30 درصد ظرفیت سالن‌های موسیقی فجر استفاده می‌شود


30 درصد ظرفیت سالن‌های موسیقی فجر استفاده می‌شود

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، دست اندرکاران برگزاری سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر روز یکشنبه هفدهم بهمن ماه با برگزاری یک نشست رسانه‌ای که در تالار رودکی تهران برگزار شد، به تشریح برنامه‌ها و فعالیت‌های این رویداد موسیقایی پرداختند.محمد اله یاری رییس سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر در ابتدای این برنامه ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این...

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، دست اندرکاران برگزاری سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر روز یکشنبه هفدهم بهمن ماه با برگزاری یک نشست رسانه‌ای که در تالار رودکی تهران برگزار شد، به تشریح برنامه‌ها و فعالیت‌های این رویداد موسیقایی پرداختند.

محمد اله یاری رییس سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر در ابتدای این برنامه ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این رویداد موسیقایی و گرامیداشت این دهه فجر انقلاب اسلامی بیان کرد: برای برپایی سی و هفتمین دوره جشنواره موسیقی فجر چند ماهی است که به واسطه حضور آقای ریاحی به عنوان دبیر جشنواره و سایر دست اندرکاران جشنواره برنامه ریزی‌های مستمری را انجام دادیم. البته سال گذشته به واسطه کرونا مشخص بود که امکان حضور مردم نبود، برای سال جاری برای کاهش پیک‌های قبلی امیدوار بودیم که اجرا‌های صحنه‌ای برقرار بشود. در این زمینه ظرفیت ۵۰ درصدی برای سالن‌ها در نظر گرفته شده بود، اما با توجه به توصیه‌های ستاد کرونا ما در این دوره با ظرفیت ۳۰ درصد میزبان مخاطبان خواهیم بود. روز سه شنبه هفته جاری برای تست پی سی آر و تزریق واکسن کارکنان ستاد اجرایی جشنواره اقدامات لازم صورت خواهد گرفت که در این زمینه وزارت بهداشت نهایت همکاری را با ما داشته است.

حسن ریاحی دبیر سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر پس از صحبت‌های اله‌یاری گفت: این باعث افتخار ماست که در این دوره با وجود تمام اتفاقات بدی که در حوزه کرونا افتاده، اما شاهد برگزاری جشنواره‌ای هستیم که می‌تواند دربرگیرنده اتفاقات خوبی برای موسیقی کشورمان باشد. این دوره از جشنواره به اعتقاد من می‌تواند یکی از بهترین رویداد‌ها مرتبط با جشنواره موسیقی فجر با توجه به کرونا باشد که واقعا در شرایط سختی پیش روی مخاطبان قرار گاشته می‌شود.

امیرعباس ستایشگر عضو هیات انتخاب و مشاور اجرایی سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر نیز بعد از صحبت‌های ریاحی ضمن ارائه گزارشی از نوع نگاه و سیاستگذاری در نحوه انتخاب آثار اظهار کرد: تنوع فرم‌های گوناگون موسیقی به لحاظ سازبندی در حوزه موسیقی کلاسیک، توجه به موسیقی ردیف دستگاهی ایران، نگاه به تنوع رپرتوار در حوزه‌های مختلف موسیقایی، تاکید روی جایزه ویژه آهنگسازی جدا از بخش رقابتی و جایزه باربد در ۲ بخش آهنگسازی موسیقی دستگاهی بر اشعار حکیم نظامی گنجوی و راپسودی ایرانی برای سازسولو و ارکستر سمفونیک از نکات مورد توجه سشواری سیاستگذاری طی ماه‌های گذشته بوده است. در این چارچوب جدول اجرای صحنه‌ای در تهران با ۶۳ گروه و ۶۹ اجرا کار خود را آغاز می‌کنند.

وی ادامه داد: در تقسیم بندی ژانر شش اجرای ارکسترال، ۱۷ اجرای موسیقی دستگاهی، ۱۴ اجرا موسیقی نواحی، ۳ اجرا موسیقی بانوان، ۴ اجرای خارجی، ۷ اجرای موسیقی کلاسیک غربی، ۱۶ اجرای پاپ و دو اجرای موسیقی تلفیقی مروبط به اجرا‌های استان تهران می‌شوند. تا به امروز که خدمت شما هستیم در ۱۱ استان دیگر جشنواره موسیقی فجر برگزار می‌شود که می‌توان به کردستان، جنوب کرمان، منطقه آزاد اروند، ایلام، کهگیلویه و بویر احمد، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، آربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان، زنجان، سمنان اشاره کرد که در کل ۹۵ اجرا را شامل می‌شود. در این چارچوب در روز‌های برگزاری جشنواره موسیقی فجر، آمار حضور هنرمندان در تهران حاکی از آن است که ۸۱۵ هنرمند به اجرا می‌پردازند، از این تعداد ۵۷۰ هنرمند مرد و ۲۴۵ هنرمند زن در بخش نوازندگی و خوانندگی در جدول حضور دارند. آمار کلی هنرمندان جشنواره موسیقی فجر در ۱۱ استان کشور ۷۰۵ هنرمند حضور دارند که از این ۵۶۴ هنرمند مرد و ۱۴۱ هنرمند زن هستند. در کل، آمار سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر حاکی از آن است که این جشنواره با هزار و ۶۹۰ هنرمند شامل در قالب ۱۷۰ اجرای موسیقی، هزار و ۳۰۴ هنرمند مرد و ۳۸۶ هنرمند زن در تهران و ۱۱ استان کشور اجرا‌های صحنه‌ای خود را روی صحنه می‌برند.

