فاز لوتئال(ترشحی) : 48 ساعت پس از تخمک گذاری نمای چند لایه‌ای اندومتر ناپدید می شود این دوره از روز 14 تا انتهای چرخه ادامه دارد. ضخامت اندومتر در این فاز همانند فاز فولیکولار است و به 8 تا 16 میلی متر (8/2 ±2/7) می رسد. اما ممکن است به 20 میلی متر هم برسد. که این حالت ممکن است با هایپرپلازی اندومتر یا کارسینوم اندومتر اشتباه گرفته شود.
یکی از راه‌های راه افتراق آن با حالت فیزیولوژیک تغییرات ضخامت اندومتر این است که، اگر در سیکل بعدی مجدداً سونو انجام شود، در صورتیکه ضخامت اندومتر کاهش پیدا کرده و به حالت طبیعی برگردد پاتولوژی مطرح نمی‌باشد. ارزیابی ضخامت اندومتر در زنان سنین باروری و پس از منوپوز اهمیت ویژه‌ای دارد. این ارزیابی بیشتر در بیمارانی صورت می‌گیرد که دارای عوامل خطر برای سرطان اندومتر هستند. زنان مبتلا به بیماری پلی کیستیک تخمدان، زنانی که تاموکسیفن مصرف می کنند، زنان در معرض خطر کانسر پستان و زنانی که خونریزی غیر طبیعی رحم دارند، کسانی هستند که کاندیدهای مناسبی برای بررسی ضخامت اندومتر محسوب می‌شوند.

ضخامت اندومتر در بارداری
ضخامت اندومتر در بارداری اهمیت دارد. متخصصان بهداشت و درمان بهترین فرصت برای یک بارداری سالم و کامل را به اندومتری که نه خیلی نازک و نه خیلی ضخیم است، پیوند می‌دهند. این به جنین اجازه می‌دهد تا با موفقیت لانه گزینی کرده و تغذیه مورد نیاز خود را دریافت کند. اندومتر با پیشرفت بارداری ضخیم‌تر می‌شود.
ضخامت اندومتر در یائسگی
در افراد بعد از یائسگی سالم، آندومتر به طور معمول حدود 5 میلی متر یا کمتر اندازه گیری می‌شود.
نحوه اندازه گیری ضخامت رحم
سونوگرافی یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای اندازه‌گیری ضخامت آندومتر است. این روشی است که ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی ابتدا از آن استفاده می‌کنند به خصوص اگر فردی خونریزی غیرطبیعی واژن را گزارش کرده باشد.
در شرایطی که به دلیل موقعیت رحم فرد یا سایر شرایط بهداشتی امکان سونوگرافی وجود نداشته باشد، پزشکان از ام آر آی استفاده می‌کنند.
علل ضخامت یا نازکی رحم
ضخامت آندومتر در چرخه قاعدگی فرد تغییر می‌کند اما سایر عوامل نیز می‌توانند باعث تغییراتی شوند. یکی از شایع‌ترین دلایل تغییر ضخامت آندومتر بارداری است. زنانی که بارداری خارج رحمی دارند یا کمتر از 5 هفته از بارداریشان می‌گذرد، ممکن است علائمی از آندومتر ضخیم نشان دهند.
سرطان رحم یا تخمدان یکی از شدیدترین شرایطی است که می‌تواند منجر به افزایش ضخامت رحم شود. طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، سرطان آندمتر یکی از شایع‌‎ترین سرطان‌هایی است که بر سیستم تولید مثل فرد اثر می‌‌گذارد. سرطان آندومتر در زنان زیر 45 سال کمتر دیده میشود و میانگین سن ابتلا در آن 60 سالگی است. سایر عوامل موثر بر ضخامت زیاد آندومتر عبارتند از:
چاقی
هورمون درمانی
ناموکسیفن
فشار خون مزمن
پولیپ آندومتر
دیابت
بافت اسکار
هایپرپلازی آندمتر
هایپرپلازی آندومتر به ضخیم شدن زیاد آندومتر گفته می‌شود. این اغلب به سطوح بیش از حد استروژن یا ترکیبات شبه استروژن و همچنین پروژسترون ناکافی مربوط است. خود این بیماری سرطان نیست اما می‌تواند منجر به پیشرفت سرطان شود.
همچنین ممکن است آندومتر خیلی نازک باشد. محققان آندمتر نازک را 7 میلی‌متر یا کمتر تعریف می‌کنند. به طور معمول متخصصان گزارش می‌دهند که 5 درصد از افراد زیر 40 سال و 25 درصد از افراد بالای 40 سال آندمتر نازک دارند. علل احتمالی آندمتر نازک شامل التهاب و سایر درمان‌های پزشکی یا ماهیت خود رحم باشد.
علائم ضخیم شدن آندمتر
شایع‌ترین علائم ضخامت بیش از حد آندمتر شامل موارد زیر است
خونریزی بعد از یائسگی
خونریزی بسیار سنگین و طولانی مدت در دوارن قاعدگی
چرخه قاعدگی نامنظم که کمتر از 3 هفته یا بیشتر از 38 روز طول بکشد
لکه بینی بین دوره‌ها
اندازه رحم در دوران بارداری و قاعدگی
درمان ضخیم شدن آندومتر
درمان ضخامت بیش از حد آندومتر شامل پروژسترون، هورمون زنانه‌ای است که از تخمک گذاری و هیسترکتومی جلوگیری می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد زمانی که ضخامت آندومتر زیاد باشد پیشرفت بارداری با دشواری رو‌به‌روست.

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید

بيشترين بازديد امروز در گروه سلامت مادر و نوزاد


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
درد سمت چپ شکم، علتش در بارداری چیست؟