بزرگترین معامله تاریخ تکنولوژی با معشوقه آبی و سفید


نازوب، ثروتمندترین مرد جهان با معشوقه ی آبی و سفید همه ی ما. از چندی قبل گمانه‌زنی‌هایی پیرامون خرید توئیتر توسط ایلان ماسک به گوش می‌رسید و حالا این گزارشات رنگ واقعیت به خود گرفته‌اند و ثروتمندترین مرد جهان کنترل این شبکه اجتماعی را در دست گرفته. به نظر شما بزرگترین معامله تاریخ تکنولوژی کدام است؟ نازوب: توییتر یکی از مهم‌ترین شبکه‌های...

نازوب، ثروتمندترین مرد جهان با معشوقه ی آبی و سفید همه ی ما. از چندی قبل گمانه‌زنی‌هایی پیرامون خرید توئیتر توسط ایلان ماسک به گوش می‌رسید و حالا این گزارشات رنگ واقعیت به خود گرفته‌اند و ثروتمندترین مرد جهان کنترل این شبکه اجتماعی را در دست گرفته.

به نظر شما بزرگترین معامله تاریخ تکنولوژی کدام است؟

نازوب: توییتر یکی از مهم‌ترین شبکه‌های اجتماعی حال حاضر جهان به‌شمار می‌رود؛ سرویسی مبتنی بر ارائه میکروبلاگ که در سال‌های اخیر به مهم‌ترین پایگاه عموم مردم برای گفت‌وگو پیرامون موضوعات سیاسی و اجتماعی تبدیل شده است.

از چندی قبل گمانه‌زنی‌هایی پیرامون خرید توئیتر توسط ایلان ماسک به گوش می‌رسید و حالا این گزارشات رنگ واقعیت به خود گرفته‌اند و ثروتمندترین مرد جهان کنترل این شبکه اجتماعی را در دست گرفته.

بزرگترین معامله تاریخ تکنولوژی چگونه خواهد بود؟

ماسک هفته گذشته با پیشنهاد ۴۳ میلیارد دلاری خود برای خرید توییتر تقریباً همه را شگفت‌زده کرد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که ماسک در سکوت خبری مالک ۹.۲ درصد از سهام توییتر شد و سپس با رد پیشنهاد توییتر مبنی بر عضویت در هیئت مدیره تصمیم به خرید سهام بیشتر یا کل توییتر گرفت.

این شرکت ۱۶ ساله در سال‌های اخیر با چالش‌های جدی مواجه شده و پیشنهاد وسوسه‌برانگیز ماسک سهام‌داران توئیتر را با قیمت پیشنهادی ۵۴.۲۰ دلار برای هرسهم پای میز مذاکره و توافق نهایی کشاند. سال گذشته در ابتدای فصل بهار ارزش هرسهم توئیتر نزدیک به ۷۰ دلار بود.

بزرگترین معامله تاریخ تکنولوژی با معشوقه آبی و سفید

ماسک دیروز به بیش از ۸۰ میلیون دنبال‌کننده خود در توئیتر گفت که این شرکت پتانسیل فوق‌العاده‌ای دارد و او می‌خواهد با افزودن ویژگی‌های جدید آن را به شبکه اجتماعی بهتری تبدیل کند. او در همین راستا خطاب به برت تیلور رئیس توییتر نوشت:

من در توییتر سرمایه‌گذاری کردم چراکه به پتانسیل آن برای بدل شدن به پلتفرمی در جهت بیان آزادانه نظرات در سراسر دنیا باور دارم و همچنین معتقدم که آزادی بیان یک ضرورت اجتماعی برای یک دموکراسی کارآمد است.

اکنون این سوال مطرح شده که رویکرد او در مورد محتوای این به اصطلاح “میدان شهرک دیجیتال” چه خواهد بود. نهادهای حقوق بشر اظهار نگرانی کرده‌اند اگر تعدیل محتوا در این شبکه اجتماعی صورت نگیرد، راه برای افزایش محتوای تفرقه‌انگیز و نفرت‌پراکن باز می‌شود.

