سارقان خودرو در کمین «فرصت طلایی»


سارقان خودرو در کمین «فرصت طلایی»

تهران - ایرنا - سرقت خودرو از جمله سرقت‌هایی است که در کمترین زمان و در پی «آنی» غفلت روی می دهد، از این رو ضروریست با رعایت نکات ایمنی این «فرصت طلایی» را از سارقان در کمین نشسته بگیریم.

اینکه سارقان چگونه خودروها را سرقت می کنند، کار ساده و پیش پا افتاده ای است اما نادیده گرفتن همین اقدامات ساده و پیش پا افتاده است که فضا را برای آنها فراهم می کند. سارقان موجودات عجیب و غریبی نیستند، آنها نیز همچون سایر اقشار جامعه برای هدف خود می دوند با این تفاوت که هدف آنها سرقت از آدم های بی احتیاط است.

هرچه به پایان سال نزدیک می شویم سرقت ها بویژه خودرو افزایش می یابد زیرا هموطنان برای خرید اجناس نوروز در شلوغی ها خودروی خود را پارک کرده بدون اینکه نکات ایمنی را رعایت کنند. سرقت خودرو، لوازم جانبی و داخلی آن با وجود آموزش و هشدارهای پلیس از دغدغه‌های هموطنان بوده و هست و همچنان با وجود این آموزش‌ها شاهد سرقت خودرو هستیم که گاه بی‌دقتی افراد و در بسیاری از موارد ضعف ایمنی خودرو منجر به سرقت می‌شود.

گر چه ضعف ایمنی برخی خودروهای داخلی کار سارقان را آسان کرده اما با وجود ایمن سازی خودروها توسط مالکان، سارقان نیز شگردهای خود را به روز می کنند، از جا زدن به عنوان پلیس یا نماینده خودروسازی گرفته تا استفاده از غفلت در پمپ بنزین، هنگام بازکردن در پارکینگ یا انداختن زباله. این روزها که قیمت خودرو افزایش یافته به مراتب نیز سرقت خودرو در اولویت سارقان قرار دارد به ویژه خودروهایی که حتی برای مدت کوتاهی در کنار خیابان ها پارک می شود.

البته داشتن پارکینگ دلیل نمی شود که تصور کنیم، خودرو به سرقت نمی رود زیرا باید همه نکات ایمنی برای جلوگیری از سرقت خودرو را لحاظ کنیم.

یکی از مسائلی که سبب می شود سارقان خودرو فرصت کمتری در انجام سرقت داشته باشند، رعایت نکاتی است که پلیس به انجام آن تاکید دارد به عنوان مثال نصب دزدگیر، نصب قفل مرکزی و غیره هر یک باعث می شود تا سارق فرصتی برای سرقت نداشته باشد.

سرقت خودرو منحصر به شب یا در کوچه و پس کوچه های خلوت نیست. این روزها سارقان از ترفندهای مختلف استفاده می کنند و به دنبال راهی هستند در پرونده های پلیس آگاهی انواع و اقسام سرقت خودرو دیده می شود، اعم از سرقت حرفه ای که با بازکردن قفل در و بریدن زنجیر و قطع دزدگیر و خنثی کردن هرگونه تجهیزات ایمنی انجام می شود تا سرقت توام با زورگیری با سلاح سرد و گرم، سرقت به شیوه خوراندن مواد مسموم و آغشته به مواد بیهوشی و خواب آور، سرقت به شیوه سوار شدن زنان سارق و جلب اعتماد راننده، سرقت به شیوه کلاهبرداری و وارد شدن به جهت معامله و خرید خودرو، سرقت خودرو از جلوی در منزل و سایر شگردها.

یکی از شیوه هایی که سارقان خودرو استفاده می کنند، سرقت در اماکن شلوغ است. انتخاب می کنند به همین دلیل پلیس به شهروندان توصیه می کند که در هنگام مراجعه به اماکن شلوغ زمان پارک خودروها از به جا گذاشتن پنل، مدارک و اشیای گران ‌بها که سارقان را تطمیع به سرقت می کنند، اجتناب کنند.

