آلبرت کوچویی ـ گوینده پیشکسوت رادیو ـ که هر روز با مرور تیترها و سرفصل‌های رسانه‌های جهان، مهمترین اخبار دنیا را روایت می‌کند، مطلب بالا را عنوان کرده است.

به گزارش ایسنا، برخی اخبار امروز (۲۲ خردادماه) روزنامه‌های جهان به شرح زیر است:

_ «یو اس ای تودی» نوشته است: آنگلا مرکل، نخستین رهبر کشورهای اروپایی است که به کاخ سفید جو بایدن، دعوت می‌شود. رئیس‌ جمهوری آمریکا، می‌کوشد روابط سرد آمریکا با آلمان را که در طول سال‌های رئیس جمهوری ترامپ پدید آمده بود، بهبود بخشد.

_ «فایننشال تایمز» روزنامه انگلیسی نیز نوشته است: با نزدیک شدن به پایان دوران ناتنیاهو، او به آرای ائتلافی که به بیرون راندنش می‌انجامید، حمله‌ور شده و آن را یک توطئه می‌خواند. این پایانی بر عصر ناتنیاهو خواهد بود.

_ «لوفیگارو»، نشریه فرانسوی نوشته است: جو بایدن پیش از انتخابات پارلمانی آلمان روابط سخت با آلمان را سامان می‌بخشد.

_ در حاشیه نشست گروه هفت، نخست وزیر انگلیس، مذاکره با آمریکا را خوب می‌داند و می‌گوید: در روابط با آمریکا هوایی تازه دمیده است. از سوی دیگر جو بایدن، می‌خواهد اروپا را علیه چین به صف کند.

_ «اکونومیست» نوشته است: برزیل غرق در بحران اقتصادی و کرونا است. ناخدا و کشتی‌اش در حال غرق شدن هستند و جنایت و فساد، بار دیگر باز می‌گردد. در واقع سیاست در برزیل، نیاز به اصلاح دارد. چشم‌انداز سیاسی می‌گوید: اکنون زمان رفتن بولسونارو، رهبر برزیل است.

* از حاشیه خبرها:

«گاردین» نوشته است: سازمان غذا و داروی آمریکا، دارویی تازه به نام آدوکانوماب را برای آلزایمر، تایید کرد. به نظر می‌آید این دارو بیشتر عامل مقابله با ایجاد بیماری آلزایمر است. در طول پژوهش ۲۰ سال گذشته، این نخستین داروی آلزایمر است که کشف و تایید می‌شود. گفته می‌شود مصرف طولانی مدت این دارو، روند فراموشی و زوال عقل را در بیماران کاهش می‌دهد. در صورت تایید سازمان غذا و دارو، در آمریکا این نخستین دارو در ۲۰ سال گذشته برای درمان آلزایمر یا زوال عقل خواهد بود.

«اکونومیست» نیز در همین زمینه نوشته است: یک قرن پژوهش برای تولید دارویی در درمان آلزایمر یا همان بیماری فراموشی و زوال عقل تا به امروز، حاصلی نداشته است. اما اکنون سازمان غذا و داروی آمریکا می‌گوید که داروی تازه‌ای را درمیان تردیدها و انتقادهای دانشمندان، تایید کرده است. دارویی تازه با نام «ادوهلم» که می‌گویند در درمان آلزایمر، موثر است. این دارو مانع گسترش آلزایمر در سالخوردگان ۶۰ تا ۸۰ سال است که بیش از پنجاه میلیون انسان را در سراسر جهان، مبتلا کرده است. منتقدان می‌گویند، برای تایید این دارو نیاز به پژوهش و آزمایش بیشتری است؛ چرا که اکنون، انتظارهای غیرواقعی بسیاری را سبب می‌شود و شاید به نظام مراقبت‌های بهداشتی لطمه بزند و البته شاید هم امیدی به درمان باشد.