یکی از سوال‌ها هم این است آیا حساب‌های کاربری که در توییتر بسته شده‌اند، پس از این تغییر مالکیت باز می‌شوند؟ سرشناس‌ترین کسی که حساب کاربری‌اش در توییتر بسته شده دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکاست.

نهادهای حقوق بشر

پس از اعلام خبر توافق فروش، نهادهای حقوق بشر از اینکه نفرت‌پراکنی در توییتر گسترش پیدا کند اظهار نگرانی کردند و از اینکه به ابزار قدرتی در دست آقای ماسک بدل شود که خود را “طرفدار آزادی مطلق بیان” توصیف می‌کند.

ایلان ماسک بارها از تعدیل محتوا در توییتر انتقاد کرده و گفته است توییتر باید بستری برای “آزادی بیان” باشد. او در بیانیه‌ای که پس از توافق خریدن توییتر منتشر کرد آزادی بیان را “سنگ بنای دموکراسی کارآمد” توصیف کرد.

اما عفو بین‌الملل در یک رشته توییت نوشت “نگران هر اقدامی” است که توییتر ممکن است برای حذف سازوکارهایی انجام دهد که “برای محافظت از کاربران طراحی شده‌اند.”

“آخرین چیزی که نیاز داریم این است که توییتر عامدانه چشمش را بر خشونت و آزارگری با کاربرانش ببندد، بخصوص برای کسانی که بسیار بیشتر در معرض آن قرار می‌گیرند مثل زنان، نان‌باینری و دیگران.”

آیا دونالد ترامپ به توییتر برمی‌گردد؟

پس از حمله‌ای که به کنگره آمریکا در هفته پایانی ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ شد، توییتر حساب کاربری او را دائمی بست. حتی اگر این ممنوعیت برداشته شود، آقای ترامپ به فاکس‌نیوز گفت قصد ندارد به توییتر برگردد بلکه می‌خواهد در شبکه اجتماعی خودش به نام “تروث‌سوشال” فعالبت کند. او البته گفت آقای ماسک “مرد خوبی” است و باعث “بهتر شدن” توییتر می‌شود.

با اینحال از نظر مینگ‌چی کو تحلیلگر فناوری در شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری تی‌اف اینترنشنال سکیوریتیز، آقای ترامپ ممکن است برای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۴ به توییتر برگردد:

“توییتر برای او انتخاب بهتری است، اگر توییتر مایل باشد حساب کاربری او را فعال کند.”

“ساختن یک شبکه اجتماعی تا پیش از انتخابات بعدی که تاثیرگذارتر از توییتر باشد آسان نیست.”

برنامه‌های ایلان ماسک برای توییتر

همانطور که گفتیم ماسک با انتشار بیانیه کوتاهی در حساب توییترش که بیش از دو میلیون لایک گرفته، بخشی از برنامه‌هایش را مشخص کرده که اولین آن‌ها آزادی بیان است. در ادامه نگاهی به برنامه‌های ثروتمندترین فرد جهان برای توییتر داریم.
گسترش آزادی بیان

ایلان ماسک طرفدار آزادی بیان مطلق است و زمانی که حساب رسمی دونالد ترامپ بخاطر حمله طرفدارانش به کاخ کنگره بطور دائمی بسته شد، در توییتی اعلام کرد که بسیاری از این تصمیم ناخوشایند خواهد شد. اما تصمیم احتمالی ایلان ماسک برای کاهش نظارت‌ها می‌تواند خطرناک باشد.

در سال 2018 پس از انتشار مطالعه‌ای از سوی دانشگاه MIT که نشان می‌داد اطلاعات غلط از طریق توییتر سریع‌تر از اخبار واقعی پخش می‌شود، این شبکه اجتماعی مورد انتقاد قرار گرفت.

از آن زمان توییتر تلاش‌هایش برای مقابله با نفرت‌پراکنی و افزایش امنیت کاربران مانند نشانه‌گذاری اطلاعات غلط را بیشتر کرد.

در این مدت برخی حساب‌های کاربری محبوب به حالت تعلیق درآمدند و حالا هم اخیرا اعلام شد که تبلیغاتی که تغییرات اقلیمی را زیرسوال می‌برند، امکان انتشار در این شبکه اجتماعی را ندارند.

