لغو روادید؛ «خبر خوب» پر حاشیه و بلاتکلیفی زائران اربعین


لغو روادید؛ «خبر خوب» پر حاشیه و بلاتکلیفی زائران اربعین

شفقنا- «بلاتکلیفی» مناسبت ترین عبارتی است که می توان با آن حال زائران اربعین امسال را توصیف کرد. به گزارش شفقنا، اگرچه امسال به دلیل محدودیت های کرونایی تصمیم گرفته شد، زائران اربعین حسینی تنها از طریق هوایی به عراق سفر کنند و به دلیل...

شفقنا- «بلاتکلیفی» مناسبت ترین عبارتی است که می توان با آن حال زائران اربعین امسال را توصیف کرد.

به گزارش شفقنا، اگرچه امسال به دلیل محدودیت های کرونایی تصمیم گرفته شد، زائران اربعین حسینی تنها از طریق هوایی به عراق سفر کنند و به دلیل هزینه های این سفر، بسیاری امکان حضور در مراسم امسال را پیدا نخواهند کرد، اما کسانی هم که برای این سفر خود را آماده کرده اند در بلاتکلیفی به سر می برند.

۵ مهرماه اربعین حسینی و اعزام زائران طبق آنچه در سامانه سماح آمده، از ۲۸ شهریورماه امکانپذیر است، اما زائران از چند روز پیش که بحث لغو روادید میان ایران و عراق مطرح شده و اخباری غیر دقیق از سوی مسئولین منعکس شد تاکنون که برای ثبت نام در سامانه فرصتی باقی نمانده، در ابهام به سر می برند.

لغو روادید؛ خبر خوب اشتباه

حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور روز یکشنبه در دیداری که با الکاظمی نخست وزیر عراق در تهران داشت، پشت تریبون قرار گرفت و گفت که «خبر خوبی» دارد، پس از آن از لغو روادید بین ایران و عراق خبر داد و اعلام کرد تعداد زائران ایرانی در اربعین امسال تا میزانی که امکان دارد، افزایش خواهد یافت.

گفتن این خبر ناقص از سوی رییس جمهور در زمانی که نزدیک به مراسم اربعین هستیم و مسئولین مربوطه هنوز دقیق اعلام نکرده بودند که مراسم امسال به چه صورت برگزار خواهد شد، کافی بود تا این تصور برای مردم به وجود آید که لغو روادید شامل مراسم اربعین امسال نیز می شود.

در مورد قسمت دوم «خبر خوب» آقای رئیس جمهور نیز هنوز هم مشخص نیست که بالاخره سهم نهایی زائران ایرانی در مراسم اربعین امسال چه تعداد است.

«خبر خوب» روز یکشنبه رییس جمهور، سازمان هواپیمایی کشور را هم به اشتباه انداخت، محمد حسن ذیبخش سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: بعد از مذاکره ایران و عراق در خصوص لغو روادید، سازمان هواپیمایی از وزارت امور خارجه پیگیر بود که نهایتاً اعلام کردند لغو روادید سفر به عراق به بعد از مراسم اربعین امسال اختصاص دارد و کسانی که در سامانه سماح ثبت نام خواهند کرد، باید شخصاً نسبت به اخذ روادید عراق اقدام کنند.

لغو روادید فعلاً برای سفرهای هوایی است، شاید بعدها زمینی

تا اینجا مشخص شد که لغو روادید مربوطه به بعد از مراسم اربعین است؛ اما باز هم این گمان ایجاد شد که بعد از مراسم اربعین حتماً روادید زمینی و هوایی لغو می شود که رییس جمهور با شادمانی این خبر را به مردم دادند!

اما چند ساعتی بعد، سفیر ایران در بغداد اعلام کرد که فعلا لغو روادید برای سفر به عراق محدود به سفرهای هوایی خواهد بود و ممکن است بعد از مدتی که بحران کرونا مدیریت شد و همه گیری کاهش پیدا کرد، لغو رواید به سفرهای زمینی نیز تسری پیدا کند!

اگرچه توقع می رفت پس از رایزنی دو مقام ارشد ایران و عراق تصمیمی جدی تر و دقیق تری گرفته می شد و مردم به آینده حواله داده نمی شدند، لازم به یادآوری هم هست که لغو روادید ایران و عراق در دولت قبل تصویب شده بود و ایران منتظر پاسخ طرف عراقی خود بود.

هیئت وزیران دولت روحانی در جلسه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ به پیشنهاد وزارت امور خارجه، با برقراری مقررات لغو روادید ۴۵ روزه برای دارندگان گذرنامه عادی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری عراق به شرط عمل متقابل موافقت کرده بودند و در واقع نخست وزیر عراق در تهران تنها موافقت خود با مصوبه دولت قبلی را اعلام کرد و امتیاز جدیدی در این زمینه برای دولت فعلی آن هم در نزدیکی مراسم اربعین در نظر نگرفت.

نکته دیگر اینکه گرچه پس از کش و قوس بالاخره زائرین متوجه شدند، این مراسم اربعین هم باید روادید پرداخت کنند، اما سایر افرادی که پس از مراسم اربعین برای زیارت، تجارت و…. بناست به عراق سفر کنند، هنوز هم نمی دانند که این قانون از چه زمانی اجرایی می شود. فردای روز اربعین حسینی، لازم نیست که مسافران هوایی عراق، روادید پرداخت کنند؟ یا اجرایی شدن این مصوبه چند ماهی طول می کشد؟ خبر خوب ها را بدون ابهام و دقیق به مردم بگوییم.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

بيشترين بازديد امروز در گروه گوناگون


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location