موافقت مجلس سنای آمریکا با فروش تسلیحات به عربستان


موافقت مجلس سنای آمریکا با فروش تسلیحات به عربستان

مجلس سنای آمریکا به پیشنهاد دولت بایدن با فروش تسلیحات نظامی به رژیم سعودی موافقت کرد.

به گزارش راهبرد معاصر، مجلس سنای آمریکا با ۶۷ رای موافق در مقابل ۳۰ رای مخالف با قرار داد فروش ۶۵۰ میلیون دلار موشک های هوا به هوا و تجهیزات نظامی به عربستان موافقت کرد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد: این تجهیزات برای دفاع در برابر حملات هوایی به ویژه برای مقابله با نیرو‌های یمنی برای عربستان ضروری است.

مخالفان این طرح می‌گویند این اقدام مجلس در راستای نقض آشکار حقوق بشر و مانع تراشی برای پایان جنگ چندین ساله یمن است.

برنی سندرز و رند پال، دو سناتور مخالف این طرح در مجلس آمریکا اعلام کردند صادرات موشک به عربستان چیزی جز تشدید درگیری ها و ریختن بنزین بر روی آتش جنگ یمن نیست.

اکثریت جمهوری خواهان با پیشنهاد دولت بایدن برای فروش بیشتر تسلیحات نظامی به عربستان موافق بودند. میچ مک کانل، رهبر اقلیت جمهوری خواه مجلس در این باره گفت: عربستان به معنای واقعی توسط تهدید‌های خشونت آمیز از سوی نیرو‌های مردمی در منطقه از جمله از سوی یمن احاطه شده است.

وی ادامه داد: عدم همکاری برای فروش تسلیحات نظامی به عربستان، یکی از شرکای اصلی آمریکا در منطقه را تضعیف می‌کند.

باب منندز یکی دیگر از نمایندگان مجلس آمریکا گفت: اشتباه نکنید ائتلاف سعودی یکی از مسببان اصلی ویرانی و کشتار در یمن است. با این حال من همراه با اکثر اعضای مجلس همیشه از استفاده از سیستم‌های تسلیحاتی در دفاع از مردم حمایت کرده ام.

دونالد ترامپ، رییس جمهور سابق آمریکا به دلیل تمایل به حمایت از ائتلاف سعودی در جنگ یمن و حمایت علنی از محمد بن سلمان در قتل جمال خاشقجی، ستون نویس روزنامه واشنگتن پست در سال ۲۰۱۸ با انتقاد دموکرات‌ها و جمهوری خواهان مواجه شد. ترامپ و معاونان امنیت ملی وی مدام به کنگره فشار می‌آوردند تا از تلاش برای اعمال محدودیت بر عربستان دست بردارند.

جو بایدن، رییس جمهور آمریکا نیز با وضعیت مشابهی رو به روست. در اوایل سال جاری میلادی وی از اعمال تحریم علیه عربستان حتی پس از انتشار یک گزارش اطلاعاتی مبنی بر تایید دست داشتن محمد بن سلمان در قتل خاشقچی سر باز زد.باشگاه خبرنگاران

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!بيشترين بازديد امروز در گروه گوناگون


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
آرزوی جدید سام اصغری بعد از ازدواج با بریتنی ! / داماد ایرانی در صدر اخبار جهان !