با وجود این تلاش‌ها، همچنان نفرت‌پراکنی و انتشار اطلاعات غلط در این شبکه اجتماعی ادامه دارد که جدیدترین نمونه آن را می‌توانید در جنگ روسیه و اوکراین جستجو کنید.

ایلان ماسک اگرچه گفته نفرت‌پراکنی در توییتر ممنوع خواهد بود، اما هنوز در ناحیه خاکستری قرار دارد.

بنابراین شاید با کاهش نظارت‌ها یا به گفته ماسک افزایش آزادی بیان، توییتر به محیط نامناسبی تبدیل شود و کاربرانش را از دست بدهد (البته برعکس این موضوع هم صادق است).

حذف تبلیغات

ایلان ماسک زمانی که بزرگترین سهام‌دار توییتر شد، وعده‌هایی را مطرح کرد که البته بعدا از توییتر پاک شدند. یکی از این وعده‌ها، حذف تبلیغات بود؛ تبلیغاتی که درآمد توییتر به آن‌ها وابسته است.

این شبکه اجتماعی در فصل چهارم 2021 درآمد 1.57 میلیارد دلار داشت که 1.41 میلیارد دلار آن برای تبلیغات بود.

با این حال این کمپانی چند وقت پیش اولین سرویس اشتراکی خود یعنی «توییتر بلو» را عرضه کرد که برای دسترسی به قابلیت‌های پریمیوم، ماهانه 3 دلار از کاربران هزینه می‌گیرد.

با این وجود مدیرعامل توییتر، «پاراگ آگراوال» در ماه فوریه اعلام کرد که تضمینی برای دستیابی به اهداف مالی از طریق سرویس بلو وجود ندارد.

ایلان ماسک موافق طرح اشتراکی است، اما می‌خواهد هزینه‌ها کمتر شوند. اگرچه ثروتمندترین فرد جهان گفته که از نظر مالی به توییتر نگاه نمی‌کند، اما این پلتفرم باید به درآمدزایی ادامه دهد چرا که نیمی از هزینه خرید این شبکه اجتماعی از طریق شرکت‌های دیگر تامین می‌شوند. بنابراین برای بازپرداخت، باید توییتر درآمد داشته باشد.

مقابله با اسپم و احراز هویت کاربران

بات‌های اسپم یکی از بزرگترین مشکلات توییتر از نگاه ایلان ماسک هستند. این بات‌ها معمولا کلاهبرداری‌های دنیای کریپتو را پروموت می‌کنند و کاربران بی‌شماری قربانی این اسکم‌ها می‌شوند.

اگرچه توییتر در سال‌های اخیر روش‌های مختلفی را برای شناسایی حساب‌های جعلی توسعه داده، اما همچنان می‌توان آن‌ها را دور زد و بات‌های پیچیده از آن رد می‌شوند.

علاوه بر این، افراد می‌توانند خودشان را جای فرد دیگری جا بزنند؛ موضوعی که در سال‌های اخیر چندین و چند بار شاهدش بوده‌ایم. بنابراین توییتر در این زمینه مشکل دارد.

در حال حاضر ظاهرا باور ماسک برای مقابله با چنین مشکلی، احراز هویت تمام انسان‌های واقعی یا پیوند آن‌ها با دیگر روش‌های احراز هویت مانند شماره تلفن یا یک عکس است. اما این روش مشکلات مخصوص به خودش را دارد و از همین حالا برخی کاربران با آن مخالفت کرده‌اند.

احراز هویت کاربران می‌تواند آزادی آن‌ها را از بین ببرد و نوعی زیرپا گذاشتن حریم خصوصی باشد. حتی اگر توییتر این اطلاعات را پیش خودش نگه دارد، امکان نفوذ به سرورها و یا دستیابی دولت‌ها به این دیتاها وجود دارد. بنابراین بطور دقیق نمی‌دانیم ثروتمندترین فرد جهان برای چنین رویکردی، چه برنامه‌ای دارد.

الگوریتم‌های متن باز

چیزی که اکثر مردم در شبکه‌های اجتماعی می‌بینند، الگوریتم‌های پیچیده‌ای هستند که بطور محرمانه کار می‌کنند. اما ماسک می‌خواهد چنین دیدگاهی را از بین ببرد و الگوریتم‌های توییتر را متن باز کند تا کاربران از عملکرد آن‌ها مطلع شوند.