برخی سارقان نیز به سرقت اشیای داخل خودرو یا لوازم جانبی یا محتویات داخل خودرو بیشتر نیاز دارند. شاید سرقت محتویات خودرو بیش از خودرو نمود داشته باشد، برخی شهروندان با وجود محکم کاری برای پیشگیری از سرقت، خودروی خود را به انواع تجهیزات ضد سرقت مجهز می کنند اما در دام سارقان می افتند چرا که نکات ایمنی در مورد سرقت محتویات خودرو را رعایت نکرده و لوازم با ارزش خود را در داخل خودرو قرار داده یا آنها را به تجهیزات ضد سرقت مجهز نکرده اند.

در این راستا پلیس به شهروندان بارها توصیه می کند در صورت نداشتن پارکینگ، از قفل کاپوت یا قفل مخصوص کامپیوتر برای جلوگیری از سرقت کامپیوتر خودرو استفاده کنند و هرگز لوازم با ارزش خود از جمله گوشی تلفن همراه، تبلت، سند خودرو و منزل را در داخل خودرو نگذارند. یکی دیگر از شیوه‌های سرقت، دزد و پلیس است که در این شیوه سارق به بهانه تعقیب یک دزد، خودروی شهروندان را نگه داشته و اقدام به سرقت می کنند.

گاه سارقان در پوشش مسافر اقدام به سرقت می کند به عنوان مثال اگر شما راننده تاکسی نباشید با پیشنهاد مبالغ زیاد از شما می خواهد تا وی را به فلان محدوده برسانید، شما هم قبول می کنید، سارق در خودرو می نشیند و با شما صمیمی می شود، شروع به صحبت از مشکلات اقتصادی و وضعیت تحصیل فرزندان و هزاران صحبت دیگر کرده به گونه ای که متوجه نمی شوید در چه دامی افتاده اید.

سارق برای اینکه تا مقصد خسته نشوید، بیسکویتی به شما تعارف می کند و شما بی خبر از آنکه آلوده به مواد خواب آور است، با خیال راحت بیسکویت را میل می کنید و به خواب می روید و وقتی از خواب بیدار می شوید خود را در بیمارستان یا با جیب های خالی می یابید. برخی از سارقان طعمه های خود را تنها از میان پرایدهای مدل پایین انتخاب می کنند و با استفاده از سوئیچ خودرو خودش در آن‌ها را باز و خودرو را سرقت می کند.

بیشترین سرقت‌ها شامل چه خودروهایی است؟

بالاترین آمار سرقت خودرو به پراید اختصاص دارد. مشکل فعلی و عمده پلیس در حوزه سرقت خودرو، مربوط به خودروهای مربوط به سال ۸۸ به پایین به ویژه پراید است که به دلیل ضعف ایمنی بیشتر از خودروهای دیگر مورد سرقت قرار می‌گیرد.

برخی خودروها توسط سارقان در ۴۵ ثانیه یعنی کمتر از یک دقیقه سرقت می‌شوند. در حوزه کاری پلیس آگاهی، بسیاری از خودروهایی که تولید می شود، ایمنی لازم را ندارند، برخی از خودروها ظرف ۴۵ ثانیه سرقت می شوند و سارق در این مدت زمان بسیار کم کاپوت خودرو را بالا زده، کامپیوتر خودرو را سرقت می کند؛ این در حالی است که صاحب خودرو تمام اقدامات ایمنی اعم از بستن قفل فرمان، قفل پدال و دزدگیر را انجام داده است اما سارق به راحتی با یک تایلیور می تواند درب خودرو را باز کرده و پشت ترک ماشین بنشیند و برود.

یکی از انتقادهایی که پلیس دارد این است که چرا باید ایمنی خودرو این گونه باشد که به راحتی کاپوت خودرو و صندوق عقب خودرو باز شود و سارق به راحتی کامپیوتر خودرو را سرقت کند، سارق که نمی تواند موتور خودرو را سرقت کند، کامپیوتر خودرو را سرقت می کند و این قسمت مهم خودرو در جایی گذاشته شده که دقیقا سارق می تواند به راحتی آن را سرقت کند.