ستایشگر در رابطه بخش جنبی جشنواره گفت: بخش سرود برای دومین سال پیاپی آغاز گر هر روز جشنواره موسیقی فجر امسال خواهد بود این در حالی است که ما در رویداد موسیقی فجر امسال بخش ویژه‌ای را به تجلیل از مقام سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را تدارک دیدیم که در این چارچوب ارکستر سمفونیک صدا و سیما و گروه نوای سیمره برنامه‌هایی را اجرا خواهند کرد. در بخش پژوهشی جشنواره هم همزمان با آغاز جشنواره نشست‌هایی در خانه هنرمندان ایران به دبیری بابک خضرایی برگزار خواهد شد. جایزه «ترانه» و جایزه «موسیقی رسانه» هم بخش دیگری از رویداد‌های دوره سی و هفتم جشنواره موسیقی فجر را تشکیل می‌دهند.

اردوان جعفریان مدیر بخش بین الملل سی و هفتمین جشنواره هموسیقی فجر نیز در این نشست ضمن ارائه گزارشی از روند برپایی این بخش گفت: در بخش بین الملل کار را از تابستان شروع کردیم و موارد مدنظرمان توازن اجرا و سبک اجرایی بود که در نهایت هفت گروه نهایی شدند و متاسفانه سه گروه به دلیل سویه جدید بیماری کووید در جشنواره حضور ندارند؛ بنابراین ما در رویداد موسیقی فجر سه گروه موسیقی داریم. در این راستا به پاسداشت هنرمندان ایران و افغانستان گروه قوالی نجم الدین افغنستان در جشنواره حضور دارد، یک هنرمند پیانیست هلندی و یک گروه عود و ساز‌های کوبه‌ای از کشور مصر و یک گروه از ایتالیا را داریم که در تالار وحدت اجرای خود را برگزار می‌کنند. در این چارچوب بحث دیپلماسی فرهنگی با محوریت موسیقی یکی از مهم‌ترین اهداف ما بود که در این جشنواره مدنظرمان بود. این کوشش‌ها موجب می‌شود که به واسطه شما رسانه‌ها می‌تواند در بیشتر دیده شدن جشنواره کمک قابل توجهی کند.

بعد از صحبت‌های مدیران جشنواره نوبت به بخش پرسش و پاسخ رسید.

محمد اله یاری سرپرست دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه با استقبال آماری تماشاگران جشنواره موسیقی فجر در بخش‌های مختلف گفت: بلیت فروشی‌ها از چهارشنبه آغاز شده که در این راستا برخی از اجرا‌های موسیقی پاپ به پایان رسیده است. در سایر بخش‌ها ما شاهد به اتمام رسیدن بلیت بخش بانوان هستیم، اما در مجموعه تالار وحدت و تالار‌های دیگر با توجه به سقف ۳۰ درصد پیش بینی می‌کنیم که طی روز‌های آینده با استقبال بیشتر مخاطبان مواجه خواهد شد. ما از ۳۰ درصد ظرفیتی که در نظر گرفتیم به طور حتم به ارائه گزارش آماری خواهیم پرداخت چرا که موضوع بسیار مهمی برای ماست که می‌تواند به دست اندرکاران موسیقی هم کمک کند.

امیرعباس ستایشگر در پاسخ به پرسشی مبنی بر حضور مستمر خود در جشنواره موسیقی فجر طی سال‌های اخیر علیرغم نقد‌هایی که سال‌های گذشته در نحوه برگزاری جشنواره داشت، تصریح کرد: من از دوره پانزدهم جشنواره موسیقی فجر به عنوان نوازنده و آهنگساز حضور داشتم. اما بنده فقط در دوره سی و یکم منتقد جشنواره بودم به همین جهت در دوره‌های دیگر به عنوان عضوی از ستاد جشنواره مشغول فعالیت بودم. ضمن اینکه بنده معتقدم اکر به موضوعی نقدی داریم راه بیان این نقد حضور داشتن است که بتواند این حضور در ارائه نقد‌ها راهگشا باشد. من دوباره تاکید می‌کنم که نقد من به جشنواره موسیقی فجر عمدتا در دوره سی و یکم بوده است و در دوره‌های دیگر تلاش کردم تا این دوره حضور داشته باشم.

