مدیریت جدید جو آرامش و دوستی را در دانشگاه حفظ کند


مدیریت جدید جو آرامش و دوستی را در دانشگاه حفظ کند

رئیس سابق داشگاه علامه طباطبایی گفت: مدیریت جدید باید جو آرامش و دوستی را در دانشگاه حفظ کند.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، حسین سلیمی رئیس سابق دانشگاه علامه طباطبایی در مراسم‌تودیع و معارفه رئیس دانشگاه علامه که هم اکنون با حضور محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه علامه طباطبایی در حال برگزاری است با تاکید بر اینکه در ابتدای ورودم به این دانشگاه در جایگاه مدیریت حس و روح نگرانی و ناامنی در دانشگاه موج می زد گفت: ما توانستیم با کمک استادان و همکاران دانشگاه روحیه جمعی در دانشگاه را تقویت کنیم و فعالیت ها و برنامه های خود را با تکیه بر روح جمعی در دانشگاه پیش ببریم.

وی در ادامه گفت: من در طول مدیریتم ۲۴۰ حکم و ابلاغیه به اساتید دانشگاه زدم و با کمک این افراد توانستیم اقدامات خود را پیش ببریم.

رئیس سابق دانشگاه علامه طباطبایی تاکید کرد: ۷۰ هزار بنا در دانشگاه علامه طباطبایی ساخته شد که دولت فقط حدود ۱۵ میلیارد تومان به صورت اوراق به ما کمک کرد و مابقی را ما براساس قانون بودجه مصوب از برخی جابجایی دارایی های دانشگاه استفاده کردیم و حدود ۳۵ هزار متر مربع محوطه سازی صورت گرفته است.

سلیمی گفت: برنامه اولیه ما در دانشگاه علامه این بود که ۶۰ درصد دانشگاه را به صورت مجتمع تجمیع کنیم که این اقدام انجام شده است و لازم بود نهادهای نصف نیمه در دانشگاه علامه که به ثمر نرسیده بودند به نتیجه برسانیم براین اساس اقداماتی در این زمینه انجام دادیم.

وی تاکید کرد: در حال حاضر ۴ دانشکده دانشگاه علامه از جمله دانشکده تربیت بدنی ، الهیات، ریاضی و آمار و ارتباطات فقط روی کاغذ بودند و تجمع نشده بودند این دانشکده ها باید ساختمان پیدا می کردند که ما توانستیم این اقدامات را انجام دهیم ضمن اینکه برخی فعالیت های عمرانی مانند مسجد مرکزی، کتابخانه، موزه و دفتر نهاد رهبری را در دانشگاه تاسیس کردیم و حتی قبل از مدیریت من دفتر نهاد به صورت مجهز در دانشگاه وجود نداشت که من این فعالیتها در طول مدیریت انجام دادیم.

رئیس سابق دانشگاه علامه طباطبایی گفت: در حال حاضر ۱۱ دانشکده در این دانشگاه وجود دارد که ۷ دانشگده در ساختمان های جدید مستقر شدند و ۳ دانشکده از درون دل خود یک دانشکده تاسبس کردند و فقط دانشکده مرکز فعالیت من یعنی حقوق اتفاق تازه ای رخ نداده و امروز تمامی نیازهای این دانشگاه تامین شده است به طوری که بزرگترین کتابخانه دیجیتال کشور تاسیس کردیم‌.

وی گفت: خوشبختانه توانستیم نهادهای تازه ای را در دانشگاه علامه تاسیس کنیم که این نهادها ما را وارد نسل جدید دانشگاه ها می کرد به طوری که در دانشگاه ما تاسیس مرکز رشد متصور نبود و در حال حاضر دو مرکز رشد در این دانشگاه تاسیس شد که جزو موفق ترین مراکز رشد کشور است. حتی واحدها و مراکز ما بازسازی شد و واحد امور بین الملل را تاسیس کردیم.

وی افزود: ما با بیش از ۶۰ کشور دنیا ارتباط داریم و در ۴ کشور دنیا نیز دفتر ارتباط تاسیس کردیم کشورهای اسپانیا، قزاقستان چین و افغانستان از جمله این کشورها است و سال گذشته دانشگاه برتر کشور در حوزه بین الملل شناخته شدیم.

وی گفت: قبل از کرونا ما هیچ آموزش مجازی در دانشگاه علامه طباطبایی نداشتیم و دوستان ما در حوزه معاونت آموزشی با سرعت کار انجام دادند و در حدود یک و ماه نیم بیش از ۹۸ درصد کلاسها تشکیل شد. و ما در همه شاخصها جهش پیدا کردیم.