برخی خودروسازان با نصب سوئیچ ضد سرقت از سال ۸۶ به کاهش آمار سرقت کمک کردند، اما بیش از ۸۰ درصد خودروهای سرقتی در سال ۹۲، قبل از سال ۸۶ شماره گذاری شده اند. یکی از سرقت هایی که از سال ۸۸ سیر صعودی در کشور داشته، سرقت وسایل نقلیه است که دلیل آن عدم ایمنی برخی خودروها است به همین دلیل پلیس قرارگاه مبارزه با سرقت را برای کاهش میزان سرقت خودروها راه اندازی کرد.

به هر میزان در ساخت و مهندسی خودروها، ایمنی مدنظر قرار بگیرد، سارقان نسبت به سرقت آن خودرو کمتر اقدام می کنند و در نهایت ضریب سرقت نیز کمتر می شود. پلیس براساس بررسی و تحلیل آمارهای به دست آمده، خودروهایی که از ضریب ایمنی کمتری برخوردار بودند را شناسایی کرده و ضمن ایجاد تعامل و ارتباط با سازندگان این نوع خودروها، نقاظ ضعف را توسط کارشناسان به آنها اعلام کرد تا هرچه سریعتر نسبت به رفع آن اقدام کنند چرا که با رفع این عیوب، قطعا سرقت خودرو در کشور کاهش یافته و امنیت نیز افزایش می یابد. در این گزارش به نمونه ای از سرقت های خودرو و دستگیری سارقان توسط پلیس اشاره می شود:

انهدام شبکه ۱۳ نفره سرقت خودرو

سرهنگ کارآگاه خیرالله دولتخواه رئیس پایگاه پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری و انهدام شبکه سارقان خودرو خبر داد و گفت: ۴۰۰ فقره سرقت به ارزش بیش از یک میلیارد تومان کشف شد. با افزایش وقوع سرقت خودرو و همچنین لوازم و محتویات داخل خودرو در تهران و حومه که موجبات نارضایتی شهروندان و ایجاد مشکلات عدیده ای برای آنها شده بود، مراتب رسیدگی، پیجویی و کشف جرم بصورت ویژه در دستور کار کارآگاهان دایره مبارزه با سرقت وسائط نقلیه پایگاه پنجم پلیس آگاهی پایتخت قرار گرفت.

وی ادامه داد: در این رابطه، کارآگاهان حین گشت زنی یکدستگاه خودرو پراید مسروقه را مشاهده که سرنشینان آن از خودرو پیاده شده و قصد سرقت یک دستگاه خودرو پراید دیگر را داشته که به محض متوجه شدن حضور پلیس از محل متواری می شوند و گوشی تلفن همراه یکی از سارقان داخل خودروی مسروقه بجا می ماند.

رئیس پایگاه پنجم پلیس آگاهی ابراز داشت: پس از کشف خودرو، گوشی مربوط به یکی از سارقان بررسی و مشخص شد که سارقان بصورت باندی و در سطح گسترده اقدام به سرقت وسایط نقلیه و لوازم خودرو می کنند. با اقدامات اطلاعاتی و عملیاتی انجام شده توسط کارآگاهان پایگاه پنجم، هویت کلیه اعضای باند مجرمانه و مخفیگاه های آنها در شهرستان های نظرآباد، اسلامشهر و چهاردانگه شناسایی و پس از هماهنگی های قضایی و انتظامی لازم، در نهایت کارآگاهان طی یک سلسله عملیات موفقیت آمیز برای دستگیری اعضای باند اقدام و موفق شدند تعداد ۶ نفر بنام های، کیوان، سهیل، موسی، اسماعیل، جعفر و حسین را دستگیر و در همان لحظه دو دستگاه خودرو نیسان و پژو ۲۰۶ مسروقه از محل حضور نامبردگان کشف و تعداد زیادی وسایل و قطعات فابریک خودرو که دارای فاکتور بودند از منزل کیوان کشف می شود.

دولتخواه افزود: کارآگاهان در ادامه با تلفن مندرج در فاکتور تماس و شخصی بنام مجید ساکن شهرستان آبیک اعلام داشت، اموال وی با خودرویش(مزدا وانت) به ارزش بیش از ۷۰۰ میلیون تومان به سرقت رفته که پس از مدتی خودرو او در محدوده علی آباد قاجار بصورت رها شده کشف شده است.

