ادامه همکاری ایران و آژانس وابسته به رفتار غرب است


ادامه همکاری ایران و آژانس وابسته به رفتار غرب است

به گزارش مشرق، کانال تلگرامی اندیشکده راهبردی تبیین نوشت: سفر گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران، به انعقاد توافقی منجر شد که طبق آن...

به گزارش مشرق، کانال تلگرامی اندیشکده راهبردی تبیین نوشت: سفر گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران، به انعقاد توافقی منجر شد که طبق آن «بازرسان آژانس نسبت به سرویس فنی تجهیزات نظارتی مشخص شده و جایگزینی کارت‌های حافظه آن‌ها که تحت مهر و موم مشترک در ایران نگهداری خواهند شد، اقدام نمایند».

در بیانیه مشترک ایران و آژانس، زمان اجرای توافق مشخص نشده است. این امر نشان از آن دارد که ایران برای اجرای توافق اخیر، منتظر نتیجه جلسه آتی شورای حکام بود و در صورت صدور هر قطعنامه‌ای علیه برنامه هسته‌ای، این توافق را ملغی‌شده اعلام می‌کرد.

استقبال اروپا و روسیه از این توافق نشان می‌دهد که میان اعضای برجام در خصوص ضرورت ادامه همکاری‌های ایران و آژانس اجماع نظر وجود دارد. عدم صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام نیز در همین راستا قابل ارزیابی است.

توافق اخیر از نظر فنی، تفاوت چندانی با تفاهم صورت‌گرفته پیشین ندارد. در آن تفاهم نیز تعیین گردید که بازرسان بر روند تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌ها نظارت کنند، ولی محتوای ضبط‌شده تا تعیین تکلیف مذاکرات در اختیار ایران باقی بماند. البته این بار از تعیین بازه زمانی مشخصی برای تداوم ضبط دوربین‌ها اجتناب شده است.

ممکن است آمریکا هم‌چنان قصد داشته باشد که به بهانه عدم اجازه بازدید از برخی تأسیسات قدیمی، در شورای حکام علیه ایران به فضاسازی بپردازد. ایران نیز می‌تواند هشدار دهد که هر گونه بهانه‌جویی بر اساس اسناد مجعول و ادعاهای واهی آمریکا و رژیم صهیونیستی، می‌تواند روند همکاری‌های کنونی تهران و آژانس را مختل نماید.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.
بيشترين بازديد امروز در گروه بین‌الملل


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location