کتاب «برادری ایمانی» منتشر شد


 کتاب «برادری ایمانی» منتشر شد

کتاب «برادری ایمانی» نوشته شهید آیت‌الله سید محمدباقر حکیم با ترجمه ام‌البنین قزلسفلو از سوی شرکت چاپ و نشر بین‌الملل منتشر شد.

خبرگزاری شبستان،گروه اندیشه،کتاب «برادری ایمانی» نوشته شهید آیت‌الله سید محمدباقر حکیم با ترجمه ام‌البنین قزلسفلو از سوی شرکت چاپ و نشر بین‌الملل منتشر شد.

انسان موجودی اجتماعی است و در زندگیِ روزمره‌اش گریزی از برقراری ارتباط با افراد مختلف جامعه ندارد؛ بنابراین برای داشتن روابطی حسنه و زیستی بهتر و آرام‌تر، نیازمند آن است که بداند در روابط خود با دیگران چه حقوقی دارد و چه تکالیفی را باید رعایت کند. حال اگر این جامعه و این روابط، ماهیت اسلامی و به‌ویژه ایمانی داشته باشد، قطعاً کیفیت و شکلِ این حقوق و تکالیف نیز تمایز و اهمیت دیگری یافته و نیز رنگ الهی و شرعی به خود می‌گیرد. این تمایز را می‌توان از عنوان این روابط نیز دریافت؛ عناوینی مانند «عقد اخوت»، «پیوند برادری دینی» و «برادری ایمانی». عناوینی که شاید از آن روز که حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌وآله اعلام فرمود هر مسلمانی برای خود برادری دینی برگزیند و خود با امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام دست برادری داد، نمودِ بیشتری یافت. بسیاری از مسلمانان هم هر ساله به‌ویژه در عید غدیر خم بنا بر سنتی دیرینه با یکدیگر دست برادری می‌دهند و با هم عقد اخوت می‌بندند. اکنون چند پرسش مطرح می‌شود:

· آیا این پیوند و عقد اخوت جنبه تشریفاتیِ صرف دارد یا حقوق و تکالیفی را نیز ایجاب می‌کند؟

· مرز پایبندی به این حقوق کجاست؟

· چه آسیب‌هایی سبب تیرگی این رابطه و پیوند می‌شوند؟

· چطور می‌توان این پیوند را تقویت کرد؟

· آیا این حقوق تا زمان حیات فرد موضوعیت دارد یا بعد از مرگ وی نیز ادامه می‌یابد؟

شهید آیت‌الله سید محمدباقر حکیم، نویسنده فقید کتاب «الأخوة الإیمانیة من منظور الثقلین»، علاوه بر بررسیِ مسائل و پرسش‌هایی از این دست، موضوع مهم دیگری را نیز تبیین نموده: «انگیزه پیوند ایمانی».

امروزه یکی از مهم‌ترین انگیزه‌های مردم جهان در برقراری روابط، به‌ویژه در جوامع غربی، مسائل مادی است و افراد براساس سود و زیان با یکدیگر ارتباط دارند؛ بنابراین هرگاه این منافعِ شخصی تهدید شود، روابط نیز دچار گسست می‌شود. البته ممکن است در این جوامع نیز برخی افراد مسائل حقوق بشری و انسان‌دوستی را مدنظر داشته باشند، اما پدیدۀ غالب، همان مسائل و منافع فردی است. درحالی‌که در فرهنگ غنیِ اسلام، روابط مؤمنان باید بر انگیزه‌های الهی و دینی متکی باشد و بنا بر همین انگیزه است که هر مؤمنی بنا بر روایاتِ شریفه، هفتاد حق بر گردن مؤمن دیگر دارد. این موضوع یکی دیگر از وجوه تمایزِ این روابط ایمانی با سایر روابط است؛ البته به آن معنا نیست که رعایت این حقوق، حالت اطلاق داشته و مؤمنان به‌طور مطلق موظف به ادای آن هستند، بلکه این حقوق دوسویه است و هر دو طرف باید آنها را مدنظر داشته باشند؛ زیرا حالت اطلاق، تنها مختص خدای عزوجل است.

آیت‌الله سید محمدباقر حکیم در این اثر، علاوه بر مسائل گفته‌شده، انواع روابط میان مؤمنان را با تکیه بر آیات شریف قرآن و روایات اهل‌بیت علیهم‌السلام به چند گونه تقسیم کرده است و دوام و استحکام این روابط را مایه احیای امر اهل بیت علیهم‌السلام می‌داند.

یکی از ویژگی‌های این اثر بررسیِ پیوند ایمانی و حقوق مؤمنان نسبت به یکدیگر است که با تکیه بر قرآن کریم و روایات پرشمارِ اهل‌بیت علیهم‌السلام انجام شده است. شهید حکیم کوشیده است این مهم را ضمن پرهیز از اطاله کلام و ابهام، با زبانی ساده و شیوا و البته مستدل تبیین نماید.

