روسیه فیسبوک و تلگرام را جریمه کرد


روسیه فیسبوک و تلگرام را جریمه کرد

دادگاهی در روسیه شرکت‌های فیسبوک و تلگرام را به دلیل خودداری از حذف محتواهای ممنوعه جریمه...

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دادگاهی در روسیه فیسبوک و تلگرام را به دلیل امتناع از حذف محتوای ممنوعه به پرداخت جریمه ممنوع کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، این اقدام را بخشی از تلاش‌های رو به ازدیاد دولت‌ها برای تشدید کنترل بر فضای مجازی توصیف کرده است.

گزارش‌ها حاکی است این دادگاه در مسکو، شرکت فیسبوک را به پرداخت ۱۷ میلیون روبل (تقریباً ۲۳۶ هزار دلار) و تلگرام را به پرداخت ۱۰ میلیون روبل (۱۳۹ هزار دلار) محکوم کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته هنوز مشخص نشده این دو رسانه اجتماعی از حذف چه محتوایی خودداری کرده‌اند.

این دومین بار است که این دو شرکت طی هفته‌های اخیر از سوی روسیه جریمه می‌شوند. روسیه روز ۲۵ ماه مه هم فیسبوک را ۳۶۲ هزار دلار جریمه کرده بود. یک ماه قبل‌تر، تلگرام به دلیل خودداری از حذف پیام‌هایی که مردم روسیه را به شرکت در تجمعات اعتراضی دعوت می‌کرد ۶۹۰۰۰ دلار جریمه شد.

روسیه در راستای نظم بخشی به فضای اینترنت کشور خود و حاکمیت بر آن در حال بررسی و هشدار به شبکه های اجتماعی و ارائه دهندگان سرویس های اینترنتی است. به گفته سازمان تنظیم مقررات روسیه، این اقدامات بخشی از فشار مسکو برای مهار غول‌های فناوری غربی و تقویت «حاکمیت اینترنت» است.

چند هفته قبل‌تر از این هم، دادگاهی در روسیه شرکت گوگل را به دلیل خودداری از حذف محتوای ممنوعه مبلغ ۴ میلیون روبل (معادل ۵۴۵۴۰ دلار) جریمه کرد.

یک سخنگوی سازمان فدرال «نظارت بر ارتباطات، اطلاعات، فناوری و رسانه‌های عمومی روسیه» روز چهارم خردادماه گفت گوگل از حذف محتوای ممنوعه در روسیه خودداری کرده و ۲۰ تا ۳۰ درصد از لینک‌های مرتبط با چنین مطالبی را حفظ می‌کند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه حدود یک سال پیش لایحه «حاکمیت اینترنت» را امضا کرد و طبق قانون جدید تهیه کنندگان خدمات اینترنت در روسیه نباید به سرورهای خارجی متصل باشند.

همچنین، از ابتدای فوریه 2021 قانونی در روسیه اجرا شد که شبکه های اجتماعی را ملزم می کند، به طور مستقل محتوای ممنوع را شناسایی و مسدود کنند.

شبکه های اجتماعی ملزم شده اند تا به سرعت دسترسی به چنین اطلاعات ممنوعه ایی را محدود کنند. اگر دسترسی به چنین محتواهایی به صورت مستقل طی ۲۴ ساعت برای آنها ممکن نبود، مدیریت شبکه اجتماعی باید، این اطلاعات را برای سازمان نظارت فدرال ارسال کند.

در همین راستا، در راستای این قانون، دادگاه عدالت صلح روسیه، توئیتر را هم به علت حذف نکردن محتواهای ممنوعه، در مجموع ۱۹ میلیون روبل (۲۵۹ هزار دلار) جریمه کرده است.

از جمله محتواهایی که روسیه می‌گوید غول‌های فناوری و شبکه‌های اجتماعی از حذف آنها خودداری می‌کنند ترغیب کودکان و نوجوانان به خودکشی، اطلاعات درباره مواد مخدر یا هرزه‌نگاری است.

در حال تکمیل...


تبليغ
تبليغ


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location