به گفته وی، پس از انتقال اموال و سارقان به پایگاه پنجم، در بازجویی صورت گرفته به سرقت حدود ۴۰۰ دستگاه خودرو اعتراف و بیان داشتند، در حوزه تهران، کرج و قزوین خودروها را سرقت و پس از باز کردن لوازم، قطعات و وسایل داخل آنها، خودروها را در نقاط مختلف رها می کردند.

رئیس پایگاه پنجم پلیس آگاهی گفت: با اعتراف صریح اعضای باند و معرفی سایر همدستان و مالخران کارآگاهان تعداد ۷ نفر دیگر از اعضای باند را که در ارتباط با سرقت و خرید اموال مسروقه با این باند تبهکاری همکاری داشتند دستگیر کرده و با پیگیری های مستمر کارآگاهان محلهای سرقت شناسایی، شاکیان مربوطه دعوت و اظهاراتشان اخذ و تمامی متهمان با دستور مقام قضایی برای تکمیل تحقیقات و سایر اقدامات پلیسی لازم تحت نظر هستند.

سرقتی که منجر به قتل شد

سرهنگ رضا علی بخشی فرمانده انتظامی شهرستان پاکدشت گفت: سرقت خودرو ۴۰۵ توسط یک سارق، به مرگ صاحب خودرو منجر شد. با تماس تلفنی شهروندان با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ مبنی بر وقوع یک فقره سرقت به عنف خودرو در حوزه کلانتری ۱۶ پاکدشت، مأموران انتظامی بلافاصله به محل اعزام شدند. در بررسی عوامل انتظامی از محل سرقت، فردی با هویت معلوم اظهار داشت که شخصی با تهدید چاقو قصد سرقت خودرو شخصی‌ام را داشت که وقتی با مقاومت من مواجه شد، با ضربات چاقو مرا زخمی کرد و ماشین ۴۰۵ را سرقت کرد.

وی گفت: با توجه به زخمی شدن این فرد، نیروی‌های اورژانس به محل اعزام و نامبرده را به بیمارستان شهدای پاکدشت منتقل کردند. مأمورین انتظامی نسبت به تعقیب سارق که در محور امام رضا (ع) به سمت تهران در حال فرار بود اقدام کردند و با شلیک چندین گلوله، خودرو را متوقف و سارق را دستگیر کردند. پس از دستگیری سارق، مشخص شد که شاکی به دلیل شدت جراحات وارده بر اثر اصابت چاقو از ناحیه پهلو و شکم، در بیمارستان شهدای پاکدشت جان خود را از دست داده است.

فرمانده انتظامی شهرستان پاکدشت گفت: فرد قاتل در بازجویی‌های صورت گرفته اعلام کرد که قصد کشتن مقتول را نداشته و فقط برای ترساندن وی سرقت خودرو اقدام به استفاده از چاقو کرده است. پس از تشکیل پرونده مقدماتی و تکمیل تحقیقات، قاتل به همراه پرونده به منظور سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضائی شد.

باند سارقان خودرو و موتورسیکلت با ۱۶ فقره سرقت

سرهنگ دلاور القاصی مهر فرمانده نیروی انتظامی ایلام با اشاره به اجرای طرح ذوالفقار از کشف ۱۶ دستگاه خودرو و موتور سیکلت سرقتی در استان خبر داد و گفت: ۲ باند سرقتی در این راستا متلاشی و هشت سارق حرفه ای نیز در این عملیات دستگیر شدند. برای تحقق مطالبات مردمی و ارتقا امنیت اجتماعی، طرح عملیاتی ذوالفقار در راستای پاکسازی نقاط آلوده و جرم خیز از حیث وجود اراذل و اوباش، سارقان و سایر مخلان نظم امنیت عمومی در طول یک ماه گذشته توسط پلیس آگاهی استان اجرا شد.

وی افزود: کارآگاهان پلیس آگاهی با بکارگیری تمام توان رزمی، انجام اقدامات فنی و اطلاعاتی و همچنین مشارکت های خوب مردمی و پشتیبانی دستگاه قضایی، دو باند سرقت را شناسایی و در این راستا هشت سارق حرفه ای را دستگیر کردند.

فرمانده نیروی انتظامی ایلام به افزایش ۳۸ درصدی کشفیات سرقت در استان اشاره کرد و افزود: کشف مقادیر زیادی وسایل و قطعات خودرو از دیگر نتایج طرح ذوالفقار در ایلام بوده است.

