صندوق نوآوری به دنبال شکل‌دهی نظام تامین مالی نوآوری در کشور


رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: صندوق نوآوری، خود را مسئول شکل‌دهی نظام تامین مالی نوآوری در کشور می‌داند و در این راستا به دنبال توسعه همکاری‌ها با شبکه بانکی کشور هستیم و در حال حاضر با 15 بانک کشور نیز همکاری داریم.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ علی وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه صندوق نوآوری، خود را مسئول شکل‌دهی نظام تامین مالی نوآوری در کشور می‌داند، گفت: در این راستا به دنبال توسعه همکاری‌ها با شبکه بانکی کشور هستیم و از همین رو در حال حاضر با 15 بانک کشور همکاری داریم.

دکتر علی وحدت در همایش بانک آینده با اشاره به اینکه چند سالی است ادبیات مربوط به شرکت‌های دانش‌بنیان، تولید و ثروت، مبتنی بر دانش مورد توجه قرار گرفته است، گفت: واژه‌های مربوط به این حوزه مثل زیست‌بوم نوآوری، شرکت‌های دانش‌بنیان، شتاب‌دهنده‌ها، صندوق‌های جسورانه و ... این سال‌ها بیشتر به گوش مردم می‌خورد و در کشور، توسعه بیشتری پیدا کرده است.

وی ادامه داد: سال 89 بود که قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان رسمیت پیدا کرد. تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در آن سال‌ها در حدود 50 شرکت بود اما امروز نزدیک به 6 هزار و 700 شرکت دانش‌بنیان شکل گرفته‌اند که علی‌رغم همه مشکلات موجود در کشور توانستند نیازهای ایران در حوزه‌های مختلف را به کمک فناوری برطرف کنند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: بحران‌ کرونا که به علت اینکه همه مردم با آن دست‌وپنجه نرم می‌کردند و نمود بیشتری داشت مثال خوبی است که نشان می‌دهد شرکت‌های دانش‌بنیان نقش بسیار مهمی در عبور کشور از معضلات ایفا می‌کنند.

وی بیان کرد: در دوره‌ای که رئیس‌جمهور وقت آمریکا با ادبیاتی تبخترآمیز گفته بود که آمادگی داریم تحت شرایطی خاص چند دستگاه در زمینه بیماری کرونا به ایران بدهیم، همین شرکت‌های دانش‌بنیان بودند که نیازهای کشور را از تجهیزات پزشکی گرفته تا دارو در این حوزه مرتفع کردند؛ این ایفای نقش اساسی شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه‌های مختلفی از حوزه دارو گرفته تا اقتصاد دیجیتال است.

وحدت گفت: این مسیری است که شروع شده و ادامه پیدا خواهد کرد. امسال نیز که رهبر معظم انقلاب نام سال را با اقتصاد دانش‌بنیان گره زدند، توسعه زیست‌بوم نوآوری با رونق و پویایی بیشتری پیش خواهد رفت.

وی تصریح کرد: با بزرگ شدن زیست‌بوم نوآوری عملاً این که صندوق نوآوری بخواهد تمام نیازهای مالی شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور را رفع کند نه صرفاً از جهت منابع که از جهت ابزارهای در اختیار صندوق نیز غیرممکن بود.

وحدت ادامه داد: سیاست‌های کلی صندوق نوآوری بعد از هشت سال فعالیت، امروز بر این قرار گرفته است که بتواند از ظرفیت‌ها و امکانات حوزه تامین مالی در کشور کمک بگیرد و عملاً به شکل‌گیری نظام مالی تامین نوآوری در ایران کمک کند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار کرد که این صندوق نزدیک به دو سال و نیم است که همکاری خود با سایر بازیگران زیست‌بوم نوآوری کشور برای تامین مالی حوزه نوآوری را آغاز کرده و برای این کار با شرکت‌های بیمه‌، بازار سرمایه، صندوق‌های پژوهش و فناوری و بانک‌ها همکاری دارد.

وی گفت: در آغاز همکاری صندوق نوآوری با شبکه بانکی کشور، چهار بانک وارد نظام تامین مالی کشور شدند اما اکنون 15 بانک در همکاری با صندوق نوآوری برای تامین مالی نوآوری در کشور و سرمایه‌گذاری بر طرح‌های نوآورانه فعالیت می‌کنند.

وحدت با اشاره به چهار محور همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی با شبکه بانکی کشور در حمایت از طرح‌های دانش بنیان، ادامه داد: تاسیس شرکت سهامی عام برای تامین مالی پروژه‌های دانش‌بنیان با ریسک پایین، تاسیس شرکت سرمایه‌گذاری و هلدینگ سهامی عام نمونه، صندوق‌های جسورانه و شرکت تامین سرمایه نوآوری چهار ظرفیت همکاری صندوق با بانک‌ها است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین بیان کرد: یکی از بانک‌هایی که در این زمینه به ما کمک بسیار کرد بانک آینده بود. دفتر نوآوری بانک آینده یکی از بهترین دفاتر نوآوری در کشور است. اگر به‌صورت کمی بنگریم، درصد تامین مالی که بانک آینده در نوآوری کشور انجام می‌دهد، درصد بسیار بالایی نیست اما باید بگویم که این بانک از نظر کیفی کار بزرگی انجام داده است.

وی همچنین گفت: این فرصت به وجود آمده که در صورت هم‌سرمایه‌گذاری بانک‌ها با صندوق نوآوری، بانک‌ها از محدودیتی که در قانون رفع موانع تولید دیده شده بود، معاف می‌شوند و عملاً این فرصت ایجاد می‌شود که بتوانند بر طرح‌های دانش‌بنیان سرمایه‌گذاری‌های مستقیم داشته باشند.

وحدت در پایان اظهار کرد: بانک آینده بانکی پیشرو در کشور است و به داشتن بدنه و مدیران خوش‌فکر شهرت دارد. امیدواریم در ورود به عرصه تامین مالی نوآوری نیز مسیری که آغاز کردیم را پرتوان ادامه دهیم.

انتهای پیام/

برای مشاهده فوری اخبار و مطالب در کانال تلگرام ما عضو شوید!


روی کلید واژه مرتبط کلیک کنید

بيشترين بازديد امروز در گروه اجتماعی


کامنت‌ها (0)

امتیاز 0 از 5 بر اساس نظر 0 نفر
کامنتی درج نشده

کامنت بگذارید

  1. ارسال کامنت بدون عضویت.
امتیاز دهید:
0 کارکتر
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
دیدن این صحنه‌های تلخ چیزی جز ناامیدی ندارد! + فیلم