از انواع مدل های بافتنی که می توان به صورت طرح ها و مدل های مختلفی به اجرای آن پرداخت انواع کوسن بوده که در صورت داشتن اندک مهارتی در زمینه هنر بافتنی می توان مدل های دلخواهی از آن را در رنگ های متنوع بافت و از این طریق تغییری مثبت و متفاوت در دیزاین داخلی منزل ایجاد نمود. بدین منظور قصد داریم در ادامه این مطلب به منظور یادگیری شما عزیزان به آموزش بافت کوسن با قلاب بپردازیم.

آموزش بافت کوسن با قلاب با روشی ساده

بافتنی یکی از هنرهای دستی جذاب و گسترده بوده که بسیار کاربردی می باشد و با بهره گیری از آن می توان کارهای هنری متنوعی را اجرا نمود و مورد استفاده قرار داد. از جمله انواع بافتنی که کارایی زیادی داشته و خیلی راحت می توان در ابعاد مختلفی اقدام به بافتن آن نمود بافت کوسن با قلاب می باشد که با درست کردن مدل خاصی از آن می توان به دکوراسیون داخلی منزل زیبایی و جذابیت منحصر به فردی بخشید. این نوع بافتنی تشابه زیادی با بافت پتو دارد و با یادگیری هر یک می توانید به راحتی دیگری را نیز ببافید.

اغلب بانوان هنرمند و خوش سلیقه ایرانی با هنر قلاب بافی آشنایی داشته و علاقه مند به یادگیری انواع آموزش های مختلف در این زمینه می باشند تا از این طریق بتوانند وسایل تزیینی و کاربردی مختلفی را ببافند و در قسمت های مختلف منزلشان مورد استفاده قرار دهند. در صورتی که تمایل دارید با استفاده از این هنر تغییری خاص و جذاب در دیزاین منزل خود ایجاد نمایید پیشنهاد می کنیم که در ادامه این مطلب همراه ما بوده و با نحوه بافتن یک مدل کوسن طرحدار زیبا با طرح گل آشنا شوید. از این طرح گل می توان در بافت اشارپ زنانه، پتو، رومیزی و… استفاده نمود.

مراحل بافت کوسن با طرح گل :

در مرحله اول ۵ زنجیره ببافید و بعد به اولین زنجیره بست بزنید تا یک حلقه ایجاد گردد. در رج اول ابتدا ۳ زنجیره ببافید و سپس درون حلقه حدود ۱۴ پایه بلند ایجاد نمایید و به پایه بلند اولی بست بزنید.

برای رج دوم ۳ زنجیره ایجاد نمایید و در همان محل یک پایه بلند بافت بزنید.

درون هر پایه رج قبلی دو پایه بلند ایجاد نمایید به طوری که باید ۳۰ پایه بلند بزنید.

در رج سوم در صورتی که تمایل دارید رنگ نخ را تعویض نمایید با استفاده از رنگ جدید بست بزنید. باید توجه داشته باشید که بست بر روی حلقه جلویی زده شود.

پس از آن یک زنجیره و بعد یک پایه کوتاه ببافید.

در پایه بعدی یک پایه متوسط ایجاد نمایید و در پایه دیگری ۵ پایه بلند بافت بزنید.

سپس در پایه بعدی یک عدد پایه متوسط و در دیگری یک پایه کوتاه ایجاد نمایید. گلبرگ های بعدی را نیز به همین شکل یعنی در ابتدا یک پایه کوتاه، یک پایه متوسط، ۵ عدد پایه بلند، سپس یک پایه متوسط و بعد یک پایه کوتاه ببافید.

پس از این که ۶ گلبرگ را بافتید آن را به اولین پایه بست بزنید. بعد از آن نخ را ببرید و میان بافت ایجاد شده مخفی کرده و خوب محکم نمایید.

در رج چهارم نخ با رنگ جدید را به حلقه پشتی رج قبلی متصل نمایید.

با رنگ جدید در نظر گرفته شده گرد بافی پایه بلند نمایید به شکلی که در ابتدا ۳ زنجیره بزنید و در همان محل یک پایه بلند ببافید. در گام بعدی یک پایه بلند و در دیگری ۲ پایه بلند بافت بزنید. مجددا در بعدی یک پایه بلند ایجاد نمایید.

به همین صورت تا انتهای رج به حالت یک در میان پایه اضافه نمایید. در آخر تعداد پایه ها ۴۵ دانه می شود.

در آخر رج به حلقه جلویی یک بست بزنید.

برای رج پنجم بافت به این شکل است که همانند رج سوم باید در حلقه جلویی بافت ایجاد گردد. به حالت کلی نحوه بافت گلبرگ های گل در حلقه جلویی و گردبافی در حلقه پشتی ایجاد می گردد. سپس یک زنجیره بزنید و در همان محل یک پایه کوتاه ببافید.

در پایه بعدی یک پایه متوسط، ۵ پایه بلند در پایه بعد از آن، یک پایه متوسط در بعدی و یک پایه کوتاه در دیگری ایجاد نمایید.

همانند رج سوم گلبرگ های بعدی را نیز به صورت یک پایه کوتاه، یک پایه متوسط، ۵ پایه بلند، یک پایه متوسط و بعد یک پایه کوتاه ایجاد نمایید.

در پایان حدود ۹ گلبرگ تشکیل می شود.

رج ششم را با استفاده از رنگ جدید ۳ زنجیره بزنید و در هر یک از پایه های رج قبلی یک پایه بلند ایجاد نمایید.

پس از این که حدود ۴۵ پایه بلند بافتید به زنجیره سوم یک بست بزنید.

رج هفتم را نیز همانند رج ۵ تکرار نمایید.

برای رج هشتم به صورت دو پایه در میان افزایش بدهید. سپس در حلقه پشتی دو پایه ببافید و در دیگری دو پایه ایجاد نمایید. در پایان حدود ۶۰ پایه دارید. در رج نهم حدود ۱۲ عدد گلبرگ ایجاد نمایید. در رج دهم نیز ۶۰ پایه ببافید. در رج یازدهم حدود ۱۲ عدد گلبرگ ایجاد نمایید.

برای رج دوازدهم حدود ۷۵ پایه به صورت ۳ پایه در میان باید افزایش دهید به این صورت که حدود ۳ پایه بافته و در بعدی دو پایه ایجاد نمایید. در رج سیزدهم ۱۵ عدد گلبرگ ایجاد نمایید.

بافت را به همین شکل ادامه داده تا به ابعاد دلخواه و مدنظرتان برسید.

در تصویر زیر قسمت نمای پشت کار را مشاهده می کنید.

برای قسمت پشت کوسن می توانید گلبرگ نیز ببافید یا تنها به حالت گردبافی کار را انجام دهید. سپس قسمت حاشیه پشتی را همانند گلبرگ ها به صورت پایه کوتاه، متوسط، بلند، متوسط و بعد کوتاه بافت بزنید.

در گام بعدی حلقه پشتی دو سمت کوسن را با استفاده از سوزن به یکدیگر دوخت زنید و یا با استفاده از قلاب یک بست ایجاد نمایید.

در مطلب ارائه شده با نحوه بافت کوسن با قلاب به صورت مرحله به مرحله آشنا شدید که امیدواریم مورد پسند و توجه شما عزیزان گرفته باشد و بتوانید مطابق توضیحات گفته شده این کوسن زیبا را در منزل بافته و از هنر دست خود لذت ببرید.