وی دستگیری ۱۶ متهم متواری در استان اشاره کرد و گفت: در این راستا یک کلاهبردار و بدل انداز حرفه ای نیز که با استفاده از سایت دیوار طعمه های خود را فریب و طلاجات بدلی به آنها فروخته بود دستگیر که تا کنون به ۱۰ فقره جعل و کلاهبرداری اعتراف کرده است.

القاصی مهر با اشاره به اینکه سارقان با شناسایی خودروهای فاقد تجهیزات ایمنی در فرصتی مناسب اقدام به انجام اعمال مجرمانه خود می کردند، تاکید کرد: رعایت مسایل امنیتی، هشدارهای انتظامی و استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب از مهم ترین عوامل پیشگیری از سرقت به شمار می روند.

باند سرقت خودرو سه استان کشور متلاشی شد

سرهنگ کامیار چهری رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان مرکزی گفت: باند سرقت خودرو سه استان کشور با عملیات تخصصی پلیس در اراک متلاشی و اعضای آن دستگیر شدند.

وی افزود: با وقوع چند فقره سرقت خودروهای پژو در شهرستان اراک موضوع به‌صورت ویژه در دستور کار مأموران این پلیس قرار گرفت. ماموران پلیس آگاهی استان مرکزی در تحقیقات تخصصی به سرنخ‌هایی از یک سارق سابقه‌دار در این زمینه رسیدند و سرانجام در عملیاتی موفق به دستگیری سارق شدند.

چهری اضافه کرد: فرد دستگیر شده در تحقیقات تکمیلی پلیس به ۱۲ فقره سرقت خودروهای پژو و مزدا در اراک، اصفهان و تهران با همدستی ۲ نفر دیگر از دوستان خود اعتراف کرد. در عملیاتی جداگانه همدستان سارق در اراک دستگیر و با تشکیل پرونده به مقام قضایی معرفی شدند. لازم است رانندگان برای جلوگیری از سرقت خودروی خود، موارد ایمنی را مورد توجه جدی قرار دهند.

دستگیری سارق تجهیزات خودرو با ۴۴ فقره سرقت

سرهنگ محمد نادربیگی رییس پلیس آگاهی البرز از دستگیری سارق و مالخر خودرو و قطعات داخل خودرو با ۴۴ فقره سرقت در مناطق مختلف این استان خبر داد و گفت: با دریافت گزارش هایی مبنی بر سرقت خودرو و وسایل داخل خودرو در مناطقی از شهر کرج، بررسی موضوع و شناسایی سارق یا سارقان به صورت ویژه در دستورکار کارآگاهان پایگاه یکم پلیس آگاهی استان البرز قرار گرفت.

وی افزود: بلافاصله موضوع به کلانتری های سطح حوزه مخابره شد تا اینکه نیروهای کلانتری ۱۲ چمران حین ماموریت یک دستگاه خودروی سرقتی تیبا توقیف کردند و راننده به همراه خودرو برای بررسی بیشتر و انجام تحقیقات تکمیلی به پایگاه یکم پلیس آگاهی البرز منتقل شد. نامبرده در بازجویی های صورت گرفته، در ابتدا منکر سرقت شد اما در مواجهه با اسناد و مدارک موجود به جرم خود مبنی بر چهار فقره سرقت خودرو های سمند، پراید، تیبا و پژو ۲۰۶ و ۴۰ فقره سرقت وسایل داخل خودرو در مجموع ۴۴ فقره سرقت خودرو و داخل خودرو در مناطقی از جمله عظیمیه کرج و فردیس و فروش قطعات سرقتی به یک مالخر اعتراف کرد.

وی در خصوص شیوه و شگرد سرقت ها افزود: متهم در ساعات خلوت روز و در مکان های کم تردد اقدام به شناسایی و سرقت خودرو های فاقد تجهیزات ایمنی می کرد و با انتقال آنها به حاشیه شهر، قطعات این خودروها را به سرقت می برد و خودرو را رها می کردکه به فقره سرقت خودرو اعتراف کرد.

