توافق آلمان و آمریکا بر سر خط لوله گازی نورد استریم2


توافق آلمان و آمریکا بر سر خط لوله گازی نورد استریم2

واشنگتن نگران است که مبادا روسیه از نورد استریم 2 به عنوان اهرمی برای تضعیف کشور‌های اتحادیه اروپا استفاده کند.

توافق آلمان و آمریکا بر سر خط لوله گازی نورد استریم2به گزارش سرویس بین الملل­ ­­خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری رویترز، آمریکا و آلمان روز چهارشنبه از توافقی بر سر خط لوله گازی نورد استریم ۲ رونمایی کردند که طی آن دولت آلمان وعده داد به هرگونه تلاش روسیه برای استفاده از انرژی به عنوان سلاح علیه اوکراین و دیگر کشور‌های مرکز و شرق اروپا پاسخ دهد. هدف از این توافق کاهش آن چیزی است که منتقدان آن را خطرات راهبردی این خط لوله ۱۱ میلیارد دلاری می‌دانند که اکنون ۹۸ درصد آن ساخته شده است. دو کشور در بیانیه مشترکی اعلام کردند: «آمریکا و آلمان در عزم خود برای بازخواست از روسیه به خاطر تجاوز و فعالیت‌های بدخیمانه اش از طریق اعمال هزینه و تحریم و دیگر ابزار‌ها متحد هستند.»

در این بیانیه آمده است: اگر روسیه تلاش کند «از انرژی به عنوان سلاح علیه اوکراین استفاده کند یا اقدامات متجاوزانه دیگری علیه این کشور مرتکب شود» آلمان گام‌هایی به نوبه خویش اتخاذ خواهد کرد و نیز برای اقدام اتحادیه اروپا، از جمله از طریق تحریم تلاش خواهد کرد "تا توان صادراتی روسیه به اروپا در بخش‌های انرژی محدود شود. " این بیانیه می افزاید: «این تعهد با هدف اطمینان از این صورت می‌گیرد که روسیه از هیچ خط لوله‌ای از جمله نورد استریم ۲ برای دستیابی به اهداف سیاسی متجاوزانه از طریق به کار بردن انرژی به عنوان سلاح استفاده نخواهد کرد.» آلمان دست کم ۱۷۵ میلیون دلار به صندوقی یک میلیارد دلاری با هدف بهبود استقلال اوکراین در بخش انرژی کمک خواهد کرد.

پروژه گازی نورد استریم ۲ که بیش از نود درصد آن تکمیل شده است قرار است در آینده ۵۵ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی را از روسیه به آلمان منتقل کند. آمریکا به بهانه وابستگی اروپا به گاز روسیه شدیدا با این پروژه گازی مخالف است. اجرای پروژه خط لوله گازی «نورد استریم ۲» به ارزش بیش از ۹ میلیارد یورو و با طول بیش از ۱۲۰۰ کیلومتر که در پی اعمال تحریم‌ها علیه روسیه متوقف شده بود، در اوایل ماه دسامبر ۲۰۲۰ از سر گرفته شده است. آمریکا صادر کننده گاز طبیعی به صورت LNG به اروپا است، اما گاز روسیه ارزان‌تر است. واشنگتن نگران است که مبادا روسیه از نورد استریم ۲ به عنوان اهرمی برای تضعیف کشور‌های اتحادیه اروپا استفاده کند.


تبليغ


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location