سلیمی تاکید کرد: نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه علامه از یک به ۴۶ به یک به ۲۶ رسیده است و تعداد مقالات فارسی ما که چاپ شده است سالانه دو برابر شده و فعالیتهای فرهنگی ۷ برابر افزایش یافته است .

رئیس سابق دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید براینکه آرامش، محبت و دوستی مثال زدنی در دانشگاه علامه حاکم شده گفت: نگذاریم فضای محبت و آرامشی که ایجاد شده به جو متشنج و متضاد تبدیل شود چون در جوی که تضاد حاکم باشد اندیشه ای شکل نمی گیرد.

سلیمی در پایان تاکید کرد: خواهش من ار رئیس جدید دانشگاه علامه این است که کمک کند جو پایدار آرامش در دانشگاه علامه حفظ شود و همه دانشگاه را متعلق به خود بداند و دو دستگی در دانشگاه حاکم نشود.

در ادامه عبدالله معتمدی رئیس دانشگاه عالمه طباطبایی اضافه کرد: نسلی که در دفاع مقدس بود در کسوت هیات علمی فعالیت دارند و به بار نشسته اند اینها ظرفیت های بزرگی هستند که باید از آنها استفاده کنیم.

او افزود: به موضوع نسل بندی دانشگاه ها اشاره کرد و افزود: نسل اول دانشگاه وظیفه انتقال آموزش به نسل جوان، در نسل دوم پژوهش و آموزش با هم، در نسل سوم دانشگاه‌ها آموزش و پژوهش در خدمت فناوری و نوآوری و تجاری‌سازی علم مطرح بود، در نسل چهارم دانشگاهها مطرح شد که دانشگاه‌ها نباید دنبال تجاری‌سازی و تقلید باشند، هدف دانشگاه مشارکت بیشتر در شکل‌گیری جامعه و حتی در اخلاق نیز نقش آفرین باشد.

معتمدی تاکید کرد: دیدگاه‌های مختلفی در این مورد وجود دارد که عموما مربوط به دانشگاه های غربی است، مسیر حرکت دانشگاه های ما با غرب متفاوت است و برخی دیگر معتقدند علم، علم است و اگر در دنیا اتفاقاتی افتاده ما هم باید در این مسیر حرکت کنیم.

وی ادامه داد: در مقابل دیدگاه امام(ره) است که فرمود دانشگاه مبدا همه تحولات و کارخانه انسان سازی است و دیدگاه مقام معظم رهبری است که فرمود دانشگاه باید محل تربیت دانشجویان انقلابی، پرانگیزه ،شجاع و دارای اعتماد به نفس باشد.

معتمدی افزود: رویکرد ما نسبت به علوم انسانی متفاوت است یک دیدگاه علوم انسانی را پیشرفته و رویکرد دیگر علوم انسانی را براساس یک دیدگاه خاص از دانشگاه های دنیا می‌داند.

سرپرست جدید دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: نگاه ما پشت کردن به دانش بشری نیست اما ما نیازمند چشم انداز تحولی برای دانشگاه هستیم در این مسیر اصلی ترین مسیر سیاست‌های کلی نظام ، اسناد بالادستی، برنامه وزیر علوم است و ما این اسناد را به عنوان اسناد بالادستی مشی تحول خود قرار می دهیم.

وی تاکید کرد: راهبرد ما دستوری نیست، اگر راهبرد دانشگاه در حوزه استادان مطرح است باید با مشارکت همه استادان باشد اگر در حوزه دانشجویان و دیگر افراد مشغول در دانشگاه است باید با همفکری آنها باشد. از دل این راهبردها ماموریت های خودمان را پیدا می کنیم. پس از تحقق ماموریت اقدامات و فعالیت های لازم را متوجه می شویم.

معتمدی اضافه کرد: یکی از مشکلات جدی ما در حوزه پایان نامه ها است که خیلی از موضوعات دانشجویان قابل استفاده نیست‌ اما آینده را روشن می بینم چون تمام اقدامات و فعالیت های این دانشگاه با همفکری و همراهی هم انجام می شود.

انتهای پیام/


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید

بيشترين بازديد امروز در گروه سلامت


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت. عضویت یا ورود به سایت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
بابایی: مجازات مسئولان به گونه ای اجرا شود که هزینه سوء مدیریت بیشتر از امتیازات مسئولیت باشد