از عناوین بسیار مهم کتاب، برشمردن عواملی است که رابطه برادری را تیره می‌کند. مؤلف در این فصل، ضمن توضیح چند عامل از جمله شوخی، حسد و جفا، حدیثی از امام‌صادق علیه‌السلام نقل می‌کند که فرمودند: «اگر می‌خواهی محبت برادرت به تو خالص و حقیقی باشد، هرگز با او شوخی نکن؛ از جدال با او بپرهیز؛ بر او فخر مفروش؛ با او ستیزه مکن

شهید حکیم در مقدمه این کتاب نوشته‌است:

«کتاب حاضر بخشی از مجموعه سخنرانی‌های گسترده اخلاقی است که در دهۀ اول رمضان المبارک، بین نماز ظهر و عصر، برای جمعی از برادران مؤمن عزیز ارائه کردم تا به موضوع مهمی اشاره نمایم. موضوعی که بسیار درخور یادآوری است و آن «پیوند برادری ایمانی» است. در تبیین این موضوع به آیات کریمه و روایات شریفۀ نبوی و اهل بیت گرامی ایشان استناد کردم. عنوان آن را «برادری ایمانی از نگاه ثقلین» گذاشتم

ام‌البنین قزلسفلو این کتاب را تحت عنوان «برادری ایمانی» ترجمه کرده‌است.

نویسنده اثر

«شهید آیت‌الله حکیم» یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های علمی و سیاسیِ نه‌تنها عراق و شیعیان، بلکه تمام کشورهای اسلامی است که با تلاش‌های علمی و سیاسی خود، گام‌های ارزشمندی را در مبارزه با حزب بعث عراق برداشت. این عالم ربانی علاوه بر تدریس و ایرادِ سخنرانی در مناسبت‌های گوناگون، آثار و نوشته‌های ارزشمندی را برای تبلیغ و ترویجِ فرهنگ قرآن و اهل‌بیت علیهم‌السلام از خود به یادگار گذاشته است. برخی از مهم‌ترین آثار ایشان که به چاپ رسیده است، عبارت‌اند از:

۱. کتاب دور أهل البیت فی بناء الجماعة الصالحة (نقش اهل‌بیت در ساختن جامعۀ صالح)؛

۲. کتاب الوحدة الإسلامیة من منظور الثقلین (وحدت اسلامی از نگاه ثقلین)؛

۳. کتاب علوم القرآن (علوم قرآن)؛

۴. کتاب الزهرا علیهاالسلام اهداف، مواقف و نتائج (فاطمه زهرا علیهاالسلام اهداف، مواضع و دستاوردها).

این عالم بزرگوار پس از عمری تلاش برای گسترش بیداری میانِ مردم عراق و مبارزه با رژیم بعث، در اول رجب سال ۱۴۲۴ قمری، برابر با هفتم شهریور ۱۳۸۲ پس از اقامۀ نماز جمعه، بر اثر انفجار بمب در جوار مرقد مطهر امام علیه‌السلام به شهادت رسید.

«برادری ایمانی»، تألیف شهید آیت‌الله حکیم، با ترجمۀ ام‌البنین قزلسفلو، در ۹۵ صفحه، با شمارگان ۱۲۰۰ نسخه و قیمت ۲۱,۵۰۰ تومان توسط شرکت چاپ و نشر بین‌الملل منتشر شده‌است.

پایان پیام/40

روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید
انجام پروژه های صنعتی به روش فریلنسری

انجام پروژه های صنعتی به روش فریلنسری

  • مطالعات امکان‌سنجی یا طرح توجیهی
  • مطالعات بازار و تجزیه و تحلیل مالی
  • انتخاب خط تولید و پرفرمای ماشین آلات
  • خدمات اخذ استاندارد
  • خدمات طراحی و مهندسی
  • خدمات ثبت شرکت و برند 
سفارش پروژه درخواست همکاری

بيشترين بازديد امروز در گروه دینی و مذهبی

آمار و اطلاعات مناسب برای رشد و توسعه کسب و کارها

آمار و اطلاعات تجارت،صنعت و اصناف

  • آمار واردات و صادرات از سال 1385 تا کنون به تفکیک کد تعرفه محصول،کشور،گمرک
  • آمار و اطلاعات واحدهای صنعتی فعال و در حال ساخت با امکان جستجو براساس محصول،کد آیسیک و ...
  • اطلاعات 2،500،000 واحد صنفی کشور

تجارت صنعت اصناف

کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
ماجرای اختلال ده ثانیه شبکه یک امروز