جزئیات مانده تعهدات 10 هزار میلیاردی


جزئیات مانده تعهدات 10 هزار میلیاردی

طبق صورت مالی شرکت مهندسی و توسعه گاز در سال 99، این شرکت از سوددهی 12 میلیارد تومانی به میزان 4 میلیارد تومان زیانده شده است.

به گزارش ایران اکونومیست، در راستای سیاست شفاف‌سازی و جلوگیری از گلوگاه‌های فساد، دولت برای اولین‌بار از طریق سازمان خصوصی‌سازی اقدام به انتشار صورت‌های مالی برخی از شرکت‌های دولتی کرد.

یکی از شرکت‌های دولتی، شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران است. این شرکت یکی از شرکت‌های فرعی شرکت ملی گاز است که وظیفه طراحی، نظارت و اجرای کلیه عملیات مهندسی و ساختمان از جمله احداث و توسعه سیستم‌های تولید، جمع‌آوری و ذخیره‌سازی گاز، خطوط انتقال، تغذیه و توزیع گاز و ایستگاه‌های تقویت فشار را برعهده دارد.

* شرکت مهندسی و توسعه گاز در سال 99 زیانده شد

طبق صورت مالی شرکت مهندسی و توسعه گاز در سال 99، این شرکت از سوددهی 12 میلیارد تومانی به میزان 4 میلیارد تومان زیانده شده است.

جدول 1

* عقب‌ماندگی پروژه خط سوم سراسری و ذخیره‌سازی گاز از برنامه

لیست طرح‌های در دست اقدام شرکت مهندسی و توسعه گاز در جدول 2، آورده شده است. بیشترین عقب‌ماندگی از برنامه مربوط به پروژه خط لوله گاز سوم سراسری و ذخیره‌سازی گاز طبیعی در مخازن زیرزمینی است.

جدول 2

*مانده تعهد 4.4 هزار میلیارد تومانی شرکت مهندسی و توسعه گاز به مپنا و قرارگاه خاتم

تعهدات سرمایه‌ای از قراردادهای منعقده و مصوب بین شرکت مهندسی و توسعه گاز و سایر شرکت‌ها در جدول 3 آورده شده است. طبق جدول شرکت مپنا و قرارگاه خاتم‌الانبیا با 2.8 و 1.6 هزار میلیارد تومان، بیشترین مانده تعهد را از شرکت مهندسی و توسعه گاز در سال 99 داشته‌اند.

مبلغ کل مانده تعهدات شرکت مهندسی و توسعه گاز 9.8 هزار میلیارد تومان است.

جدول 3

*وضعیت پروژه‌های ذخیره‌سازی گاز در پایان سال 99

طبق جدول 4، سه پروژه شامل فاز دوم توسعه ذخیره‌سازی گاز در میدان شوریجه، امکان‌سنجی ذخیره‌سازی گاز طبیعی در ساختار قزل تپه و طرح فاز دوم طرح توسعه ذخیره‌سازی گاز در میدان سراجه در دستور کار شرکت مهندسی و توسعه گاز قرار داشته است.

جدول 4

همچنین طبق صورت مالی، امکان‌سنجی ذخیره‌سازی گاز طبیعی در مخزن نصرآباد کاشان در مرحله تهیه اسناد مناقصه در خصوص فاز توسعه است.

پیش‌ امکان‌سنجی ذخیره‌سازی گاز طبیعی در میدان مختار، مطالعه امکان‌سنجی ذخیره‌سازی گاز طبیعی در میدان بانکول، مطالعه امکان‌سنجی ذخیره‌سازی گاز طبیعی در میدان باباقیر در مرحله فرآیند انتخاب مشاور مدیریت طرح است.

انتهای پیام/

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید

بيشترين بازديد امروز در گروه اقتصادی

واکنش عراقچی به یک ادعای مهم درباره پیام ترامپ به ایران /پیشنهاد ویژه آقای نخست وزیر به...