وی در پاسخ پرسشی دیگری درباره فقدان بخش «نسلی دیگر» جشنواره موسیقی فجر که خود در دوره‌های قبلی مسئولیت آن را به عهده داشته، بیان کرد: مطلبی که به آن اشاره شد به تداوم ذهنیت و بودجه است. اگر شما به جدول جشنواره نگاه کنید تلاش کردیم با حمایت مدیران جشنواره به برنامه «شب‌های اساتید» به مثابه بخش «نسلی دیگر» جشنواره نگاه کنیم. اما امیدوارم مدیران بالادستی که مدیران دفتر موسیقی و جشنواره دارند ما دوباره شاهد احیای بخش نسلی دیگر جشنواره موسیقی فجر باشیم.

سرپرست دفتر موسیقی وزارت ارشاد در بخش دیگری از این نشست گفت: تمام تلاش ما در دفتر موسیقی این بوده که جشنواره با ایجاد و احیای دوباره بخش رقابتی بتواند در سال‌های آینده هویت ثابتی را برای جشنواره ایجاد کند تا هنرمندان مایل باشند به واسطه یک جایزه معتبر در جشنواره حضور پیدا کنند. اینکه ما به جایزه‌های جشنواره از جمله ترانه، رسانه و مواردی ازاین دست توجه می‌کنیم فقط به دلیل اهمیتی است که همه این شرایط می‌توانند در کنار هم داشته باشند. من امیدوارم این نگاه گفتمان سازی و منظومه سازی بتواند به حرکت خود ادامه دهد. شرایطی اگر جشنواره موسیقی فجر را به نقطه کامل خود برساند قطعا می‌توانیم شاهد اتفاقات خوبی در موسیقی فجر باشیم.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر عدم اجرای آنلاین اجرا‌های جشنواره در کنار برگزاری اجرا‌های زنده با توجه به ظرفیت کم سالن‌ها توضیح داد: همه ما تابع مصوبات ستاد ملی مقابله کرونا هستیم و هر آنچه این ستاد برای حضور مردم در کنسرت‌های جشنواره اعلام کند را می‌پذیریم. به همین خاطر حتی بلیت فروشی جشنواره را دیرتر آغاز کردیم تا شاید تصمیم گیری جدیدی در ستاد کرونا صورت گیرد. ما همین حالا هم مشغول رایزنی هستیم که اگر جشنواره در چارچوب دیگری بناست که هدایت شود بتوانیم برنامه ریزی را در راستای تصمیمات ستاد کرونا انجام دهیم.

اله‌یاری در بخش دیگری از این نشست خبری ضمن ارائه توضیحاتی درباره تلاش ستاد برگزاری جشنواره موسیقی فجر برای ارتقای سطح کمی و کیفی این رویداد ملی به موضوع شفاف سازی مالی جشنواره اشاره کردو گفت: ما هزینه جشنواره موسیقی فجر را، همان‌طور که هزینه جشنواره موسیقی نواحی و جوان را اعلام کردیم، اعلام می‌کنیم. در قرارداد‌های فجر ۲ سالی هست که این بند را گنجانده‌ایم که انجمن موسیقی مجاز به افشای ارقام است و در دوره سی‌وهفتم نیز این اتفاق رخ خواهد داد و زمانی که جشنواره تمام شود طبیعتا باید اعلام کنیم چه میزان از بودجه عمومی را برای آن هزینه کرده‌ایم.

وی در بخش پایانی این نشست رسانه‌ای در پاسخ به پرسشی مبنی بر ادامه فعالیتش در دفتر موسیقی وزارت ارشاد و برخی از گمانه زنی‌هایی که در این زمینه پس از صدور حکم مدیرکلی وی برای حضور در مدیریت دفتر توسعه کتاب و کتاب خوانی معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد تصریح کرد: قبل از پاسخ به پرسش شما باید بگویم که ما مستاجر این اتاق‌ها و مهمان این میز و صندلی‌ها هستیم. به هر حال وقتی از مهر سال جاری به تشخیص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به حوزه کتاب رفتم، این ماموریت به بنده محول شد که تا زمان تعیین مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد، به عنوان سرپرست در این سمت هم حضور داشته باشم که این ماموریت تا پایان جشنواره موسیقی فجر ادامه خواهد داشت البته طی ماه‌های اخیر بسیاری از عزیزان فرهیخته و ارجمند حوزه موسیقی با رایزنی که انجام دادند، پیشنهاداتی برای ابقای بنده در حوزه موسیقی را ارائه داده بودند که از همگی آنان ممنونم. خلاصه اینکه بنده تابع تصمیمات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستم که بتوانم خدمتگزار اهالی فرهنگ و هنر باشم.

حتما بخوانید: سایر مطالب گروه فرهنگی و هنری

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


منتخب امروز

بیشترین بازدید یک ساعت گذشته

عکس لو رفته متین ستوده ترکاند / عاشقانه خانم بازیگر در آغوش این مرد جوان!