بیش از 350 کتابخانه در دست ساخت است


بیش از 350 کتابخانه در دست ساخت است

بجنورد- ایرنا- دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی گفت: اینک بیش از 350 کتابخانه در دست ساخت است که از این تعداد 70 پروژه بالای 80 درصد پیشرفت فیزکی دارد.

دکتر علیرضا مختارپور روز چهارشنبه در حاشیه آیین بهره برداری از کتابخانه مرکزی شیروان به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: عملیات ساخت کتابخانه های با پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصد تا پایان امسال تکمیل می شود و مابقی نیز در سال های آینده کامل خواهد شد.

وی گفت: از سال ۹۳ تاکنون هرسال ۱۰۰ باب کتابخانه به تعداد کتابخانه های کشور افزوده شده است اما برخی از کتابخانه ها به علت سوانح طبیعی نظیر سیل، زلزله و قدمت بالا غیرقابل استفاده شده اند که برخی از آنها بازسازی و نوسازی شده است.

مختارپور افزود: هم اکنون بیش از ۴۲ میلیون جلد در کتابخانه های کشور وجود دارد که هرساله به تعداد این کتاب ها افزوده می شود.

وی گفت: هم اکنون در بیشتر کتابخانه ها دسترسی آزاد و قانونی به پایگاه های اطلاعاتی جهان، نشریات و کتاب وجود دارد که مراجعه کنندگان می توانند از آن استفاده کنند.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی در خصوص تاثیر کرونا در این حوزه گفت: به دلیل اینکه موظف به رعایت پروتکل های بهداشتی هستیم کتابخانه ها را در شهرهای نارنجی و قرمز تعطیل کردیم و در شهرهای زرد از طریق پیک کتاب ها را برای اعضا ارسال می کنیم.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتاب‌خوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی هم به خبرنگار ایرنا گفت: مشکلات اقتصادی موجب شده است تا فعالیت کتابخانه های مشارکتی کاهش یابد که این وضعیت در کاهش سرانه کتابخانه ها تاثیرگذار بوده است.

مهدی رمضانی اظهار داشت: در چهارسال اخیر تلاش شده تا کتابخانه های مرزی شهرستان ها تکمیل شود و به همین دلیل اولویت در این بخش بوده است.

وی گفت: شیوع ویروس کرونا موجب شده است تا کتابداران با حضور در فضای مجازی و ایجاد ظرفیت های جدید در شبکه های اجتماعی به معرفی کتاب و برگزاری محافل ادبی و جشنواره رضوی فرهنگ کتابخوانی را ترویج دهند.

به گفته رمضانی اینک بیش از سه هزار و ۵۰۰ کتابخانه عمومی در سراسر کشور فعال است که از این تعداد ۲ هزار و ۶۰۰ باب کتابخانه نهادی و بیش از ۹۰۰ باب کتابخانه مشارکتی است.تبليغ
تبليغ

بيشترين بازديد امروز در گروه خراسان شمالی


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location