نادربیگی افزود: کارآگاهان در ادامه طی تحقیقات گسترده پلیسی مالخر را در یکی از مناطق کرج دستگیر و از وی یک عدد قوطی اسپری اشک آور، ۲ دستگاه گوشی تلفن همراه مسروقه و یک دستگاه خودروی پرشیا سرقتی کشف کردند. تاکنون ۲۳ نفر از مالباختگان این پرونده شناسایی شده اند.

شبکه سارقان خودرو متلاشی شد

سرهنگ محمد توحیدی فرمانده انتظامی مهاباد گفت: پنج نفر از اعضای شبکه سارقان حرفه‌ای ۱۴ دستگاه خودرو طی یک عملیات در این شهرستان شناسایی و متلاشی شد. با وقوع چند فقره سرقت خودرو و مفقود شدن قطعات آن توسط شهروندان، بررسی موضوع و دستگیری سارقان در دستور کار پلیس آگاهی این شهرستان قرار گرفت. پس از انجام تحقیقات گسترده شبانه روزی و اقدامات تخصصی و فنی با بکارگیری منابع خبری موثق در نهایت یک سارق سابقه‌دار شناسایی و با تلاش ماموران پلیس آگاهی پس از کسب دستورات قضایی لازم در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر شد.

فرمانده انتظامی مهابادافزود: متهم در اظهارات خود به بزه ارتکابی معترف شده و اعلام کرده از غفلت و سهل انگاری مالباختگان سوء استفاده و اقدام به سرقت خودرو کرده و پس از بازکردن قطعات اصلی خودرو و اموال و قطعات مسروقه را فروخته است.

سرهنگ توحیدی همچنین از دستگیری چهار نفر مالخر خودرو و قطعات آن در این رابطه خبر داد و گفت: تمام اعضای این باند پنج نفره دستگیر و ۱۴ دستگاه خودروی مسروقه به ارزش تقریبی ۱۰ میلیارد ریال کشف و پس از اخذ دستورات قضایی لازم به صاحبان اصلی بازگردانده شد. متهمان پس از تشکیل پرونده مقدماتی تحویل مراجع قضایی شدند.

سارقان در اطراف پمپ بنزین و مجتمع های مسکونی کمین کرده اند

سرهنگ رضا موذن معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی نیروی انتظامی نیز به شهروندان هشدار داد: مراقب سارقانی که در اطراف پمپ بنزین و مجتمع های مسکونی کمین کرده اند، باشند چرا که آنان از کوچکترین غفلت صاحبان خودرو استفاده کرده و نیت خود را عملی می کنند.

وی به صاحبان خودروها توصیه کرد: حتی برای یک لحظه خودرو را بدون برداشتن سوئیچ ترک نکنند، سارقان بر اثر غفلت رانندگان اتفاق می افتد به عنوان مثال راننده برای خرید روزنامه، برای بنزین زدن در پمپ ها، جلوی در مجتمع های مسکونی برای گذاشتن زباله در سطل و غیره برای لحظه ای هر چند کوتاه از خودور پیاده می شوند اما غافل از اینکه سارقان در اطراف چنین مکان هایی کمین کرده اند. از سوی دیگر برخی سارقان با برداشتن سوئیچ خودرو از کمدهای موجود در استخرهای شنا و سرقت از کیف مشتریان در آرایشگاه های زنانه به سرقت خودروها اقدام می کنند به همین دلیل بهتر است افراد وسایل خود را به صندوق امانات بسپارند.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی نیروی انتظامی از دیگر شیوه های سرقت خودرو را پنجر کردن از سوی سارقان عنوان کرد و گفت: صاحب خودرو که وسایل گران قیمتی را در خودرو حمل می کند مثل لب تاب یا وسائل دیگر سبب جلب توجه سارقان می شود، سارق خودرو را تعقیب کرده، زمانی که خودرو پارک می شود، به پنچر کردن لاستیک خودرو اقدام می کند و صاحب خودرو وقتی بر می گردد، مشغول پنچرگیری می شود، سارق از این فرصت استفاده کرده و به سرقت اقدام می کند. شهروندان همچنین باید در هر گونه تصادفی که رخ می دهد، هوشیار باشند و حتما سوئیچ خودرو را از داخل خودرو بردارند زیرا سارقان از کوچکترین فرصت برای سرقت استفاده می کنند.

