معاون استاندار بوشهر:کالا به اندازه کافی در بازار این استان وجود دارد


بوشهر - ایرنا -معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر گفت:: کالا به اندازه کافی در بازار این استان وجود دارد و دلیلی برای خرید مازاد از سوی مردم و ایجاد صف و اذیت کردن خود وجود ندارد.

علی باستین روز جمعه در گفت وگو با ایرنا افزود: به اندازه کافی کالاهای اساسی در استان ذخیره سازی شده و مشکلی در زمینه تامین مرغ، برنج و شکر وجود ندارد در خصوص روغن نیز با توجه به تامین مواد خام مورد نیاز کارخانه های روغن تا چند روز آینده این کالا نیز به وفور در بازار تامین می‌شود.

وی اظهارداشت:به همین دلیل به مردم این اطمینان خاطر داده می شود که هیچ مشکلی در زمینه تامین کالاهای اساسی در استان وجود ندارد و به اندازه نیاز روزانه خود خرید کنند تا از تقاضای کاذب جلوگیری شود.

باستین تاکید کرد: همچنین از سوی استاندار به سازمان صمت ابلاغ شده لنج‌هایی که از مجوز سفر خود استفاده نکردند به سفر بروند و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم را تامین کنند در همین ارتباط در مدت کمتر از یک ماه آینده بخشی از کالاهای اساسی مردم نیز از این طریق تامین می شود و تفاوت قیمتی نیز وجود ندارد

سودجویان از احتکارکالاهای اساسی مردم پرهیز کنند

سخنگوی طرح جدید اقتصادی دولت در استان بوشهر یادآورشد: در چند روز گذشته مشاهده شده در بخشهای مختلف کالاهای اساسی مردم از سوی عده ای سودجو احتکار شده است با توجه به اینکه قوانین و مقررات دست ما را برای برخورد باز گذاشته توصیه می شود از این اقدام دست بردارند.

باستین تاکید کرد: هرکسی با مردم این طور برخورد و حق و حقوق مردم را ضایع کند با او شدیدترین برخورد می شود.

وی با اشاره به اینکه همه اقلامی که تاکنون احتکار و کشف شده به صورت مستقیم در اختیار مردم قرار گرفته است از مردم خواست هرجا از احتکار کالاهای اساسی مطلع شدند به دستگاههای نظارتی و قضایی اطلاع دهند.

وی گفت:دولت سیزدهم با شجاعت و در ابتدای کار با هزینه کردن آبروی خود طرح جدید اقتصادی که همان اصلاح شیوه پرداخت یارانه بود را کلید زده است.

باستین افزود:شاید هر دولتی در ابتدای کار خود ریسک انجام این گام بزرگ و مهم را نمی پذیرفت اما این دولت با شجاعت این طرح را اجرا کرد و مردم یقین داشته باشند بعد از گذشت مدت محدودی از اجرای این طرح نتایج و آثار بسیار خوبی برای کشور به دنبال خواهد داشت.

وی بیان کرد: در شیوه پیشین، توزیع یارانه ها به حلقه اول اقتصاد اختصاص پیدا می‌کرد و امروز دولت با تغییر این شیوه یارانه را به صورت ریالی و مستقیم در اختیار مردم قرار می دهد.

تامین نقدینگی واحدهای دولتی

به گفته سخنگوی طرح جدید اقتصادی دولت در استان بوشهراین طرح ۲ بخش دارد شامل واردات کالاهای اساسی که دولت ارز لازم را برای حدود ۶۰ وارد کننده اصلی و بزرگ معادل ۶۰ هزار میلیارد تومان در سه بخش ۲۰ هزار میلیارد تومانی در حال اختصاص است و بخشی هم واحدهای تولیدی در مقیاس متوسط است که برای تامین و تولید کالاهای اساسی به ویژه محصولات غذایی در کشور فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: در استان بوشهر نیز برای تامین نقدینگی مورد نیاز واحدهایی که از حذف ارز ترجیحی و یا مردمی سازی یارانه متاثر می‌شوند با توجه به هماهنگی های انجام شده با بانکهای عامل به ویژه بانک کشاورزی نقدینگی مورد نیاز آنها در حال تامین است.

باستین گفت: به تمام مرغداری‌ها، دامداری‌های سنتی و صنعتی و هر تولید کننده‌ای که در زنجیره تامین کالاهای اساسی و مواد غذایی قرار می‌گیرد نقدینگی لازم پرداخت می شود در همین ارتباط سازمان برنامه و بودجه حتی برای پرداخت یارانه تسهیلاتی تضمین لازم را نیز داده است.

به گفته باستین کالاهای متاثر از اصلاح اجرای شیوه پرداخت یارانه لبنیات شامل ( شیر، ماست و پنیر)، روغن مایع، مرغ، تخم مرغ، نهاده‌های دامی مرغداری‌ها ودامداری‌های سنتی و صنعتی است وهیچ افزایش قیمتی در سایر کالاها نخواهیم داشت و قابل توجیه نیزنیست چون هیچ ارتباطی به اجرای این طرح ندارند.

وی ادامه داد: با اجرای طرح اصلاح اجرای شیوه پرداخت یارانه قمیت چهار قلم کالای یاد شده واقعی می شود و حذف ارزی هم نداریم چون ارز به جای اینکه در اختیار تولید کننده باشد و موجب رانت و فساد شود طور مستقیم در اختیار مردم قرار می گیرد.

باستین ادامه داد: قیمت کالاهای ابلاغ شده در کارگروه تنظیم بازار تصویب و سازمان صمت مسئول بازرسی و کنترل قیمت‌ها، وزارت جهاد کشاورزی مسئول تامین و توزیع کالاها و نهاهاده اساسی و تعزیرات نیز مسئول اجرای احکام است.

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
زلزله 3.1 ریشتری برازجان را لرزاند