تجارت 16 میلیارد دلاری ایران با اعضای پیمان شانگهای


تجارت 16 میلیارد دلاری ایران با اعضای پیمان شانگهای

در نیمه نخست امسال، بیش از 26میلیون و 387هزار تن کالا به ارزش 16میلیارد و 56میلیون و 697هزار و 709 دلار بین ایران و اعضای پیمان شانگ‌های تبادل شد.

در نیمه نخست امسال ۲۲میلیون و ۸۲۵هزار و ۸۸۴ تن کالای ایرانی به ارزش ۹ میلیارد و ۵۵۸میلیون و ۸۷۷هزار و ۸۳۲ دلار به۱۰ کشور عضو پیمان شانگ‌های صادر شد که نسبت به مدت مشابه ۱۳درصد در وزن و ۶۱ درصد در ارزش افزایش داشته است.

چین با خرید بیش از ۱۴میلیون ۸۳۳هزار تن کالا به ارزش ۶میلیارد و ۵۶۸میلیون دلار و رشد ۱۳درصدی در وزن و ۷۷درصدی در ارزش نسبت به مدت مشابه در صدر مقاصد صادراتی ایران قرار گرفت و پس از آن افغانستان با خرید دومیلیون و ۵۱۶هزار تن کالا به ارزش ۹۹۹میلیون دلار و کاهش ۲۵درصدی در وزن و ۱۰ درصدی در ارزش قرار گرفته است و هند با خرید دومیلیون و ۹۱۸هزار تن کالا به ارزش ۸۳۰میلیون دلار، رشد ۳۷درصدی در وزن و ۱۱۵درصدی در ارزش کالای صادراتی ایران را نسبت به نیمه نخست سال قبل تجربه کرده است.

در همین رابطه سخنگوی گمرک گفت: پاکستان با خرید یک میلیون و ۳۶۱هزار تن کالای ایرانی به ارزش ۵۴۴میلیون دلار و رشد ۴۱درصدی در وزن و ۳۹درصدی در ارزش در رتبه چهارم و روسیه با خرید ۵۰۶هزار تن کالا به ارزش ۲۷۰میلیون دلار و رشد هشت درصدی در وزن و ۳۴درصدی در ارزش در رتبه پنجم خرید کالای ایرانی در بین کشور‌های عضو این پیمان قرار گرفته است.

ازبکستان با خرید ۲۱۷میلیون دلار (رشد۴۳۸درصدی در وزن و ۳۲۸درصدی در ارزش)، قزاقستان ۸۰میلیون دلار (رشد ۱۰۲درصدی در وزن و ۳۰درصدی در ارزش)، قرقیزستان با ۳۳میلیون دلار (رشد ۳۴۹درصدی در وزن و ۲۶۱درصدی در ارزش)، تاجیکستان با ۱۷میلیون دلار (رشد ۱۵۷درصدی در وزن و ۱۴۳درصدی در ارزش) و مغولستان با ۲۸۱ هزار دلار (رشد ۴۹درصدی در وزن و کاهش یک درصدی در ارزش) به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

لطیفی در خصوص واردات از اعضای پیمان شانگ‌های اظهار داشت: سه میلیون و ۵۶۱هزار و ۷۱۹تن کالا به ارزش ۶میلیارد و ۴۹۷میلیون و ۸۱۹هزار و ۸۷۷دلار از کشور‌های عضو پیمان شانگ‌های خریداری شد که سه کشور چین، روسیه و هند ۹۲درصد وزن و ۹۶.۵درصد ارزش کل واردات از اعضای این پیمان را به خود اختصاص دادند.

چین با یک میلیون و ۵۶۱هزار تن کالا به ارزش پنج میلیارد و ۴۱میلیون دلار، ۴۳درصد کل وزن و ۷۷.۵درصد کل ارزش واردات ایران از پیمان شانگ‌های را به خود اختصاص داده که نسبت به مدت مشابه، سه درصد در وزن کاهش و ۱۶.۵درصد افزایش در ارزش فروش کالا به ایران داشته است. روسیه با یک میلیون و ۲۶۹هزار تن به ارزش تقریبی ۶۳۹میلیون دلار، هند با ۵۹۶میلیون دلار، پاکستان با ۱۱۰میلیون دلار، قزاقستان با ۳۲میلیون دلار، افغانستان با ۶.۴میلیون دلار، تاجیکستان با ۴.۷میلیون دلار، قرقیزستان با ۱.۴ میلیون دلار و مغولستان با ۶۶۲هزار دلار به ترتیب در جایگاه بعدی تامین کالا‌های مورد نیاز کشورمان در ۶ماهه نخست امسال بودند.

منبع: تسنیم


بيشترين بازديد امروز در گروه گوناگون


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
فیلم ناگفته های بازیگر مشهور از اعدام آرمان در مراسم خاکسپاری / گذشت بهتر از قصاص بود!