کم‌تحرکی عامل چاقی و بیماری‌های قلبی است


اردبیل- ایرنا - سرپرست دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی خلخال گفت: کم‌تحرکی و بی‌توجهی به ورزش عامل مهم افزایش وزن ، چاقی و ابتلای افراد به انواع بیماری‌های قلبی و عروقی است.

به گزارش ایرنا ، دکتر عمران خسروی روز جمعه در همایش پیاده‌روی با خانواده گرامیداشت هفته سلامت در خلخال افزود: عوامل دخیل در ابتلای افراد به بیماری‌های غیرواگیردار قلبی ، عروقی و تنفسی با دوری مردم از فعالیت‌های بدنی و ورزش ارتباط مستقیمی دارند.

وی با بیان اینکه عامل افزایش بیماران دارای فشار خون بالا ، قندخون بالا ، چربی خون و دیابت کم‌تحرکی و کاهش فعالیت‌های بدنی است، اظهار کرد: برای داشتن تن و روحی سالم اختصاص حداقل روزانه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه به ورزش برای همه افراد در گروه‌های سنی مختلف ضروری است.

خسروی با تاکید بر اینکه انجام حرکات ورزشی مستمر و روزانه می‌تواند جایگزین مصرف داروهای بیماران دیابتی و یا کاهش میزان مصرف دارو در بین این افراد شود ، چاقی را مهم‌ترین عامل بروز دیابت خواند و گفت: اضافه وزن و چاقی عامل ۳۰ درصدی بروز دیابت در مردان و زنان ایرانی است.

سرپرست دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی خلخال ادامه داد: تحقیقات نشان می‌دهد که کودکانی و نوجوانانی که در سنین پایین نمک بیش از حد مجاز مصرف می‌کنند با رسیدن به سنین جوانی و میانسالی دچار بیماری فشار خون بالا می‌شوند.

وی همچنین به مضرات استعمال دخانیات از جمله سیگار و قلیان در بین افراد اشاره کرد و افزود: شانس سیگاری شدن و گرایش به اعتیاد در بین فرزندان خانواده‌های سیگاری بسیار بیشتر از خانواده‌های غیرسیگاری است.

سرپرست دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ، درمانی خلخال گفت: کم‌تحرکی و چاقی حاصل خانه‌نشینی اجباری ناشی از بیش از دو سال شیوع ویروس کرونا سلامت جمعیت نوجوان و جوان این شهرستان را تهدید می‌کند.

وی افزود: کاهش برنامه‌های نشاط‌آور و فعالیت‌های ورزشی ناشی از اعمال محدودیت‌های اجتماعی کرونا و روی آوردن بیشتر جمعیت نوجوان و جوان به استفاده از فضای مجازی برای پرکردن اوقات فراغت خود در خانه موجب کم‌تحرکی ، چاقی و گاهی افسردگی در بین این قشر شده است.

وی اظهارکرد: در کنار تهدید آسیب‌های اجتماعی بسیار جدی ناشی از استفاده از فضای مجازی ناشناخته و تهدیدآمیز ، بکارگیری غیرمعمول و بیش از اندازه از امکانات رایانه‌ای و فضای مجازی ، تلویزیون ، تبلت و گوشی تلفن همراه موجب افزایش بیماری‌های چشمی در بین نوجوانان و جوانان ، کاهش سطح بینایی و مراجعه تعداد قابل‌توجهی از این قشر به پزشکان متخصص چشم برای دریافت عینک و یا داروهای تقویت چشم شده است.

در این همایش ورزشی که به مناسبت گرامیداشت هفته سلامت و با شعار "سلامت ما سلامت سیاره ما "به همت دانشکده علوم پزشکی و همکاری اداره ورزش و جوانان خلخال و با حضور خانواده‌ها برگزار شد ، شرکت‌کنندگان مسیر پنج کیلومتری تعیین شده در خلخال را پیاده‌روی کردند.

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location