هشدار! طالبان وارد مرحله جدید و خطرناکی شده است


هشدار! طالبان وارد مرحله جدید و خطرناکی شده است

«میشل باشله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل با اشاره به اینکه افغانستان وارد مرحله «جدید و خطرناکی» شده است، از اقدامات طالبان و نقض تعهداتی که وعده اش را داده بودند، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش صدای ایران به نقل از دویچه وله، «میشل باشله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در سخنرانی افتتاحیه چهل و هشتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو، طالبان را به دلیل عدم مشارکت و احترام به حقوق همه افغان‌ها مورد انتقاد قرار داد.

وی در انتقاداتش بر تعدادی از تعهدات زیرپا گذاشته شده توسط طالبان از جمله فراگیر نبودن دولت معرفی شده توسط این گروه و مسائل مربوط به حقوق بشر و حقوق زنان از زمان به قدرت رسیدن این گروه در افغانستان، تاکید کرد.

باشله در این رابطه گفت که افغانستان وارد مرحله «جدید و خطرناکی» شده است که باعث ترس زنان، اقوام و جوامع مذهبی این کشور از حقوق شأن شده است.

وی گفت: به طور بسیار مهم و قابل ملاحظه‌ای و در تضاد با تضمین‌هایی که درباره حمایت طالبان از حقوق زنان داده شده است، طی سه هفته گذشته، زنان به طور تدریجی از حوزه عمومی حذف شده‌اند.

باشله همچنین عدم حضور زنان در دولت جدید طالبان را که اکثریت قریب به اتفاق اعضای آن از قوم پشتون هستند، به عنوان دلیلی برای نگرانی‌های خاص مطرح کرد.

وی از عفو کارکنان دولتی و مقامات سابق در سرویس‌های امنیتی دولت قبل و همچنین ممنوعیت تفتیش خانه به خانه به عنوان دیگر وعده‌های نقض شده توسط طالبان، یاد کرد.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد یادآور شد که «اتهامات معتبری مبنی بر قتل تلافی جویانه» و بازداشت‌های خودسرانه افرادی که برای دولت قبلی کار می‌کردند، از جمله برخی که بعداً «مرده پیدا شدند»، وجود دارد.

باشله بار دیگر بر درخواست خود مبنی بر ایجاد یک مکانیسم نظارت ویژه برای سازمان ملل متحد جهت کنترل حقوق در حال تحول در افغانستان تاکید کرد.

نشست کنونی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد تا ۸ اکتبر ادامه خواهد داشت.

بيشترين بازديد امروز در گروه گوناگون


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location