یکی از انواع کارهای کاربردی و جالبی که می توان با استفاده از هنر بافتنی انجام داد بافت گل با قلاب است که به شکل ها و مدل های مختلفی قابل اجرا می باشد. این گل های بافتنی زیبا را می توان در ساخت وسایل زیادی در قالب تزیینی و کاربردی بکار برد که زیبایی و جذابیت منحصر به فردی دارد. از این رو قصد داریم در این مطلب شما عزیزان را با نحوه بافت یک نمونه گل زیبا به صورت مرحله به مرحله آشنا کنیم.

آموزش بافت گل با قلاب با روشی ساده

یکی از هنرهای بسیار زیبا و جذاب که در ساخت بسیاری از وسایل کاربرد فراوانی داشته هنر قلاب بافی می باشد که بسیاری از بانوان علاقه زیادی به فراگیری آن و درست کردن وسایل مختلف با استفاده از آن دارند. از جمله مواردی که می توان با بکارگیری هنر بافتنی به ساخت آن پرداخت بافت گل با قلاب می باشد که در انواع مختلفی می توان آن را درست کرد و برای تزیین وسایل گوناگونی همچون گیره سر، کوسن، پادری، بافت پتو، انواع هدیه، انواع لباس، کلاه، شال گردن و … بکار برد.

شما می توانید با استفاده از کامواهای مختلف در رنگ های دلخواه با داشتن کمی خلاقیت و ذوق هنری انواع مدل های زیبا و جذاب گل های بافتنی را بسازید و کاربردهای مختلفی از آن داشته باشید. در صورتی که تمایل دارید با مراحل درست کردن یک نمونه بافت زیبا به شکل گل آشنا شوید و آن را به صورت گام به گام آموزش ببینید پس تا پایان این مطلب ما را همراهی نمایید.

مراحل بافت :

در گام اول ابتدا حدود شصت زنجیره ببافید.

سپس مطابق نقشه با استفاده از پایه بلند به ششمین زنجیره متصل نمایید. بعد از آن سه زنجیره ببافید.

به این صورت عمل کنید یعنی سه زنجیره اول را نبافید و بعد یک پایه بلند در چهارمین زنجیره ایجاد نمایید. سپس سه زنجیره زده و بعد یک پایه بلند در همان زنجیره ای که پایه بلند زده بودید ببافید.

سپس بافت را همانند آن چه شرح دادیم تا پایان ادامه بدهید.

برای آغاز کردن رج بعدی حدود سه زنجیره ببافید و کار بافته شده را برگردانید. در حلقه ایجاد شده یک پایه بلند، ۴ زنجیره و بعد دو پایه بلند ببافید.

به این صورت که یک زنجیره بافته و بعد ۲ پایه بلند در حلقه بعدی ایجاد نمایید و سپس ۴ زنجیره و ۲ پایه بلند ببافید.

تا پایان رج تمامی آن چه را که بیان شد مجددا تکرار نمایید.

پس از آن یک زنجیره ببافید و کار بافته شده را برگردانید. در حلقه دهم یک پایه بلند ببافید.

بعد از آن در تک زنجیره ای که در رج قبلی بافتید یک پایه کوتاه ایجاد نمایید.

تا انتهای رج حدود ۱۰ پایه بلند درون حلقه و یک پایه کوتاه در تک زنجیره ایجاد نمایید.

تا رسیدن به زنجیره اولی آغاز بافت حدود ۳ پایه کوتاه بر روی پایه بلند رج اول ببافید. بعد از آن یک بافت مخفی بزنید و سپس نخ را گره بزنید.

مراحل کامل کردن و دوخت گل :

برای این کار ابتدا کمی از نخ را برای اجرای دوخت باقی نگه دارید و بقیه آن را برش بزنید.

سپس بر روی زنجیره ابتدایی کار از قسمت ابتدا تا انتها به صورت کوک ساده و یا شلال انجام دهید.

پس از آن نخ را بکشید و قسمت انتهایی آن را کوک بزنید.

اکنون نوبت پیچیدن نوار می رسد که آن را باید به شکل گل در آورید. سپس قسمت پشت گل را چندین بار کوک بزنید تا محکم شده و باز نشود.

بعد از آن از قسمت پشت گل سوزن را در بخش مرکزی فرو ببرید.

سپس از قسمت وسط به سمت پشت گل کوک بزنید. همین عمل را مجددا تکرار نمایید.

دوباره چند کوک در قسمت پشت گل ایجاد نمایید تا به خوبی سفت و محکم شده و باز نگردد. در اینجا بافت گل زیبای شما به پایان رسیده است.

قسمت پشت گل بافتنی به این شکل می باشد.

شما می توانید با استفاده از این گل در رنگ های گوناگون کارهای مختلفی از جمله بافت مدل های مختلف شال، انواع پادری و … انجام دهید. در ادامه برای مشاهده و الگوبرداری شما عزیزان چند نمونه از انواع کاربردهای مختلف این گل بافتنی زیبا را به نمایش گذاشته ایم.

ساخت شاخه گل های زیبا با گل بافتنی

درست کردن پادری زیبا و جذاب با گل بافتنی

پادری بسیار شیک و خاص با استفاده از گل رز بافتنی

بافت شال زیبا و خاص با گل بافتنی

نمونه بسیار زیبا و جالب ساخت پادری با گل های رنگی بافتنی

امیدواریم که در این مطلب با نحوه بافت گل با قلاب به طور کامل آشنا شده باشید و از تماشای نمونه های جذاب وسایل ساخته شده با این گل بافتنی نهایت لذت را برده باشید. از این که با ما همراه شدید بسیار سپاس گزاریم.