امام جمعه اردبیل: رمز موفقیت طرح هدفمندسازی یارانه‌ها وفور کالاهای اساسی در بازار است


اردبیل - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: دولت محترم توجه کامل کند که رمز موفقیت در اجرای طرح هدفمندسازی یارانه‌ها وفور کالاهای اساسی در بازار است، والا کنترل قیمت‌ها از دست دولت خارج خواهد شد.

به گزارش ایرنا ، آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اردبیل با تشریح ابعاد مختلف طرح اخیر اقتصادی دولت اظهار داشت: دولت باید از واردات کنندگان کالاهای اساسی که از امروز با دلار آزاد وارد می‌کنند به طور ویژه حمایت کند و تسهیلات ویژه در اختیار آنها قرار دهد و اگر واردات کالاهای اساسی نباشد قیمت‌ها به شدت رشد خواهد کرد.

وی با تاکید بر ضرورت همکاری مردم در طرح اقتصادی دولت گفت: بدون همکاری ملت این طرح به جایی نخواهد رسید مساعدت و همکاری ملت به این است که اولاً خریدارها بی‌جا و بی جهت اجناس را در خانه‌ها انبار نکنند ، فروشگاه‌ها را خالی نکنند. مغازه‌دارها و سوپرمارکتی‌ها در این چند روز هرچه جنس در انبار داشتند که در فروش آن عاجز مانده بودند به خورد مردم دادند ، دوم اینکه فروشندگان و تولیدکنندگان این طرح را بهانه قرار ندهند تا با آن اجناسی را که اصلاً ربطی به دلار و ربطی به این کالاها ندارد گران کنند قطعاً این خیانت به کشور است قطعاً این از پشت به ملت خنجر زدن است، آیا فرزندان شما در این کشور زندگی نخواهند کرد؟ طبعاً دود آن به چشم خود شما هم خواهد رفت.

وی ادامه داد: ماهیت اقدام اقتصادی اخیر دولت و محاسن آن و خطرات آن باید بدرستی بیان شود ، چیزی که ذهن‌ها را درگیر کرده این است که چرا دولت به این کار اقدام کرده و برای خودش دردسر درست کرده است؟ چرا به فکر آینده و دور دوم خود نیست؟ چرا مثل سایر سیاستمداران که نهایت محافظه‌کاری را انجام می‌دهند و بزرگ‌ترین مصالح کشور را ذبح می‌کنند تا چند روز بیشتر در میز ریاست بمانند عمل نکرد؟

وی خاطرنشان کرد: در این خصوص ملت بزرگ ما توجه کنند که در دولت قبلی ارز بسیار زیادی به کالاهای اساسی اختصاص یافت ، تقریبا در هر بار ۱۵ میلیارد دلار به این کار اختصاص می‌دادند اصل این کار خوب بود اما در اجرا به یک اشتباه بزرگی افتادند و ضربه سختی به بیت‌المال و ملت زده شد دولت دلار را با قیمت ۲۴ هزار تومان در بازار می خرید و با قیمت ۴۲۰۰ تومان به واردکننده یعنی به شرکت‌ها می‌داد و در دنیا یارانه را یا به تولیدکننده یا به مصرف‌کننده می‌دهند و فقط و فقط در ایران بود که یارانه بسیار حجیم را به واردکننده می‌دادند دولت دلار۴۲۰۰ را به شرکت ها می‌داد و می‌گفت بروید کالا بخرید و بیاورید و خواهش می‌کنیم حتما بخرید و خواهش می‌کنیم حتما به دست مردم برسانید ، این ضعیف‌ترین سبک مدیریت بود که در تاریخ ایران اتفاق افتاد.

وی افزود: اولا این شرکت‌ها چطور انتخاب شدند ، ثانیا چرا اسامی آن شرکت‌ها و صاحبان امتیاز آنها اعلام نشدند ، این شرکت ها ارز را گرفتند یا کالا را نیاوردند یا چیز دیگر که برای خود آنها سودآور بود آوردند و طبق اظهارات مراکز نظارتی کشور حدود یک سوم آن منابع عظیم ارزی به کشور وارد می‌شد لیست این شرکت‌ها باید سر وقت به مجلس داده می‌شد تا آنها وظیفه نظارتی خود را انجام دهند، آن هم صورت نمی‌گرفت.

وی گفت: در نتیجه پرونده‌های فراوانی در دادگاه‌ها تشکیل شد ریال از همه بدتر این بود که دولت به این شرکت‌ها می‌گفت خواهش می‌کنیم کالا را به مردم برسانید ، یعنی دولت اینقدر توجه نداشت که کشور با خواهش می‌کنم و بیت‌المال با خواهش می‌کنم صیانت نمی‌شود ، نتیجه این شد که میلیاردها دلار در محل خود مصرف نشد.

آیت الله عاملی افزود: کار به جایی رسید دولت قبل وقتی دید برای جاری پول ندارد در این زمان رو به یک اقدام بسیار مخرب اقتصادی آورد و آن چاپ پول بود. آقای رئیسی گفت غیر از شهریورماه اول که هیچ چاره نداشتم اما از آن ماه بعد تاکنون اجازه ندادم پول چاپ شود دولت قبلی یک خطای بسیار فاحش دیگر داشت و آن نبود "توزیع هوشمند" بود هم اتباع خارجی کالای سوبسیددار می‌گرفتند ، هم قاچاقچی‌ها می‌گرفتند و هم خائنین می‌گرفتند.

