گشت و گذار در روستای شولم + فیلم


رکنا: شولم رودبار در منطقه‌ای محصور شده است که در چهارجهت آن کوه‌های بلند و زیبایی قرار دارد که از این حیض بسیار کم نظیر و قابل توجه است.

به گزارش رکنا، شولم، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان فومن در استان گیلان ایران است، در امتداد جاده شولم روستای کوچکتری به نام شولم رودبار (شولمه ربار) قرار دارد.

سفر به روستای شولم در این فصل بسیار توصیه می شود. چراکه شولم منطقه‌ای بسیار خوش آب و هوا است که در ۱۵ کیلومتری جنوب غرب شهر فومن قرار گرفته که می‌توان آن را به عنوان بهشت شمال ایران دانست. روستای شولم در بین دو منطقه توریستی و گردشگری ماسوله در غرب که از طریق جاده حسین کوه و قلعه رودخان در شرق که از طریق جاده مودگان راه دارد واقع شده است.

تاریخچه شولم

شولم رودبار در منطقه‌ای محصور شده است که در چهارجهت آن کوه‌های بلند و زیبایی قرار دارد که از این حیض بسیار کم نظیر و قابل توجه است. روستای شولم رودبار به قدری خوش آب و هوا و زیباست که اگر به این منطقه سفر کنید دیگر به راحتی نمی‌توانید از آن دل بکنید. در گذشته این منطقه به طور کامل جنگلی بوده اما بعدها و در زمان حکومت رضاخان و در طول جنگ میرزا کوچک خان و به علت حمله قزاق‌ها و انگلیسی‌ها به پایین دست ماسوله تعدادی از خانه‌های مردم به آتش کشیده شد و ناامنی شدیدی برای مردمان و ساکنان این منطقه سایه افکند.

دامداری و کوچ نشینی در روستای شولم

در ضمن آثار سکونت بشر در زمان‌های قدیم که دامدار و کوچ نشین بودند وجود دارد و از این منطقه به عنوان قشلاق استفاده می‌کردند. آثار چشمه آب گرم که به طور زیرزمینی از بالای کوه به پائین منتقل شده نیز همچنان قابل مشاهده است.

توجه داشته باشید که این جاده پر است از پیچ و خم که اگر بخواهید به انتهای آن برسید بعید نیست دچار سرگیجه شوید.

گویش مردمان روستای شولم رودبار تالشی است. مردمان این خطه خانه‌های خود را به سبک قدیمی و با چوب، گل و خشت ساخته‌اند که دو طبقه بنا شده که در طبقه دوم زندگی می‌کنند که اکثر خانه‌ها نیز در دامنه کوه‌ها واقع شده‌اند. شغل مردمان این خطه اکثرا باغداری چای، کرم ابریشم، شالیکاری و دامداری می‌باشد. میوه‌های محلی شامل خوج یا گلابی محلی، ازگیل، آلوچه ترش، گوجه سبز، تمشک، توت، انبه و… است.

اخبار وبگردی را در اینجا بخوانید:

آیا این خبر مفید بود؟
0 0

حجم ویدیو: 6.78M | مدت زمان ویدیو: 00:00:55

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید
منتخب امروز


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
فیلم لحظه مرگ حسین عبدالباقی مالک متروپل / او هنگام ریزش کجا بود ؟