کودکان را در خودرو رها نکنید

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی تاکید کرد: حتما خودروها مجهز به قفل فرمان و سایر وسایلی امنیتی باشد که سرعت سرقت را به تاخیر می اندازد. همچنین هنگام ترک خودرو مطمئن شوید که سوئیچ در خودرو نیست و در و شیشه ها بسته است. چنانچه برای خرید از خودرو خارج می شوید، فرزند خردسال و کودک خود را داخل خودرو تنها نگذارید چرا که دیده شده برخی سارقان در زمان سرقت خودرو متوجه کودکی که در صندلی های عقب خوابیده، نشده اند و خودرو با این شرایط به سرقت رفته است.

موذن در رابطه با سرقت هایی که کودکان در داخل خودرو هستند، گفت: شهروندان هنگام ترک خودرو، فرزندان خود را در خودرو تنها نگذارند و از بسته بودن در و شیشه ها مطمئن شوند همچنین هنگام ترک اتومبیل مطمئن شوید در خودرو و در و شیشه ها بسته است.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا افزود: سرنشینان خودرو از به نمایش گذاشتن اشیای قیمتی، کیف، وجه نقد، ساعت های گرانقیمت، عینک، طلا و زیورآلات در داخل خودرو، خودداری کنند. حتما خودروها به قفل فرمان و سایر وسایل امنیتی مجهز باشد که سرعت سرقت را به تاخیر می اندازد.

راه‌های جلوگیری از سرقت خودرو

سرهنگ شهاب امینی معاون اجتماعی پلیس آگاهی با اشاره به اینکه حتی حرفه ای ترین سارقان هم به دنبال سرقت کم دردسر هستند، افزود: نصب لوازم ایمنی و بازدارنده مانند قفل پدال، سوئیچ مخفی و ردیاب باعث می شود سارقان از سرقت خودرو چشم پوشی کنند.

وی در ادامه پارک خودرو در محل دید و دسترس دوربین های مداربسته اماکن را گام مهم دیگری در جلوگیری از سرقت خودرو ارزیابی کرد و افزود: پارک خودرو در محیط های خلوت و تاریک یا در یک نقطه به مدت طولانی، زمینه را برای سرقت از طریق بازکردن قفل ها، بریدن زنجیر، قطع دزدگیر و خنثی کردن سایر تجهیزات ایمنی فراهم می کند.

رییس اداره اجتماعی پلیس آگاهی ناجا با اشاره به اینکه پارکینگ های عمومی مکان مناسبی برای پارک خودرو به شمار می روند، گفت: شهروندان باید هنگام ترک خودرو از جا گذاشتن کیف، رایانه قابل حمل، اسناد و لوازم گرانقیمت جدا پرهیز کرده و اتومبیل را با درهای باز، شیشه های پایین و قراردادن سوئیچ روی آن به هیچ وجه ترک نکنند.

این مقام انتظامی در ادامه بی توجهی نسبت به خاموش کردن، برداشتن سوئیچ و قفل کردن درهای خودرو هنگام باز و بسته کردن در پارکینگ را موجب وسوسه سارقان دانست و درخواست کرد: با اطمینان از اینکه فرزند خردسال شما درون خودرو نشسته است، اتومبیل را حتی برای لحظاتی کوتاه رها نکنید. در صورت وقوع سرقت لازم است سریعا با مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ تماس گرفته و اطلاعات دقیق از زمان، مکان و مشخصات خودروی خود را ارائه دهید.

توصیه های پلیس آگاهی به شهروندان

پلیس آگاهی در توصیه به شهروندان راهکارهایی را برای پیشگیری از سرقت خودرو ارائه کرد که خلاصه آن این است: تجهیز خودرو به لوازم ایمنی، افراد ناشناس برای نصب دزدگیر و ساخت کلید یدکی مناسب نیستند، تزئینات اضافی و نصب الحاقات گرانبها فقط باعث جلب توجه و به خطر افتادن خودرو می شود، خودرو را در اماکن ایمن پارک کنید، برای تعمیر خودرو آن را پیش تعمیرگاه مطمئن ببرید، هرگز سوئیچ خود را در اختیار افراد نا مطمئن نگذارید، به جای قرار دادن اثاثیه خود روی باربند، آنها را در صندوق عقب خودروی خود قرار دهید، برای سوار کردن مسافر دقت کنید، مراقب باشید تا فریب شگردهایی که سارقان به کار می گیرند نخورید.

