تاکید دوباره مقام سازمان ملل بر تهدید شدن از سوی عربستان


تاکید دوباره مقام سازمان ملل بر تهدید شدن از سوی عربستان

انیس کالامارد بار دیگر تاکید کرد از سوی مقامات سعودی به دلیل تحقیق درباره قتل خاشقجی تهدید شده است.


انیس کالامارد بار دیگر تاکید کرد از سوی مقامات سعودی به دلیل تحقیق درباره قتل خاشقجی تهدید شده است.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از سی ان ان، انیس کالامارد، مسئول پرونده تحقیق و تفحص سازمان ملل در مورد ترور جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی، بار دیگر تاکید کرد از سوی عربستان سعودی تهدید شده و از جامعه بین الملل خواست به منظور جلوگیری از عادی سازی موضوع تهدید و ترور دولتی در سطح جهان، از جریان آزاد اطلاعات در فضای بین المللی پشتیبانی کنند.

بر این اساس، دبیرکل عفو بین الملل در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی ان ان و در پاسخ به این پرسش که آیا عربستان سعودی بر سر پرونده‌ی ترور جمال خاشقجی، او را تهدید کرده است یا خیر گفت: سازمان ملل در عالی‌ترین سطح این موضوع را تایید می‌کند.

انیس کالامار مسئولیت طرح تحقیق و تفحص سازمان ملل در مورد ترور جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی واشنگتن پست را بر عهده داشت. وی به تازگی در گفتگو با نشریه‌ی انگلیسی گاردین گفت یکی از همکارانش در سازمان ملل در ژانویه‌ی سال ۲۰۲۰ به او هشدار داده که یکی از سران ارشد سعودی دوبار در دیدار با دیگر مقام‌های ارشد سازمان ملل، او را تهدید کرده است.

کالامار گفت: «مقام سعودی هشدار داده اگر سازمان ملل جلوی تو (کالامار) را نگیرد خودمان (عربستان) خدمتت می‌رسیم!» با این حال، سعودی‌ها این ادعا را صریحا رد کرده اند.

کالامار ضمن تاکید بر تهدیدی که از سوی مقام‌های سعودی دریافت کرده گفت: «سازمان ملل در عالی‌ترین سطح این اتهام را تایید کرده است؛ و من این اطلاعات را افشا کردم، زیرا می‌خواستم جامعه بین المللی از این حقیقت آگاه باشد و فضا و مکان بین المللی باید در برابر چنین تهدید‌ها و دخالت‌هایی محافظت شود و مصونیت داشته باشد. فضای کار دیپلماتیک، گفتگو و مکانی که کارکنان و مقام‌های سازمان ملل‏، مشاوران و دیپلمات‌های کشور‌ها در سازمان ملل در آن حضور پیدا می‌کنند باید به گونه‌ای باشد که آنان بتوانند بدون ترس یا بدون جانبداری، حرف شان را بزنند. به همین مکان هم دارد حمله می‌شود و حفاظتی از آن در کار نیست.

وی تاکید کرد این نکته بسیار مهمی است که باید در نظر داشته باشیم و سازمان ملل در عالی‌ترین سطح باید به آن بپردازد و برای محافظت از کارکنان و کارشناسان خود در برابر تهدید از سوی کشور‌های عضو اقدام کند. ما باید بتوانیم بدون ترس و بدون جانبداری کارمان را انجام بدهیم. زیرا اگر محافظتی در میان نباشد، اطلاعات مهم و حیاتی که باید به دست افراد برسد هیچگاه منتقل نخواهد شد.»

گفتنی است پیشتر مسئول پرونده تحقیق و تفحص سازمان ملل در مورد ترور جمال خاشقجی، حکم دادگاه عربستان درباره پرونده قتل خاشقچی را فاقد مشروعیت خوانده بود.

انتهای پیام/


تبليغ
تبليغ

بيشترين بازديد امروز در گروه بین‌الملل


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location