بنای تاریخی« مسجد مورک» به هیئت های مذهبی واگذار می شود


بنای تاریخی« مسجد مورک» به هیئت های مذهبی واگذار می شود

صفایی گفت:‌ بنای تاریخی «مسجد مورک» در بافت‌ تاریخی دهدشت آماده برای بهره‌برداری با کاربری فرهنگی بوده که به زودی در چهارچوب مقررات و قوانین به یک هیئت‌ مذهبی واگذار می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از یاسوج، «مجید صفایی» امروز (۱۶ فروردین ماه) به خبرنگاران، گفت: هفت امامزاده و چهار مسجد در بافت تاریخی دهدشت وجود دارد که این بناهای تاریخی بعد از مرمت، بازسازی و احیا، در اختیار هیئت‌های مذهبی و جوانان علاقه‌مند به اجرای برنامه‌های مذهبی و دینی قرار داده می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: در گام نخست بنای تاریخی مسجد مورک بازسازی و احیا شده، برای این اقدام، طرح سرویس‌های بهداشتی و وضوخانه نیز پیش‌بینی شده است.

وی از تخصیص ۱۰ میلیارد ریال اعتبار به بافت تاریخی دهدشت خبر داد و افزود: با پیگیری‌های انجام شده، این اعتبار به صورت نقدی برای مرمت و سامان‌دهی فاز دوم این بافت تاریخی اختصاص پیدا کرده است.

صفایی بیان کرد: در این پروژه محوطه‌سازی مسجد مورک، نصب تأسیسات محوطه ‌تاریخی مسجد، سامان‌دهی معبر قدیم که از دروازه به سمت کاروان سرای و ضلع شرقی‌ است، سامان‌دهی چهار سوق بازار و خانه‌عالم در بافت ‌تاریخی دهدشت انجام می‌شود.

گفتنی است، بافت تاریخی دهدشت در تاریخ ۲۷ مرداد ۱۳۶۴ با شماره ثبت ۱۶۸۹ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

دهدشت شهری در استان کهگیلویه و بویراحمد و قدمت این شهر مربوط به دوره صفوی است.

پایان پیام/82


تبليغ
تبليغ

بيشترين بازديد امروز در گروه مساجد و کانونها


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location