خطبه‌های نماز جمعه شهرستانهای خراسان رضوی


مشهد- ایرنا- اقدام مهم دولت سیزدهم در اصلاح ارز ترجیحی، بهبود وضعیت معیشت مردم و مبارزه با فساد از طریق توزیع عادلانه یارانه‌ها و مطالبه مردم و مسوولان در اجرای درست این طرح از مهمترین موضوعات مطرح شده توسط امامان جمعه در خطبه‌های نماز جمعه امروز شهرستانهای خراسان رضوی است.

تربت‌حیدریه-امام جمعه تربت‌حیدریه در خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان گفت: دولت با اصلاح ارز ترجیحی قصد دارد دیگر ارز دولتی را به دست دلالان نسپارد و این اقدام در راستای مبارزه با فساد است، چون دولت قصد دارد آن را در قالب یارانه و به صورت مستقیم در اختیار مردم قرار دهد.

حجت الاسلام محمدرضا عصمتی افزود: بر این اساس تعزیرات نیز از کسبه خواسته چهار قلم کالای اساسی یعنی روغن، لبنیات، مرغ و تخم‌مرغ را اگر با قیمت قبل در مغازه دارند، مجاز هستند با قیمتهای جدید عرضه کنند ولی حق احتکار در انبار را ندارند.

امام جمعه تربت‌حیدریه در بخشی از سخنانش از مدافعان سلامت که در دوران سخت کرونا در تامین سلامت مردم شبانه روزی تلاش کردند، تشکر کرد.

سبزوار- امام جمعه سبزوار در خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان گفت: توزیع عادلانه یارانه‌ها و پرداخت مستقیم آن به خود مردم وضعیت اقتصادی و معیشت جامعه را بهبود می‌بخشد.

حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا مقیسه با اشاره به اجرای طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها افزود: این اصلاح نظام اقتصادی امری ضروری بود که در آینده نزدیک به نفع مردم به ویژه اقشار آسیب‌پذیر است.

وی اظهار داشت: پرداخت یارانه مستقیم به خود مردم در انتهای زنجیره مصرف به مفهوم آمدن یارانه به سفره مردم است، در شرایطی که در فرآیند ارز ترجیحی اکثریت جامعه از یارانه بی‌نصیب و فاصله طبقاتی عمیق‌تر می شد.

امام جمعه سبزوار گفت: در فرایند پرداخت یارانه‌ به کالاهای اساسی، دولت باید در تمامی فرآیند ورود کالا تا مراحل بارگیری و توزیع به منظور جلوگیری از قاچاق و تخلفات نظارت می‌داشت که بطور عملی چنین نظارتی غیر ممکن و دشوار بود.

حجت الاسلام والمسلمین مقیسه افزود: یارانه غیر هوشمند و ارز ترجیحی یکی از معضلات در مسیر شکوفای اقتصادی کشور بود، چنانکه در این فرآیند یارانه بجای آنکه در انتهای زنجیره مصرف در سفره‌های مردم برود، در ابتدای زنجیره به وارد کنندگان کالا داده می‌شد تا جایی که یارانه میلیون‌ها فرد به جیب یک نفر می‌رفت.

گناباد- امام جمعه موقت گناباد در خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان گفت: اصلاح درست و کارشناسی ارز ترجیحی و ساماندهی و هدفمندسازی یارانه‌ها، مطالبه مهم رهبر معظم انقلاب و مسوولان و آحاد مردم است.

حجت الاسلام رضا مدنی افزود: پرداخت ارز ترجیحی به تعداد افرادی خاص در سالهای گذشته برای واردات کالاها نه تنها مشکلات اقتصادی را کاهش نداد بلکه منجر به افزایش شکاف طبقاتی شد و این سیاست برای ارزان نگهداشتن کالاها و جلوگیری از افزایش تورم با شکست مواجه شد.

وی ادامه داد: لذا دولت سیزدهم اصلاح ارز ترجیحی را در اولویت برنامه‌ریزی‌های اقتصادی خود قرار داد تا یارانه به جای تولید و پرداخت به وارد کنندگان و افرادی خاص برای واردات که نتیجه‌ای هم نداشت به خود مردم پرداخت شود.

امام جمعه موقت گناباد گفت: اجرای این طرح ممکن است در ابتدا منجر به گرانی برخی اقلام اساسی و سایر بخشها شود که دولت باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که از تبعات آن بر مردم و از جمله قشر آسیب‌پذیر کاهش یابد.

حجت الاسلام مدنی با اشاره به مشاهده مظاهر بدحجابی در برخی از شرکت کنندگان رقابتهای ملی مهارت سفال در گناباد که طی سه روز گذشته برگزار شد، گفت: همانطور که تولید سفال در این شهرستان دارای سابقه پنج هزار ساله است، قدمت پوشش حجاب در این منطقه حتی به قبل از دین مبین اسلام بر می‌گردد و باید این قبیل برنامه‌ها با پیوست فرهنگی به گونه‌ای برگزار شوند که خدشه‌ای به فرهنگ اصیل حجاب وارد نشود.

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید
منتخب امروز


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
ببینید | ضربه مهلک همایون شجریان در بوکس + فیلم بی هوشی حریف !