از جمله این شگردها می توان به خوابیدن جلوی خودرو یا تظاهر به بیماری و حتی پرتاب تخم مرغ به شیشه راننده اشاره کرد، استفاده از برف پاک کن دید راننده را ازبین می برد و او را ناچار به پیاده شدن می کند.
وقتی با نزاع های خیابانی روبرو می شوید سعی کنید از خودرو پیاده نشوید. اگر مجبور شدید پیش از آن پنجره ها را بالا بکشید و سوئیچ را بردارید، پلیس آگاهی به شهروندان توصیه می کند در صورتی که خودروی آنها به سرقت رفت، سریعا پلیس ١١٠ را در جریان بگذارند، محل و زمان سرقت را اعلام کنند و فهرست اموال و کپی اسناد مسروقه را به پلیس بدهند.

اتومبیل خود را هرگز با موتور روشن ترک نکنید، در زمان ورود و خروج از پارکینگ ابتدا خودرو را خاموش کرده و سوئیچ را برداشته سپس در پارکینگ را ببندید، چنانچه اتومبیل خود را در پارکینگ منزل پارک می کنید از قفل بودن درهای آن مطمئن شوید، اگر اتومبیل را به علت نقص فنی هل می دهید اجازه ندهید افراد غریبه و ناشناس پشت فرمان بنشینند.

هنگام وقوع حادثه و مراجعه به مراکز درمانی خونسردی خود را حفظ کرده و در صورت ترک اتومبیل نکات ایمنی را رعایت کنید، با اطمینان از اینکه فرزند خردسال شما در خودرو نشسته است اتومبیل را رها نکنید، هنگام ترک اتومبیل از به جای گذاشتن سند، کارت و سایر اوراق شناسایی در داخل آن خودداری کنید، از پذیرفتن هر نوع خوراکی و آشامیدنی از مسافران ناشناس امتناع ورزید، ممکن است قصد مسموم کردن داشته باشند.

همچنین پس از سرقت سریعا پلیس ۱۱۰ را در جریان بگذارید، محل و زمان سرقت را در اختیار ماموران بگذارید، فھرست اموال و کپی اسناد مسروقه را به پلیس اطلاع بدھید، برای اینکه دسترسی به شما آسانتر باشد، شماره تلفن خود را در اختیار ماموران پلیس قرار دھید.

همواره باید توجه داشته باشید که سارقان خودرو در کمین خودروهایی می نشینند که صاحبان آن کمترین دقت و ایمنی را در نگهداری از خودروی خود در پیش گرفته و سارقان نیز از این غفلت، هر چند کوتاه، استفاده کرده و نیت خود را عملی می کنند. همچنین سارقان بیشتر به سمت طعمه هایی می روند که صاحبان آنها در کمال خونسردی و بی خیالی بدون رعایت نکات ایمنی، خودروهای خود را در مکانی پارک می کنند و سارقان از این فرصت طلایی استفاده کرده، با شگردهای خاص خود لوازم داخل خودرو و در مواقعی خود خودرو را سرقت می کنند.

در سرقت های حرفه ای خودرو، سارقان ضمن باز کردن قفل، تمام سیستم های ایمنی را نیز قطع می کنند. سرقت از خودروها با شگردهای خاصی انجام می شود اما نکته قابل تامل در این نوع سرقت، غفلت مالباختگان و تیزبینی و سرعت عمل سارقان است.

آن گونه که از نتیجه این گزارش بر می آید، این است که پلیس به تنهایی قادر به کاهش سرقت خودرو نیست و تنها راه کاهش این نوع سرقت و حتی به صفر رساندن آمارهای مرتبط به آن، بسیج همگانی است، در ابتدا باید خودروسازان خود را مسئول ایمنی فنی خودرو و جان رانندگان و سرنشینان آن در جاده ها بدانند و دیگر اینکه به لحاظ ایمن بودن از سرقت، سارقان را ناکام کنند از سوی دیگر مردم نیز باید ایمن سازی خودروی خود را جدی بگیرند.

از: معصومه نیکنام

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه حوادث

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته

رنگ سال 1402 و نحوه ست کردن آن