با این کار کاربران می‌توانند متوجه شوند که چگونه یک توییت مورد توجه قرار گرفته یا برعکس در جذب مخاطب شکست خورده است.

با وجود چنین وعده‌ای، برخی کارشناسان می‌گویند این کار پیچیده‌تر از چیزی است که ماسک انتظار دارد. در حقیقت از الگوریتم‌ها که بگذریم، با حجم بالایی دیتا روبه‌رو هستیم که عملکرد الگوریتم‌ها به آن وابسته است.

حتی اگر توییتر کدهای الگوریتم‌هایش را منتشر کند، باز هم بسیاری از کاربران متوجه آن‌ها نخواهند شد و تعداد بالایی کد روبه‌رو می‌شوند.

دکمه ویرایش توییت

یکی از قابلیت‌هایی که مدت‌هاست کاربران انتظارش را می‌کشند، افزودن دکمه ویرایش توییت به این شبکه اجتماعی است. ایلان ماسک در اوایل ماه جاری میلادی یعنی چند هفته پیش درباره افزودن دکمه ویرایش به توییت‌ها نظرسنجی برگزار کرد. در این نظرسنجی 4.4 میلیون نفر شرکت کردند که بالای 70 درصد موافق چنین قابلیتی بودند.

اگرچه دکمه ادیت به کاربران اجازه می‌دهد که اشتباهات تایپی خود را برطرف کنند، اما از سوی دیگر شاید بتوان گفتگوهای قدیمی را دستکاری کرد.

با این حال توییتر گفته که برای جلوگیری از این موضوع راهکاری دارد و طبق گزارش‌ها، ظاهرا تاریخچه ویرایش‌ها ثبت می‌شود تا در صورت نیاز بتوان به آن‌ها مراجعه کرد.

دکمه ویرایش البته یک مشکل دیگر هم دارد. توییتر به اپ‌های شخص ثالث و توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد که توییت‌ها را به صورت آنی و لحظه‌ای دانلود کنند، بنابراین این شبکه اجتماعی دیگر روی این توییت‌ها کنترلی ندارد. بنابراین نمی‌تواند آن‌ها را پس بگیرید و توییت‌های ویرایش شده را در اختیار چنین افراد یا شرکت‌هایی قرار دهد.

با وجود تمام این موارد، دکمه ویرایش توییت به توییتر اضافه خواهد شد و البته ابتدا در اختیار کاربران سرویس توییتر بلو قرار می‌گیرد، اما شاید با مالک جدید، تنها کاربران همین سرویس بتوانند آن را تجربه کنند، موضوعی که کمی از دور از ذهن به نظر می‌رسد.

در پایان باید گفت که خرید توییتر یک چالش بزرگ برای ایلان ماسک به حساب می‌آید، اما ثروتمندترین فرد جهان به هیچ‌عنوان با چالش‌ها غریبه نیست.

شرکت‌های اسپیس ایکس و تسلا هر دو در گذشته تجربه وضعیت مالی بسیار نامناسب را پشت سر گذاشتند و با مدیریت ایلان ماسک نه تنها از خطر ورشکستگی رهایی پیدا کردند، بلکه حالا به ترتیب بزرگترین شرکت فضایی خصوصی و باارزش‌ترین خودروساز دنیا هستند.

توییتر احتمالا تا چند ماه دیگر و پیش از پایان سال جاری میلادی به ایلان ماسک واگذار می‌شود، اما در همین مدت زمان انتظار داریم مالک جدید این شبکه اجتماعی، با شفافیت بالاتری برنامه‌هایش را با علاقه‌مندان به اشتراک بگذارد.

مطالب مرتبط

گولاخ های فضای مجازی! گنده لات های شبکه های اجتماعی

معرفی تبلیغات دروغ و فریبنده شبکه های اجتماعی و ماهواره

میم های مشهور و پرطرفدار اینستاگرام و شبکه های اجتماعی


برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید

بيشترين بازديد امروز در گروه گوناگون

سفر علی باقری به بیروت