وی بیان کرد: هر نفر ۵۰ بربری می‌گرفت و به دام خود می‌ریخت و حاضر نبود به جای آن از "جو" استفاده کند در نتیجه ثروت کشور تاراج می‌شد ، جمعیت عمده تبعه خارجی در ایران چرا باید از یارانه این ملت استفاده کنند اجناس یارانه‌ای ایران بازار خوبی برای کشورهای همسایه از جمله اقلیم کردستان ، پاکستان و افغانستان درست کرده بود.

آیت الله عاملی ادامه داد: کشورهای حاشیه خلیج محل اصلی قاچاق سوخت ما بود ، گاهی حتی با لوله، بنزین را از زیر دریا به کشتی حمل می‌کردند ، بنزین سه هزار تومانی را در آن طرف مرز به ۲۰ هزار تومان می‌فروختند یعنی به یک ثروت که آن طرفش ناپیداست دست می‌یافتند. مساله مهم این که گاهی بعضی از ماموران دولتی نیز وسوسه و آلوده می‌شدند. دولت قبلی کاملاً فهمید راه را اشتباه رفته است هرچه اقتصاد دان‌ها توصیه کردند اما به عللی اعتناء نکرد تا اینکه زمان دولت فعلی رسید دولت فعلی می‌توانست محافظه‌کاری کند و دزدی‌ها ادامه یابد ، می‌توانست به فکر دور دوم باشد و کاری نکند و از جای خود تکان نخورد به خاطر دور دوم در بعضی از دولت‌های گذشته چه کارها که نکردند.

آیت‌الله عاملی گفت: جزییات طرح که همه باید آن را بدانند این است که اولاً در نان افزایش قیمت را به حساب نانوا می‌ریزد و مردم نان را با همان قیمت قبلی می‌خرند اما با کارت هوشمند ، این کارت هوشمند اگر ببیند شما ۳۰ بربری یا ۵۰ سنگک می‌خرید متوجه غیرمتعارف بودن خرید شما می‌شود و فوری یارانه شما را قطع می‌کند ، شما دیگر نمی‌توانید بربری را با قیمت یارانه‌ای بخرید . در سایر کالاها به اندازه دو ماه مابه التفاوت را به حساب شما ریخته است بعد از دوماه کالابرگ الکترونیکی می‌آید یعنی به کارت شما مقدار خاصی مرغ ،روغن و شکر شارژ می‌کنند.

وی با تبیین چرایی اقدام دولت به این طرح اقتصادی تصریح کرد: چرا دولت این کار را کرده است ، این که کسی نتواند پول یارانه را برای امری دیگر صرف کند ، دوم اینکه کسی نگوید ارزش پول رفته رفته از بین می‌رود و من متضرر می‌شوم بله اگر پول می‌داد حرف شما درست بود و سوم اینکه هیچ خارجی و قاچاقچی دیگر نمی‌تواند از حق این ملت برای خود آلاف و الوف جمع و کاخ‌سازی بکند.

امام جمعه اردبیل افزود: دولت باید از تولیدکنندگان داخلی در کالاهای اساسی بطور ویژه حمایت کند ، والا باز قیمت از کنترل خارج خواهد شد ، همچنان که الان با حذف ارز ترجیحی قیمت‌های کالاهای اساسی حداقل دوبرابر شده است ، دولت باید توجه کند کسانی که یارانه یا کالابرگ الکترونیکی دارند اگر بخواهند زیادتر از سهمیه بخرند باید آزاد بخرند و این برای آنها مشکل است چاره کارحمایت از وارد کننده و حمایت فوق‌العاده از تولید کننده داخلی است.

وی ادامه داد: ۱۰ درصد جامعه یارانه نمی‌گیرند ، اینها تمام کالاها را آزاد خواهند خرید اگر دولت قصد خدمت به اینها را هم دارد که باید داشته باشد باید از تولید داخلی حمایت و بازار را تنظیم کند ، جراحی اقتصادی زمانی موفق خواهد بود که هم کالاهای اساسی به وفور در بازار عرضه شود و هم یارانه ادامه یابد و هم کالاها به طور منظم عرضه شود والا تمام زحمت دولت هدر می رود و بدتر از آن وثوق مردمی زایل می‌گردد.

وی همچنین خطاب به دولت گفت: در قیمت گندم حتما تجدید نظر کنید ما احتیاج به اوکراین نداریم و اگر درایت شود جنگ اوکراین نمی‌تواند در اقتصاد ما تاثیر بگذارد ، در سال‌های گذشته چندین سال در گندم به خودکفایی رسیدیم کشور ما کشور پهناوری است اگر ارزی که برای خرید گندم مصرف می‌کنید آن را روی قیمت گندم بکشید و به کشاورزان بدهید ، هم عزت ملت حفظ می‌شود و هم خودکفایی حاصل می‌گردد.

آیت‌الله عاملی افزود: وزارت جهاد کشاورزی باید با ارائه الگوی کشت و سپس با اعمال حاکمیت بخشی از خاک کشور را به کشت محصولات استراتژیک سوق دهد و در این باب هم اجبار نماید و هم خدمات کشاورزی را از کشاورزانی که کل اراضی خود را به محصولات غیراستراتژیک اختصاص می‌دهند، قطع کند.

امام جمعه اردبیل در پایان خطبه‌های نماز جمعه با قدردانی از وزارت اطلاعات گفت: قلبا از وزارت اطلاعات تشکر می‌کنیم که دو مزدور انگلیسی را که به کشور وارد شده بودند تا در اصلاح اقتصادی اخیر مردم را تحریک کنند ، در بهترین حالت دستگیر کردند و باز هم اوج اقتدار خود را در برابر سرویس‌های بزرگ جاسوسی دنیا نشان دادند.

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
ببینید | دوستی جالب توله سگ با یک اردک