19 دوره آموزشی در حوزه شهید بهشتی دانشگاهیان مشهد برگزار شد


19 دوره آموزشی در حوزه شهید بهشتی دانشگاهیان مشهد برگزار شد

مشهد- ایرنا- مدیر حوزه علوم اسلامی شهید بهشتی دانشگاهیان شهر مشهد گفت: از ابتدای تاسیس این مرکز در سال 1379 تاکنون 19 دوره آموزشی با پذیرش بیش از چهار هزار دانشجوی مرد و زن برگزار شده است.

حجت‌الاسلام علی صادقی روز پنجشنبه در گفت‌ و گو با خبرنگار ایرنا ضمن اشاره به این که این دانشجویان از تمام مقاطع تحصیلی دانشگاهی سطح شهر مشهد در این دوره ها شرکت کرده اند افزود: هم‌اکنون ۴۹ کلاس آموزشی برای ۵۰۰ دین‌پژوه در هفته توسط این حوزه در حال برگزاری است که بیش ‌از ۵۰۷ کلاس در نیمسال تحصیلی را شامل می‌شود.
وی ضمن تاکید بر این که حدود ۵۰۰ دین‌پژوه هم اکنون در حال گذراندن دوره های آموزشی حضوری و ۱۲۰ نفر نیز در دوره های مجازی شرکت کرده اند ادامه داد: تاکنون هزار و ۱۲۰ نفر توانسته اند از این مرکز فارغ‌التحصیل شوند.
مدیر حوزه علوم اسلامی شهید بهشتی دانشگاهیان شهر مشهد با اشاره به اهداف شکل‌گیری و راه‌اندازی حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان گفت: از آنجا که شهر مشهد دارای طیف بسیاری از دانشگاهیان است و همچنین در راستای دستیابی به وظایف محول شده از سوی رهبر معظم انقلاب و برای رسیدن به اهداف مطرحه در اساسنامه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، نیاز به راه‌اندازی این حوزه در شهر مشهد احساس و به همین دلیل این حوزه در دانشگاه فردوسی مشهد تاسیس و مستقر شد.
صادقی افزود: پرورش بنیادین عناصر مستعد و علاقه‌مند به علوم اسلامی از میان دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها، تلاش در جهت ارتقا و استحکام فکر و اندیشه دینی دانشجویان، تأمین بخشی از نیروهای فکری و اعتقادی متعهد به‌ منظور صیانت از مرزهای فکری، فرهنگی و نظام اسلامی، زمینه‌سازی مناسب برای وحدت عملی بین حوزه و دانشگاه از جمله اهداف راه‌اندازی این حوزه به شمار می‌رود.
وی با اشاره به شرایط ورود علاقه‌مندان به حوزه شهید بهشتی ادامه داد: سپردن تعهد اخلاقی برای حضور منظم در برنامه‌ها و کلاس‌های آموزشی در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه جزء شرایط عمومی و همچنین اشتغال به تحصیل در مقطع کاردانی به بالا در یکی از مراکز آموزش عالی مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری و یا فارغ‌التحصیلی از این مراکز، توانایی گذراندن دروس دانشگاه و حوزه به طور همزمان، تحصیل در حوزه به صورت حضوری و مجازی از جمله شرایط اختصاصی این دوره است.
مدیر حوزه علوم اسلامی شهید بهشتی دانشگاهیان شهر مشهد گفت: در هر دوره ۶۰ واحد درسی از شاخه‌های مختلف علوم اسلامی از جمله انسان‌شناسی، تدبر در سیره تمدن ساز اهل بیت علیهم السلام، ترجمه و مفاهیم قرآن، جهاد اکبر، رسالت دانشجوی تراز انقلاب اسلامی، جریان‌شناسی سیاسی و مذهبی، فقه و احکام شرعی، کلام اسلامی، نظام سیاسی اسلام، برگزیده متون حدیث، نهج‌البلاغه، ‌آشنایی با ادیان برگزیده، طرح کلی اندیشه های مقام معظم رهبری، صحیفه سجادیه ونظام حقوق زن در اسلام تدریس می‌شود.
صادقی افزود: کلاس‌ها در این مرکز عصر روزهای چهارشنبه و صبح و بعدازظهر روزهای پنجشنبه ویژه دوره های حضوری برگزار می‌شود و از سوی دیگر با توجه به شرایط کنونی پاندمی کرونا، کلاس های آغاز شده در بهمن ماه سال گذشته به صورت آنلاین ادامه یافت.
او با اشاره به این که مدرسان این کلاس‌ها از میان اساتید حوزوی و دانشگاهی مشهد انتخاب می‌شوند ادامه داد: دانشجویان در کنار کلاس‌های درسی خود، با انجام یک تحقیق در هر نیمسال تحصیلی با روش تحقیق و مطالعه منابع معتبر علوم اسلامی نیز آشنا می‌شوند.
وی ادامه داد: برای بیستمین دوره این مرکز نیز از اواسط تیرماه امسال فراخوان ثبت نام منتشر شده است و علاقه‌مندان از طریق پایگاه اینترنتی به نشانی www.hodat.ir می‌توانند برای دوره حضوری در این حوزه ثبت‌نام کنند.تبليغ


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location