بنچمارک جدید از کارت گرافیک اینتل ARC Alchemist قدرت آن را فاش کرد؛ حتی بهتر از RTX 3070 Ti


بنچمارک جدید از کارت گرافیک اینتل ARC Alchemist قدرت آن را فاش کرد؛ حتی بهتر از RTX 3070 Ti

اینتل قصد دارد در ماه‌های پیش رو کارت‌های گرافیک مجزا و طراحی شده برای سیستم‌های دسکتاپ ARC Alchemist خود را روانه بازار کند. اگرچه به زمان عرضه این محصولات نزدیک هستیم اما این شرکت تاکنون اطلاعات ناچیزی در مورد نام، مشخصات و میزان عملکرد آن‌ها منتشر کرده است. حتی در نمایشگاه CES که چندی پیش برگزار شد نیز شاهد انتشار اطلاعات کمی در مورد این...

اینتل قصد دارد در ماه‌های پیش رو کارت‌های گرافیک مجزا و طراحی شده برای سیستم‌های دسکتاپ ARC Alchemist خود را روانه بازار کند. اگرچه به زمان عرضه این محصولات نزدیک هستیم اما این شرکت تاکنون اطلاعات ناچیزی در مورد نام، مشخصات و میزان عملکرد آن‌ها منتشر کرده است. حتی در نمایشگاه CES که چندی پیش برگزار شد نیز شاهد انتشار اطلاعات کمی در مورد این کارت‌های گرافیک بودیم.

خوشبختانه به تازگی نتایج بنچمارک جدیدی از این کارت‌های گرافیک در دسترس قرار گرفته است که عملکرد آن در قیاس با محصولات موجود در بازار را به نمایش می‌گذارد. این نتایج مربوط به کارت گرافیک جدیدی است که از هسته گرافیکی DG2-512 با 4096 واحد پردازش و منطق (ALU) و همچنین سرعت 2.10 گیگاهرتز بهره می‌برد. این سرعت می‌تواند مربوط به سرعت پایه یا Boost این کارت باشد. از میان دیگر مشخصات این کارت گرافیک می‌توان به 16 گیگابایت حافظه GDDR6 و رابط حافظه 256 بیتی اشاره کرد.

این کارت در کنار پردازنده‌های دسکتاپ Coffee Lake-S مورد تست و ارزیابی قرار گرفته است و به همین دلیل بدون شک یک کارت گرافیک مجزا محسوب می‌شود. این کارت گرافیک عضو خانواده ARC Alchemist توانسته است در این بنچمارک امتیاز 9017 Mpix/s را کسب کند و به این ترتیب از نظر عملکرد کمی بالاتر از کارت گرافیک NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti قرار می‌گیرد. این محصول انویدیا پیش از این در این بنچمارک نمره 8369.51 Mpix/s را کسب کرده بود و این موضوع نشان می‌دهد که کارت گرافیک مجزای جدید اینتل نزدیک به 7.7 درصد از آن قدرتمندتر است.

رقیب قدرتمندتر این کارت گرافیک، کارت AMD Radeon RX 6800 است که نمره 10607.29 Mpix/s را در این بنچمارک کسب کرده است. نمره کارت گرافیک Radeon RX 6700 XT در این بنچمارک نیز 7110.91 Mpix/s گزارش شده است. برای مقایسه بهتر کارت گرافیک مجزای Intel ARC A380 که با عنوان DG2-128 نیز شناخته می‌شد در این بنچمارک نمره 2956.10 Mpix/s را بدست آورده بود. به این معنی که این کارت گرافیک جدید سه برابر از کارت مجزای قبلی اینتل قدرتمندتر است.

پیش از این گزارش شده بود که این کارت گرافیک اینتل قرار است هم در نسخه‌های دسکتاپ و هم نسخه‌های موبایلی عرضه شود. سرعت 2.5 گیگاهرتز و همچنین مصرف انرژی در حدود 225 وات از دیگر مشخصات قابل انتظار این کارت گرافیک است. اینتل قصد دارد این کارت گرافیک را با هدف رقابت با کارت‌های سری RTX 3070 روانه بازار کند و نیم نگاهی نیز به رقابت با کارت RTX 3070 Ti داشته باشد. به نظر می‌رسد به همین دلیل است که انویدیا نیز قصد دارد نسخه 16 گیگابایتی از کارت RTX 3070 Ti را روانه بازار کند.

در همین رابطه بخوانید:

- کارت گرافیک Alchemist اینتل نرخ میانگین 120 فریم را در بنچمارک Ashes of the Singularity ثبت کرد
- تصاویر پردازنده‌های گرافیکی DG2 اینتل با 128 و 512 واحد پردازشی دیده شد
- نتایج بنچمارک نسخه دسکتاپ گرافیک Arc Alchemist اینتل در Geekbench منتشر شد

تاکنون مشخص شده است حداقل سه محصول جدید در این سری در مرحله طراحی و تولید قرار دارند. دو محصول قرار است به هسته گرافیکی قدرتمندتر با 512 واحد اجرایی (EU) و یک محصول نیز قرار است به هسته گرافیکی ضعیف‌تر با 128 واحد اجرایی مجهز شوند. البته بخشی از اسناد و گزارش‌ها نشان می‌دهند که قرار است محصولات دیگری نیز در این سری عرضه شود. به نظر می‌رسد این محصولات برای عرضه در بازه زمانی دیگری طراحی شده‌اند.

انتظار می‌رود اینتل کارت‌های گرافیک ARC Alchemist خود را در سه ماهه ابتدایی از سال جاری میلادی روانه بازار کند. گفته می‌شود ممکن است نسخه دسکتاپ از این کارت‌های گرافیک در زمان دیگری از سوی اینتل عرضه شود.

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه فناوری

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


منتخب امروز

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته

نگذارید اینها کهنه شود!